יצחק נבון – הנשיא החמישי
הנשיאות בישראל
נשיא המדינה באינטרנט
RSSהערך רובי ריבלין ב- WikipediaYouTubeעמוד הפייסבוק הרשמיערוץ הטוויטר
 

 יצחק נבון – הנשיא החמישי של מדינת ישראל 

 

כרטיס ביקור
תאריך לידה: 9.4.1921
תקופת כהונה כנשיא: 1983-1978, כיהן כנשיא החמישי של מדינת ישראל.
השכלה: בוגר האוניברסיטה העברית בפדגוגיה, תרבות האסלאם, השפה הערבית וספרות עברית.
תפקידים ציבוריים מרכזיים נוספים: מנהל לשכת ראש הממשלה, שר החינוך, חבר כנסת ויו"ר הוועד הפועל הציוני.

יצחק נבון נולד בירושלים בראש חודש ניסן תרפ"א (1921) למשפחה ירושלמית ותיקה. אביו צאצא לגולי ספרד שהגיעו לירושלים מתורכיה בשנת 1670, ואימו חנה צאצאית למשפחת בן עטר ממרוקו שהגיעה לירושלים בשנת 1884. בשנת 1963 נישא לפסיכולוגית אופירה ארז. לבני הזוג שני ילדים. במשך השנים שילב נבון בין עשייה ציבורית ופעילות פוליטית לבין כתיבה, שעסקה בעיקר בשימור המורשת התרבותית של יהדות ספרד והמזרח. ב-1978 נבחר לכהן כנשיא החמישי של מדינת ישראל. הוא כיהן בתפקיד עד שנת 1983. לאחר שסיים את תפקידו חזר לפעילות פוליטית וציבורית.

פעילות ציבורית 

בזמן מלחמת העצמאות עמד נבון בראש המחלקה הערבית בש"י (שרות הידיעות של ארגון "ההגנה" בירושלים). עם סיום המלחמה כיהן כמזכיר שני בנציגויות ישראל באורוגוואי ובארגנטינה. ב-1951 שימש כמזכירו של שר החוץ משה שרת, ובשנים 1963-1952 כיהן כמנהל לשכתם של ראשי הממשלה שכיהנו באותה תקופה – משה שרת ודוד בן גוריון. בשנים 1965-1963 כיהן כראש האגף לתרבות במשרד החינוך והתרבות. בשירותו בתפקיד זה יזם את מבצע "ביעור הבערות", שמטרתו הקניית השכלה למבוגרים. בשנים 1978-1965 כיהן כחבר כנסת, תחילה מטעם סיעת רפ"י ולאחר מכן, עם איחוד רפ"י עם אחדות העבודה ומפא"י כיהן מטעם מפלגת העבודה. בזמן שירותו בכנסת כיהן כיו"ר הכנסת הזמני, כסגן יו"ר הכנסת וכיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. עוד שימש כיו"ר הוועד הפועל הציוני.

ב-1978 נבחר לכהן כנשיא החמישי של מדינת ישראל. במהלך כהונתו הרבה הנשיא נבון לסייר ברחבי הארץ: בערים, בשכונות, בהתיישבות העובדת, בערי פיתוח ובישובי המיעוטים, וזכה לפופולאריות ציבורית עצומה. תקופת כהונתו אופיינה במתחים פוליטיים, חברתיים ועדתיים במדינה, ובמהלכה אף פרצה מלחמת לבנון הראשונה. כנשיא, פעל נבון בלא לאות לגישור בין העדות בישראל, בין דתיים לחילוניים, בין ערבים ליהודים ובין תושבי הפריפריה למרכז, ולהרגעת האווירה המתוחה בימי פינוי היישובים הישראליים בסיני כמתחייב מחוזה השלום עם מצרים. ב-1980 היה אורחו של אנוואר סאדאת בביקור ממלכתי מרשים במצרים. בעת מלחמת לבנון ב-1982, בעקבות הטבח שביצעו הפלנגות הנוצריות במחנות הפליטים הפלשתינאים צברא ושתילא, דרש נבון להקים וועדת חקירה ממלכתית לברור נסיבות הטבח, דרישה שהביאה להקמת וועדת כאהן. בשנת 1983 סיים את תפקידו כנשיא, ומאוחר יותר חזר לחיים הפוליטיים ושימש כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, כסגן ראש הממשלה וכשר החינוך. כשר חינוך יזם את מפעל "סל תרבות", חיזק את לימודי השפה הערבית ואת הנחלת מורשת יהדות המזרח ופעל להדגשת החינוך לדמוקרטיה ולדו קיום יהודי-ערבי.

פעילות תרבותית 

יצחק נבון, כסופר ומחזאי מצליח, כתב מספר יצירות העוסקות במורשת הספרדית: "הרומנסרו הספרדי", קונצרט של שירי קודש וחול שהוצג בשנת 1968. "בוסתן ספרדי", יצירתו העוסקת בחיי משפחה ספרדית בירושלים זכתה בפרס כינור דוד ונחלה הצלחה גדולה בקרב הקהל. עוד כתב נבון סיפורים רבים העוסקים בהווי הירושלמי וכתב והנחה סדרה טלוויזיונית היסטורית בשם "ירושלים אשר בספרד" על תולדות היהודים בחצי האי האיברי. כמו כן פרסם קובץ מאמרים על דוד בן גוריון.

אופירה נבון – רעייתו של יצחק נבון, הנשיא החמישי של מדינת ישראל 

אופירה נבון (ארז) נולדה ב-1936 בתל אביב. הוריה בתיה ואליעזר רזניקוב היו אסירי ציון ברוסיה. נבון היתה בעלת תואר מוסמך בחינוך ופסיכולוגיה והתמחתה בפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת קולומביה. היא התמסרה במשך שנים ארוכות לעבודה בארגון מיח"א (מחנכי ילדים חרשים) ובאלי"ן (מרכז לשיקום ילדים ונוער).

את תחומי התמחותה הביאה אופירה נבון לביטוי בעת כהונת בעלה כנשיא המדינה. היא פעלה למען ילדים במצוקה ונרתמה לפעילות באגודות למען הילד. נבון הקימה את "עצרת בית הנשיא לשלום הילד" וכן את קרן "אכפת לי", שיזמה פרויקטים בתחומי החינוך והרווחה. כמו כן הייתה אופירה נבון פעילה למען קידום האשה. שימשה כנשיאת יוניצ"ף בישראל וכיושבת-ראש ארגון הגג של ארגוני הנכים בישראל. ביחד עם נשות נשיאי מצרים וארצות הברית זכתה נבון בתעודת הוקרה מיוחדת על פעילותה למען ילדים באזורים מוכי אסון.

נבון חשפה בפומבי את מחלת הסרטן שפגעה בה, ולא נרתעה מלהביע את דעתה על אופן הטיפול במחלה. מאבקה האמיץ במחלה שימש מופת לחולים רבים. אופירה נבון נפטרה ב-1993 מסיבוכים של מחלת הסרטן ונקברה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים. היא היתה בת 57 במותה.


לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
שתף/שמורשתף/שמור
  
צור קשר דואר אלקטרוני