בטקס חגיגי העניק נשיא המדינה את 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ג

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

ואלו הזוכים: אמאל אבו אלקום, ים קרפ, אורן אור ביטון, דוד הגר, אביבה חלבי, ניסים בר-אל, קופטאן חלבי, צילית יעקבסון, החממה האקולוגית עין שמר, טק קריירה, סהר קשב ברשת ושער שווין.

נשיא המדינה יצחק הרצוג, העניק הערב, יום רביעי, כ״ה בסיוון, 14 ביוני, את ״אות הנשיא להתנדבות״ לשנת תשפ"ג באירוע חגיגי שהתקיים בבית הנשיא.

האות הוענק השנה ל-12 יחידים וארגונים ולרגל שנת ה-75 למדינת ישראל הוקדש האות לפועלות ולפועלים למען חיזוק החוסן הישראלי ולבניית קשרים בחברה הישראלית. המלצות על מקבלי האותות התקבלו מן הציבור כולו והזוכים נבחרו בהמלצתה של וועדה מייעצת שמונתה על ידי נשיא המדינה ומורכבת מאנשי ציבור וחברה. בראש הוועדה עמד רו"ח אהוד רצאבי.

אות הנשיא להתנדבות הוא מיזם הפועל משנת 1974, ונוסד בתקופתו של הנשיא הרביעי למדינת ישראל, פרופסור אפרים קציר ז"ל. המיזם מתקיים בשיתוף פעולה של בית הנשיא והמועצה הישראלית להתנדבות, שבראשה עמד עשרות שנים אל"מ (במיל') ד"ר ברוך לוי שהלך לעולמו לאחרונה.

במסגרת האירוע, ביצע הזמר עידן רייכל מספר שירים ביניהם השירים "אבן על אבן", ״שאריות של החיים״ והשיר ״לפני שייגמר.״

נשיא המדינה פתח את דבריו ואמר: ״אנחנו שמחים לראות את כולכם כאן, במיוחד בעת הזאת. זה לא סוד שבשבועות האחרונים, בחדרים הפנימיים של הבית הזה, עסקנו במלאכה מורכבת ביותר – מלאכת של גישור והחיבור, שנועדה לאחות את אחד השסעים העמוקים ביותר שידעה החברה הישראלית מימיה. זה לא סוד שהמחלוקת הפוליטית בדיוק בשעות אלה, היא מסוכנת, היא מאיימת לקרוע את ישראל מבפנים, היא אתגר אמיתי, מוחשי ביותר, לחוסן הלאומי שלנו.

ואתם יודעים זאת היטב, כי אתם עוסקים בחברת הישראלית, בצורות שונות. דווקא מתוך העיסוק הקדחתני הזה בחתירה, להסכמה, לאחדות, אנחנו רואים את האירוע הזה, היום, בו מופנים הזרקורים באמירת תודה, לכם– מתנדבות ומתנדבים יקרים, יחידים וארגונים. לא רק כהפוגה, אלא ככיתת אמן ממש, שבה אנחנו לומדים מכם שיעור במלאכת החיבור והאיחוי.״

רעיית נשיא המדינה ציינה: ״כשאנחנו מתבוננים על שורת ההישגים שלכם – זוכות וזוכי האות, אנחנו לא יכולים שלא להתפעם נוכח הפסיפס המרהיב הזה של נשים וגברים – צעירים ומבוגרים – מכל רחבי הארץ, ומשלל הקהילות והמגזרים של החברה הישראלית – שמקדישים ממרצם ומכשרונם עבור האחר. בחינוך, בסביבה, במאבק באלימות, בקידום ושילוב אוכלוסיות מוחלשות בכל שדות החברה. המאמצים שלכם, עבודת הקודש שלכם, היא כמו מים חיים לחברה הישראלית בשעה המורכבת הזאת.״

הנשיא פנה אל הזוכים ואמר: ״אני שמח לראות שאתם – הזוכות והזוכים מגלמים זאת בעשייה שלכם ממש. הגשרים נמצאים בשטח. אתם מהווים דוגמא לכולנו – ועל זה אנחנו מודים לכםבשם העם בישראל, אבל לא רק לכם – זו הזדמנות להודות גם לבנות ובני המשפחה שלכם, הילדים, ההורים, בנות ובני הזוג, שהם הגב והמנוע שלכם, שלא תמיד רואים אתכם מספיק, אבל מבינים שאתם עושים טוב למען עם ישראל.״

ניסים בר-אל, נציג הזוכים: ״אות הנשיא להתנדבות הוא אות הוקרה לפעילות של עמיתותיי ועמיתיי על במה זו לחיזוק החברה האזרחית בישראל. עמיתיי פועלים כפי ששמעתם בטקס, בתחומים רבים ובסיוע לאוכלוסיות מכל גווני החברה האזרחית.

תפקידה וגם עוצמתה של החברה האזרחית היא ביכולת להגיע ברגישות ובהרבה יוזמה אל נבכי הצרכים האינדיבידואלים של הפרט. הפרט החלש, הפרט שלא ניתנה לו ההזדמנות, הפרט אשר לא שפר עליו גורלו. ההתנדבות היא אינה רק חסד של הנותן. היא חובתו המוסרית. הפרט אשר כן שפר עליו גורלו, אשר כן ניתנה לו ההזדמנות, אשר יש ביכולתו, עליו לקום ולהושיט את ידו. בהתנדבות ובנכונות למלא תפקיד זה, נמדד חוסנו של עם. עם הערב בערבות הדדית לאח ולגר הגר בתוכו וגם לגר הרחוק ממנו. זהו תיקון עולם. כבוד נשיא המדינה ורעייתו, מעמד זה וההתייחסות הכל כך מכובדת שלכם לנושא ההתנדבות בחברה מפיחה בנו פרץ של תקוה, מטען נוסף של אנרגיה להמשיך ולעשות את מה שאנחנו מחויבים לו.״