בעיצומו של תשעה באב, נשיא המדינה קיים אירוע שיח והידברות בבית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג: "אני מאמין מאוד בעוצמתה של החברה הישראלית וביכולת שלה לעבור דברים קשים. זה לא פשוט, אבל אולי דווקא הרגע הזה הוא רגע של הזדמנות מכוננת לכולנו - לחשוב ביחד איך משפיעים על הדורות הבאים; איך אנחנו דואגים לכך שעוד חמישים שנה, ומאה שנה, גם צאצאינו יוכלו לחיות ביחד. במקום להיכנס למרה שחורה ולהתכתש אחד עם השני - צריך לדבר על הכאב, הכי גלוי שאפשר, אבל גם לחשוב מה הצעד האופרטיבי הבא" 
 

קרדיט צילום: קובי גדעון/לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג: "אני מאמין מאוד בעוצמתה של החברה הישראלית וביכולת שלה לעבור דברים קשים. זה לא פשוט, אבל אולי דווקא הרגע הזה הוא רגע של הזדמנות מכוננת לכולנו – לחשוב ביחד איך משפיעים על הדורות הבאים; איך אנחנו דואגים לכך שעוד חמישים שנה, ומאה שנה, גם צאצאינו יוכלו לחיות ביחד. במקום להיכנס למרה שחורה ולהתכתש אחד עם השני – צריך לדבר על הכאב, הכי גלוי שאפשר, אבל גם לחשוב מה הצעד האופרטיבי הבא" 

לציון תשעה באב, נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום חמישי, ט׳ באב, 27 ביולי, אירוע שיח והידברות בין אנשים מקהילות, אמונות, אורחות חיים ועמדות פוליטיות שונות, במסגרת מיזם "מחליפים מילה".

באירוע השתתפו עשרות מוזמנים המייצגים קשת של עמדות ודעות שונות בחברה ישראלית מתחומי החינוך, האקדמיה, הרפואה, הדת ועוד, שהשתתפו במעגלי שיח פתוח ודנו במצב החברה הישראלית, בקרע העמוק סביב הרפורמה במערכת המשפט ובפתרונות אליהם ניתן לחתור.

נשיא המדינה אמר לנוכחים:

״עברתי בכל קבוצות השיח כאן והמעט ששמעתי ריגש אותי מאוד. אני חושב שזה נפלא שבאתם ביום הזה. לא קל לבוא בתשעה באב, הטרחתם את עצמכם מכל קצוות הארץ ואני אסיר תודה על כך. אני אסיר תודה על הפתיחות והכנות, ואני מודה לכולכם, ולכל רכזי הקבוצות, על העבודה המופלאה הזאת.

אני מוצא את עצמי בצורה מסוימת, מהדהד ומרגיש בדיוק מה שכל אחד אמר פה. מגיעות אליי כל התחינות, נפרקים עליי כל העצבים, כל הקריזות, כל התסכולים, כל החרדות. ישנו מרחב עצום של חרדה שמהדהד לדעתי פחדים קמאיים שאנחנו נושאים איתנו דורי דורות; כל אחד עם החוויות האישיות והמשפחתיות שלו, של מאיפה שהוא בא ואיך הוא הגיע לכאן, לצד כמובן החרדות הקולקטיביות; וזה בא לידי ביטוי במלוא העוצמה.

אני אומר בצורה מוחלטת, הדמוקרטיה לא חוסלה, ישראל קיימת וחזקה וכל הרעיון ש׳הלכה המדינה׳ הוא מאוד חמור, מאוד רע ומאוד לא נכון.

עברתי תהליכים מאוד גדולים בניסיון להגיע להבנות ולפשרות. יש פה אנשים שהיו שותפים לכך. יש חוסר הבנה מוחלט של עומק החרדה ומאיפה הוא בוקע – התחושה של אובדן חיים חופשיים וליברלים, של ערכי יסוד של דמוקרטיה.

אני מאמין מאוד בעוצמתה של החברה הישראלית וביכולת שלה לעבור דברים מאוד קשים, כי אנחנו עם שנושא עמו כאבים עמוקים, ויכולות עצומות של תרומה ועשייה.

בניגוד לרושם שכולנו יוצרים שיש כאלה שחושבים שהם לא יחיו פה יחד, עלינו לחשוב איך אנחנו דואגים לכך שעוד חמישים שנה, ומאה שנה, גם צאצאינו יוכלו לחיות ביחד.

זה לא פשוט, אבל אולי דווקא הרגע הזה הוא רגע של הזדמנות מכוננת לכולנו, כדי לחשוב ביחד איך משפיעים על הדורות הבאים. במקום להיכנס למרה שחורה ולהתכתש אחד עם השני – צריך לדבר על הכאב, הכי גלוי שאפשר, אבל גם לחשוב מה הצעד האופרטיבי הבא, בהנחה שכולנו רוצים לחיות ביחד.

אני רוצה לאחל צום קל לצמים ובשורות טובות, יכול להיות שנעשה פה משהו מאוד חשוב לעם ולמדינה, אז ראו זאת כשליחות. תודה רבה לכם".

 

קרדיט צילום: קובי גדעון/לע"מ

 

קרדיט צילום: קובי גדעון/לע"מ