דברי הנשיא באירוע השקת שיתוף פעולה של מיזם "מחליפים מילה" עם החברה למתנ"סים

 

קרדיט: קובי גדעון לע"מ

חברים, שותפות ושותפים יקרים, מיכל ואני שמחים מאד לברך אתכם היום, כשאנו משיקים יחד את שיתוף הפעולה של בית הנשיא עם החברה למתנ"סים, בדמות מיזם "מחליפים מילה בקהילה". יוזמה, ושיתוף פעולה, שאני מחשיב לאחת מאבני הדרך החשובות ביותר – לא פחות מכך – בכהונתי, ובשליחות שלי, כנשיא.

אני מאמין בכנות שלא ניתן להפריז בגודל השעה, ויודע שגם אתם ואתן שותפים לתחושה שמשהו יסודי צריך להשתנות, וצריך להשתנות מהר, באופן שבו אנחנו מנהלים את הוויכוחים והמחלוקות ביננו.

מאז קום המדינה, עברנו משברים לא פשוטים, פעמים רבות משברים קיומיים ממש – מלחמות, מיתון ומשברים כלכליים, מגיפות ואסונות מסוגים שונים. בכל אלה, השכלנו לדבוק זה בזה, לערוב זה לזה, לבחור בַּיחד. הנשק הסודי הזה שלנו, נשק הלכידות החברתית והערבות ההדדית – הוא זה שהבטיח לנו חוסן לאומי.

והיום, הנשק הסודי הזה שלנו, ששומר עלינו חזקים, ששומר עלינו ביחד, מאיים להתפורר ולהישחק.

אני יודע שאני מדבר בשמם של רוב גדול, רוב עצום בישראל, כשאני מבטא את החשש האמיתי שלי, שלנו, מפני הקיטוב שקורע את החברה הישראלית, ואת השכנוע העמוק בכך שצריך לשנות כיוון – להחליף מילה!

מצד אחד להחליף את הדיבור, את המילים הפוגעניות, המרחיקות, הדורסניות; ומצד שני – להתחיל לדבר – להחליף מילה זה עם זה, אלה עם אלה. לדבר באמת, מלב אל לב. לפתוח גם את הנושאים הכי רגישים, הכי כואבים, הכי קשים. לא להבטיח להסכים – אבל להקשיב, לכבד, ולעולם – לעולם – לא להפוך את אי ההסכמה לשנאה. גם בנוגע לסוגייה הפוליטית שמטלטלת אותנו, אני חוזר על דבריי מאתמול, ואומר: אפשר להגיע להסכמה. הפתרון היחיד והפשוט הוא – לשבת ולדבר.

אני מברך על הקולות המרובים, גלויים וסמויים, שגברו מאז דבריי אתמול, וקוראים לשוב להידברות בנוגע לסוגיות היסוד שקורעות אותנו, כולל בנוגע לעילת הסבירות – שהיא בוודאי בת הסכמה. אין ספק שזו טובתה של המדינה. אין ספק שזו טובתה של החברה הישראלית.

בעיצומו של משבר עמוק ומדאיג, המעשה האחראי והמנהיגותי חייב להיות לשבת, לדבר, ולשים את האחדות הישראלית מעל הכל. מנהיגי הציבור – מהקואליציה ומהאופוזיציה – חייבים להידבר ולאחות את הקרע הנורא. וזה צריך לקרות עכשיו.

בבואנו לבקש לחבר ולאחד, אל לנו לבקש לבטל את המחלוקת. עלינו להחזיר את המחלוקת אל סדר היום – אל לב סדר היום – ואולם להבטיח שהיא בהכרח מחלוקת לשם שמים.

בחודשים האחרונים, התחלנו להביא לכאן, למשכן נשיאי ישראל, קבוצות מכל חלקי החברה הישראלית, ועשינו את הצעדים הראשונים בפרויקט השאפתני הזה – "מחליפים מילה"; שתכליתו הענקת כלים והצבת תשתיות לקיומה המבורך של המחלוקת – המכבדת, התורמת, הבונה, במקום זו המחריבה.

אנחנו רוצים להמשיך ולפתח את בית המדרש הישראלי הזה, את מעבדת המחלוקות הבונות של "מחליפים מילה" – מעבדה שבה ובאדוותיה ייקחו חלק עשרות ומאות אלפי ישראליות וישראלים, שמתמודדים יום-יום עם אתגרי השעה – ויידעו, בתקווה, לייצר את התשובות הכי נכונות לכולנו. ואין שותפים טבעיים ונכונים מכם, החברה למתנ"סים – הנטועים בתוככי הקהילות המגוונות של ישראל, לטובת המהלך החשוב הזה.

אתם, שיצרתם מאות מתנ"סים – אותו סמל כל-ישראלי שצרוב בדי-אן-איי ובתודעה של כל מי שגדל בארץ הזאת, אתם שבונים ומפתחים – ממש כך – הנהגות מקומיות וארציות, אתם יודעים היטב – איך נוכל לכתוב – יחד – את הפרקים הכי יפים של ישראל העתידית.

הרקורד המרשים של החברה למתנ"סים המספקת שירותים למיליוני תושבים, בכל רחבי הארץ, ומכל גווני הפסיפס הישראלי – הופך אותה לשותף אסטרטגי של ממש למיזם "מחליפים מילה בקהילה", ואנו שמחים ומברכים על כך.

יחד עם התשתית הארצית הענפה של החברה למתנ"סים, והניסיון המוכח שלכם בחינוך, בהובלת שינוי ובבניין קהילה, נוכל להוליך את הקול – מבית הנשיא – "בית העם", בירושלים – לכל חלקי הארץ והחברה.

אין דרך להגשים את החזון הזה, מלבד עבודה קשה ונחושה, התקדמות יסודית – עקב בצד אגודל; לבנה אחר לבנה; תושב אחר תושב – ולב אחר לב; עבודה מהסוג שאתם – נשות ואנשי המתנ"סים – מכירים מקרוב.

היום אנחנו עושים את הצעד הראשון – ואנחנו עושים אותו למען מיליוני ישראליות וישראלים שנושאים אלינו עיניים.

אני מבקש להודות לאנשי החברה למתנ"סים, בהובלת היו"ר עו"ד ארי צוקרמן והמנכ"ל טל בסכס; לאנשי ונשות בית הנשיא שאמונים על הפרוייקט הזה בהנהגת המנכ"ל אייל שויקי והצוות – עדיה ליבוביץ' מנהלת לשכתי ומנהלת מרכז הביקורים החינוכי שמובילה את המיזם המשותף הזה, וברק לוזון והצוות שלצידו; ולכלל השותפות והשותפים לחזון ולמעש.

אני סמוך ובטוח שאם רק נשכיל לבחור ביחד שלנו, אם רק נדע להניח את התשתית שתאפשר לנו להיפגש זה עם זה, לדבר – ולהקשיב – נוכל להיחלץ מהסחרור אליו נקלענו, ולבנות אותנו לדורות קדימה.

אני מאמין בכולנו, זה בידיים שלנו. תודה רבה, עלו והצליחו.

 

קרדיט: קובי גדעון, לע"מ