דברי הנשיא באירוע חשיפת דירוג מעלה

 

קרדיט: קובי גדעון לע"מ

כשאני מסתכל על הרשימה המכובדת של המשתתפות והמשתתפים באירוע הזה; כשאני רואה את שמות החברות  שמופיעות בחוברת של דירוג מעלה ESG לאחריות תאגידית, אני מוצא שמות של מותגים שהם חלק בלתי נפרד מהישראליוּת –  מההוויה הישראלית, ומהגאווה הישראלית.

אני רואה מנהלים – מנהיגים – שהבינו את ההשפעה העצומה של המגזר העסקי – בתוככי החברות ומחוצה להן – והובילו שינוי: בהכלה וגיוון, בשוויון מגדרי, בשקיפות, בהתמודדות עם משבר האקלים – נושא שנמצא במקום חשוב בסדר היום שלי, ועוד ועוד. וכעת, אחרי כל ההצלחות האלה, אני מבקש להציג בפניכם היום את האתגר הגדול הבא.

לכל אורך שנותיהן, ידעו מדינת ישראל והחברה הישראלית  אתגרים לא פשוטים בכל התחומים; אבל בכל אחת מהפעמים האלה, הצלחנו לשלב ידיים, לגייס כוחות, ולהמשיך הלאה. העוצמה שלנו לא מגיעה משום מקום. החוסן החברתי שלנו, הערבות ההדדית שלנו – הם הרכיב הסודי, הנשק שובר-השוויון, שהופך אותנו לחזקים כל כך.

בימים האלה, אני חרד שהלכידות שלנו הולכת ונשחקת – ואיתה, אנחנו הולכים ונחלשים כחברה. אני יודע שאני מדבר בשמו של רוב גדול, רוב עצום בישראל, כשאני מבטא את החשש האמתי שלי, שלנו, מפני הקיטוב שקורע את החברה הישראלית; ואת השכנוע העמוק בכך שצריך לשנות כיוון – להחליף מילה!

מצד אחד להחליף את הדיבור, את המילים הישנות, הפוגעניות, המרחיקות, הדורסניות; ומצד שני – להתחיל לדבר – להחליף מילה זה עם זה, אלה עם אלה. לדבר באמת, מלב אל לב. לפתוח גם את הנושאים הכי רגישים, הכי כואבים, הכי קשים. לא להבטיח להסכים – אבל להתחייב לפתוח את הלב, להקשיב, לכבד, ולעולם – לעולם – לא להפוך את אי ההסכמה לשנאה.

בחודשים האחרונים התחלנו להביא למשכן נשיאי ישראל, קבוצות מכל חלקי החברה הישראלית, ועשינו את הצעדים הראשונים בפרויקט השאפתני שנקרא – "מחליפים מילה", ש"מעלה" הם שותפים מרכזיים מאד בו, ותכליתו הענקת כלים והצבת תשתיות לקיומה המבורך של "מחלוקת לשם שמים".

אנחנו רוצים אתכם איתנו – כשותפים, כמנהיגים. הרי אצלכם – בשוק התעסוקה – כולם נפגשים עם כולם,מסתכלים בעיניים, מקשיבים, מחליפים מילה.

המציאות הזאת, בנוסף לרקורד המרשים של "מעלה" בפרט ושל המגזר העסקי בכלל – הופך אתכם לשותפים אסטרטגיים של ממש למיזם; ואני קורא לכם מכל הלב: היענו לקול הקורא שיצא; הציעו והובילו פעולות להפחתת קיטוב בתוך החברות שאתם מובילים ומחוצה להן; הטמיעו את הכלים, את הערכים, את הפלטפורמות המתאימות; שלחו את העובדות והעובדים לפעילויות של "מחליפים מילה" – בבית הנשיא ובכל רחבי הארץ; אל תחששו לדבר על הצורך הדחוף באחדות, גם כשהמחלוקות נדמות בלתי-פתירות.

זוהי שעת מבחן. החברה הישראלית נמצאת על פרשת דרכים, ולנו, כמנהיגים, יש לנו אחריות. אין לי ספק שאם נשכיל להישמע לאתגר הזה – יכול נוכל לו.

אני מבקש להודות לכולכם – למנכ"לי וראשי החברות המחויבות לחברה ולסביבה בישראל, לנשות ואנשי מעלה בהובלת היו"ר תמר יסעור, והמנכ"ל מומו מהדב;

לאנשי ונשות בית הנשיא שאמונים על הפרוייקט הזה בהנהגת המנכ"ל אייל שויקי והצוות – לירון צח – יועצי לענייני החברה הישראלית שמוביל את המיזם המשותף הזה ונמצא כעת בוושינגטון לקראת ביקורי המדיני, אליו אני יוצא הלילה; עדיה ליבוביץ' – מנהלת לשכתי ומנהלת פעילות בית העם במשכן נשיאי ישראל; ברק לוזון ויָנָה נוימן והצוות שלצידם; וכלל השותפות והשותפים לחזון ולמעש. תודה רבה, ובהצלחה.