דברי הנשיא באירוע יום העצמאות בבית הנשיא

מילות מפתח: גאווה, הישגים, עצמאות, צה"ל, הצטיינות, מועדי ישראל
 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

חג עצמאות שמח ישראל! יום העצמאות הוא אחד הימים הכי מרגשים שיש. והשנה, יום העצמאות מרגש אותי אפילו יותר, כשמיכל ואני זוכים לארח את כולכם לראשונה כאן בבית הנשיא – הבית שלכם – אזרחיות ואזרחי ישראל. כמו שנאמר בתפלה: "זה היום עשה השם, נגילה ונשמחה בו".

מהבית הזה יצאנו בכל יום בשנה החולפת אל מסע אמיתי, מסע בחברה הישראלית. מסע בו אני זוכה לפגוש אתכם – אתם שהופכים את מדינת ישראל לפלא. בכל פעם שאני חוזר מנקודה במסע, אני אומר למיכל כמה אני גאה, ומודה על הזכות לשרת את העם שלנו.

כל כך הרבה דברים טובים קורים כאן. אפילו בשנה האחרונה, שלא הייתה פשוטה: נחשפנו לגיבורות וגיבורים ברפואה, בחנוך ובמערכות רבות אחרות; שהתמודדו עם משבר הקורונה. זכינו בברכה שהביאו עמם ההסכמים פורצי הדרך עם שכנינו ממדינות ערב. ראינו את הכלכלה הישראלית מתמודדת באומץ עם רגעי הקושי, ואת התעשייה הישראלית ממשיכה להפוך לשם דבר בעולם. התרגשנו עד דמעות עם הספורטאים שלנו, במשחקים האולימפיים והפראלימפיים. אני זוכר איך ישבנו כאן בבית הנשיא מיכל ואני, והלב שלנו ממש התפוצץ עם לינוי וארטיום המדהימים, ואיאד, מארק ועמי הענקיים, ועם כל שאר הספורטאיות והספורטאים האלופים שלנו. חבר'ה – אוסף כזה של מדליות זהב זה חתיכת הישג!! ולא נשכח את המחקר וההשכלה הגבוהה, התרבות והתעשייה, מדעי הרוח והמשפט, התורה והמסורת, החינוך והמדע, החקלאות וההתיישבות, העלייה, הקליטה, והרווחה, ועוד ועוד הישגים, שמי דמיין לפני 74 שנים שנגיע אליהם.

בשנה הזאת ראינו גם גיבורות וגיבורים בצבא ההגנה לישראל, במוסד ובשב"כ, במשטרה, בשירות בתי הסוהר, ובשירותי החירום וההצלה, ששומרים עלינו יום ולילה. אני חייב להגיד לכם משהו: מיכל ואני ניחמנו בשבועות האחרונים את המשפחות השכולות מגל הטרור שתקף אותנו, משפחות מרשימות ומרגשות. פגשנו גם את משפחות חללי משמר הגבול והמשטרה – יאזן פאלח, שיראל אבוקרט ואמיר חורי, שנפלו מאש מרצחים שפלים. נחשפנו לעוצמות בלתי נתפסות. אני מתרגש שמשפחתו של השוטר הגיבור – אמיר חורי עליו השלום, ששקפה בפנינו את השתפות הישראלית המדהימה, מכבדת אותנו בנוכחותה כאן היום, וראויה לכבוד ואהבה מכלנו.

אזרחיות ואזרחי ישראל, אנחנו חייבים לזכור: לא היינו מצליחים ככה, אם לא היינו עושים זאת יחד. הפסיפס הישראלי המרהיב – הוא הכוח המיוחד שלנו.

כאן על הבמה נמצאים 120 מצטיינות ומצטייני צבא ההגנה לישראל. מכל החילות והזרועות, מכל רחבי הארץ – ומתפוצות עמנו. אתם – גאווה אמיתית. אני מצדיע לכם! קראתי את הסיפורים שלכם. התרגשתי מהסיפורים שלכם. באמת מכל אחת ואחד. אתם כאן: בזכות מי שאתם, ובזכות מי שאנו – בזכותכם. תודה רבה לכם!

תודה גדולה לא פחות גם לכם – ההורים והמשפחות היקרות. אנחנו גאים בילדים שלכם וגם אנחנו מתרגשים אתכם!

מדינת ישראל, ביום העצמאות הזה הגיע הזמן לחשוב גם קדימה, להתוות דרך אל מעבר למחר, ולהתמקד סביב החזון למדינת ישראל בשנת ה-100 לעצמאותה. עומדים בפנינו אתגרים כבירים, עומדות בפנינו הזדמנויות גדולות, ולכל אלה נוכל – אם נישאר מאוחדים. אנחנו חייבים לנהוג באחווה, בהושטת יד, באחריות.

יחד אתכם אני מתפלל לשובם של חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים; ולרפואה שלמה לכל הפצועים בגוף ובנפש. אני מאחל לכולנו שנזכה להגיע לשנה הבאה – שנת ה-75 למדינת ישראל, עם הישגים, עם אחדות, עם אהבת חינם, ועם המון המון גאווה. מזל טוב וחג עצמאות שמח ישראל!