דברי הנשיא באירוע פרידה מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט

מילות מפתח: מערכת המשפט, אמון הציבור, דמוקרטיה
 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

מיכל ואני חברים ותיקים בלשכת עורכי הדין, מעריכים את מקצוע עריכת הדין ואוהבים אותו ואת עולם המשפט בכלל, כבית הגידול המקצועי שלנו. אני רוצה להודות לכלל חברות וחברי הלשכה, ובראשם לך היו"ר עו״ד אבי חימי – על ההובלה של הלשכה יחד עם עמיתיך ועל הרגיעה הטובה שהבאת לארגון. אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו כדי להזכיר ולכבד את אחד מענקי המשפט ממנו נפרדנו רק לפני מספר ימים – השופט גבריאל בך. השופט בך – איש שכולו יושרה ועמידה איתנה על שלטון החוק; איש של ציונות טהורה ויהדות רחבת אופקים, היה מהמשפיעים ביותר על מערכת המשפט הישראלית. מותו משאיר חלל בלב האומה, והוא יחסר לכולנו. יהי זכרו ברוך.

ספק אם בשירות הציבורי שלנו יש עוד תפקידים רבים מורכבים, מאתגרים ולפרקים – כמעט בלתי-אפשריים, כמו היועץ המשפטי לממשלה. ונדמה כי הקושי הזה, שבר שיאים בכהונתך שלך, אביחי היקר. לא אחת נדרשת לקבל החלטות קשות ביותר, בעלות השלכות דרמטיות ומרחיקות-לכת על המדינה, על התנהלותה ואף על עתידה.

מילאת את תפקידך במסירות, ביושרה, במקצועיות ובאחריות. הגנת על מערכת המשפט בחירוף נפש, ובצדק. גם כאשר הרוחות סערו, הקפדת להיצמד לחוק, לדין, ולאני מאמין המקצועי שלך; ולהתעלם מרעשי הרקע. אני מבקש להודות לך גם ברמה האישית על שיתוף הפעולה המקצועי לו זכיתי מצידך, על עצותיך הטובות ועל ראייתך החכמה והממלכתית.

בחודש שעבר הגישו לי אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה את ממצאי "מדד הדמוקרטיה". בדו"ח בלט נתון שמטריד אותי מאד: המשך מגמת הירידה במידת האמון שרוחש הציבור הישראלי למערכת המשפט. נכון שמדובר בצרת-רבים, והירידה באמון ניכרת בכלל מוסדות השלטון, אולם הפגיעה באמון הציבור במערכת המשפט – מהווה תמרור אזהרה לכולנו, שממחיש פגיעה אפשרית, בנשמת אפה של כל דמוקרטיה – בשלטון החוק. אין לנו קיום כמדינה בלא מערכת משפט עצמאית וחזקה. מוראו של הדין ויראת הכבוד כלפי היושבים בדין הם אבני מסד חשובות בכל חברה חפצת-חיים.

מערכת המשפט הישראלית היא אחת מרגליה הממלכתיות, של מדינת ישראל. ללא מערכת משפט איתנה, קצרה הדרך לערעור יסודות קיומנו. שלומה צריך להיות בראש מעייננו, שהרי "אלמלא מוראה", כפי שנאמר במסכת אבות: "איש את רעהו חיים בלעו". שיהיה ברור – אפשר וצריך לבקר בדרך עניינית ובשפה ראויה את מערכת המשפט, שכמו כל מערכת ציבורית ניקיונה, הוגנותה ומקצועיותה צריכות להיות תמיד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. אך בין זה לבין סגנון מבזה שמבוסס על האשמות אישיות, הדרך ארוכה ומדאיגה.

אני סבור שכאשר יש עננה על מערכת אכיפת החוק יש לעשות הכל כדי להסיר ממנה כל ספק ועל אחת כמה וכמה שמדובר בזכויות חשודים, נחקרים ועדים, טוהר ההליך הפלילי חייב להישמר, לא רק מפאת שיקולי צדק ברורים אלא גם מפאת הצורך לחזק את אמון הציבור במערכת.

אני מניח שרובכם מכירים את הרקורד המקצועי המרשים של היועמ״ש היוצא, אבל איני בטוח כמה מכם מודעים לעברו כשחקן כדורגל, ולהווה שלו כחובב כדורגל מושבע. ברוח האהבה הגדולה הזאת, שלך, אביחי, אני מבקש לצטט את יוהאן קרויף, שאמר כך: ״איכות ללא תוצאות היא חסרת חשיבות. תוצאות ללא איכות – זה פשוט משעמם״. נדמה לי שהתובנה הזאת נכונה גם לחיים בכלל – ולזירה המשפטית במיוחד. שהרי, מה הטעם בטיעון המשפטי המדויק והמפולפל ביותר, אשר כל כולו איכות משפטית מובהקת – אם אינו מביא לתוצאה המיוחלת? וזהו, אם תרצו, אחד האתגרים

שמאפיינים גם את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה: לשלב איכות מקצועית בתוצאות הרצויות. נדמה לי שהצלחת, אביחי, במהלך שירותך הציבורי הארוך, לפעול מתוך אותה מחויבות המשלבת איכות עם ראייה מעשית ותכליתית.

אני מבקש להודות לך, אביחי, על תרומתך הרבה ועשייתך החשובה במעלה השנים, וגם לרעייתך רונית ולילדיך היקרים, שהרי אי אפשר למלא את התפקיד הזה בלי גב חזק בבית. מעומק ליבי אני מאחל לך הצלחה רבה בכל אשר תפנה.

לסיום אני מבקש לאחל הצלחה רבה גם ליועצת המשפטית הנכנסת – עו"ד גלי בהרב מיארה. גבירתי, זכית להגיע למעמדך בשל היותך משפטנית מרשימה בכל קנה מידה, ולאחר מסלול מוצלח ורב-שנים בתפקידים מגוונים וחשובים. אני בטוח כי יושרתך המקצועית וניסיונך המשפטי המגוון יסייעו לך למלא בהצלחה את כהונתך הרמה. ברכתי אליך מעומק הלב והצלחה במילוי משימתך החיונית כל כך. תודה רבה לכולכם, במיוחד עמיתות ועמיתים למקצוע היו ברוכות וברוכים.