דברי הנשיא בארוחת האפטאר המסורתית בבית הנשיא

מילות מפתח: חברה ערבית, מסורת, מפגש, רמדאן
 

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ

אחי ואחיותי המוסלמים, מקרוב ומרחוק, ברוכים הבאים! "רמדאן גאנא, ופראחנא בו, אהלן רמדאן", (ציטוט משיר עממי מפורסם לכבוד הרמדאן פירושו – "חודש הרמדאן מגיע ואנו שמחים בו. ברוך בואך, חודש הרמדאן")

אהלן וסהלן אורחים נכבדים. אהלן וסהלן בכום פי ביתכום בית ראאיס בית ראאיס אי ד-אולה הוו(א) בית לכל אסראילי וואנא ווזוג'תי מיכל סועדאא' ג'ידן ביחוצוריכום (תרגום: ברוכים הבאים בביתכם. בית נשיא המדינה הוא בית לכל הישראלים, ואני ואישתי מיכל שמחים מאוד בבואכם) מיכל ואני שמחים מאד לקיים את מצוות שבירת הצום הערב ביחד, להכיר חברים חדשים ולהיפגש שוב עם ידידים ותיקים, חברי אמת, לב ונפש, שהולכים איתנו יחד מזה שנים ארוכות.

זו לא הפעם הראשונה שלי בארוחת האפטאר המסורתית בבית הנשיא, אבל זה כבוד גדול בשבילנו לארח אתכם כאן הערב כנשיא מדינת ישראל, נשיא העם בישראל, נשיא אזרחי ישראל המוסלמים, היהודים, הנוצרים, הדרוזים, והצ'רקסים, בני כל הדתות וכל העדות.

חודש הרמדאן, החודש הכי יפה והכי מרגש בלוח השנה ההיג'רי, חושף טפח נוסף מהפנים היפות של רוח האסלאם. זהו חודש של ענווה ויראת שמיים, של מתינות, של חסד וצדקה, של אמונה באל, של משפחתיות וקהילתיות. גם בתור מי שאיננו מוסלמי, אני מרגיש הזדהות וחיבור עמוק לרוח המיוחדת של החודש הזה, ששורה גם עלינו כאן הערב. זה בעצם כל הסיפור – המפגש. כשאנחנו מורידים את חומות ההפרדה, הפחד והניכור, ופוגשים זה את זה, פנים אל פנים, אנחנו פתאום מגלים שאנחנו לא כל כך שונים. אנחנו לומדים להעריך את התרבות, הערכים, והמנהגים של בני הדת האחרת. אנחנו מגלים שהמרחק ביננו איננו אלא מרחק הושטת היד.

עלינו לייצר עוד ועוד מפגשים כאלה בחברה הישראלית. מפגשים בין יהודים וערבים, מוסלמים, צ'רקסים, נוצרים ודרוזים, דתיים יותר ודתיים פחות. עלינו לחזק את לימודי הערבית – והעברית – בכל זרמי החינוך הממלכתי, ולפתוח צוהר לילדי ישראל לעולם התרבותי העשיר של בני הדת האחרת. עלינו לייצר עוד ועוד שגרירים של אסלאם, של יהדות ונצרות, שלא מטשטשים את ההבדלים בין הדתות, אך בהחלט מעלים על נס את ערכי השותפות והאחווה. את היכולת שלנו לחיות יחד, זה עם זה, בכבוד הדדי, ובשותפות של אמת. שגרירים שיבואו מכל המגזרים בחברה הישראלית, ויבטיחו את השמירה על החוסן החברתי והבטחון הממשי של הבית שלנו.

הסתכלו בבקשה לימינכם ולשמאלכם. כמו שאתם יודעים – יושבים כאן צדדים שונים ומגוונים של החברה הערבית, בפסיפס מוסלמי מרהיב. חונכתי על כבוד לאיסלאם, חונכתי על שותפות עם האיסלאם. כולנו – בניו של אברהם – ראשון המאמינים באל, מאמיני האחווה, השותפות והפיוס, צריכים לעמוד יחד, כתף אל כתף, ולהילחם בנחישות נגד השנאה, נגד מי שמעוותים את האמונה, נגד מי שמנסים לגרום לנו לפעול זה נגד זה. כנאמר בקוראן [סורת הנשים (4) פסוק 36]: "ועיבדו את אלוהים ואל תשתפו עמו כל שותף, וגמלו חסד עם ההורים, ועם קרובי משפחה, ועם היתומים, ועם המסכנים, ועם השכן קרוב המשפחה, ועם השכן הזר, ועם המכר המלווה אתכם בבית או בדרך, ועם עוברי אורח, ועם העבדים. אלוהים אינו אוהב את השחצן הגאוותן"

כשנעשים בשם האסלאם מעשי רצח ואלימות, אסור לנו לשתוק. בימים האחרונים מופצים פרסומים שקריים ברשתות החברתיות בנוגע להר הבית והמקומות הקדושים. אני רוצה לנצל את הבמה ולהבהיר: מדובר בשקרים. ישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית, ואני גם הבהרתי את זה בפגישותיי המדיניות עם המלך עבדאללה השני איתו נפגשתי לאחרונה בעמאן. לצערנו, הפרסומים האחרונים נועדו להלהיט את הרוחות ולהטעות את הציבור במכוון. ‏אני פונה לכלל הציבור: בואו נפסיק עם הפרובוקציות. אני סומך על משטרת ישראל שתפעל באפס סובלנות וללא מורא נגד כל אדם שינסה להפר את הסדר ולפעול בניגוד לחוק ולנוהג הקיים בהר הבית וביתר המקומות הקדושים בעיר. בואו נקבל על עצמנו הערב את ההבטחה לוודא שאנו, המנהיגים, והציבור שנושא אלינו עיניים, לא מפספסים את ההזדמנות למפגש.

תודה רבה לכם, רמדן כרים וכל עאם ואנתום ביח'יר.