דברי הנשיא בטקס סיום בה"ד 1

 

קרדיט: דוברות בית הנשיא

אדוני ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי – זהו קורס קציני היבשה הראשון בו אתה נוכח בתפקידך זה, והזדמנות נוספת לאחל לך הצלחה! לפני כחצי שנה נוסף למסמך רוח צה״ל – ערך חדש לכאורה. לכאורה-  כי מדובר בערך המלווה אותנו מאז ימיה הראשונים של המדינה, בהנהגתו של דוד בן-גוריון. כוונתי לערך הממלכתיות, שהוא התשתית האיתנה ביותר לקיומה של המדינה בהווה, ולעתידה לשנים רבות קדימה. תמצית הממלכתיות, לתפיסתי לפחות, היא שני זוגות משקפיים: באחד אנו רואים את המדינה כפי שהיא משתקפת באזרחיה  –אותו פסיפס מופלא שהוא העם בישראל; ובשני אנו רואים את האזרחים  בראי המדינה שהם חלק ממנה -הַיֵּשׁוּת המדינית וההיסטורית, היהודית והדמוקרטית, ששמה ישראל.

צה"ל – צבא העם הממלכתי שחייב להישאר מעל לכל מחלוקת פוליטית –  הוא המקום המובהק ביותר לקיומו של השילוב הממלכתי הזה –  בין המדינה כישות מוסדית וכסיפור משותף, לבין הפסיפס החברתי יוצא-הדופן הזה; וזהו גם יתרונו הבולט ביותר. אני אומר את הדברים האלו, כי אני פוגש רבים מהחיילים ומהלוחמים שלנו, את הטובות והטובים שתמיד נמצאים מתחת לאלונקה; ואני רוצה להגיד לכם שהאחדות הזו – שמתקיימת מתחת לאלונקה, אחדות שבה כולם נושאים יחד באחריות להמשיך יחד – היא גם זאת שדרושה לנו כמדינה וכחברה, היום יותר מתמיד.

אתם, קצינות וקצינים יקרים, פניה היפות והטובות של החברה, אתם אלו שמוכיחים לכולנו יום-יום: כיצד צריך לשאת את האלונקה, אלו איומים טמונים במשיכה שלה לצד זה או אחר, איזו סכנה יש בעזיבה של האלונקה, או בדחיקה של מישהו החוצה; ומדוע חשוב לעשות הכול – הכול! – כדי שהאלונקה הזאת לא תישמט מידינו. אני יודע ואני שומע מכם שאתם מודעים למקום המיוחד ששמור לכם, ששמור לצה"ל כולו, כדבק שמחבר בין כלל חלקי החברה, ובה בעת גם מעביר מסר חד-משמעי לאויבינו: אפילו בשעה של מחלוקת מטלטלת – את ה-יחד הישראלי לא ניתן לשבור. אני רוצה לחזור כאן על מה שאמרתי לפני שבועיים בבית הנשיא, לצוות לוחמים מחטיבת גולני  שנכנס, ובצדק, ללב של רבים מאיתנו: אסור לנו להפיל את האלונקה! ואני מוסיף – אסור לנו לוותר על הממלכתיות שלנו.

לכם, קצינות וקצינים יקרים, יש חלק חשוב מאין כמוהו, במסע למען הממלכתיות שלנו, חלק שבא לידי ביטוי בדמותם של המפקדת והמפקד הממלכתיים: המפקד הממלכתי יודע מאין הוא בא. הוא מחובר לשורשים, לערכים שעומדים בבסיס צדקת הדרך שלנו. המפקד הממלכתי יודע לאן הוא הולך. הוא עוסק בהווה, אבל שם תמיד לנגד עיניו גם את ההשלכות העתידיות. הממלכתיות הפיקודית חייבת לכלול חזון, שבלעדיו – יפרע עם. המפקד הממלכתי יודע בפני מי הוא נותן דין וחשבון. הוא מסתכל לכל צדדיו – על פקודיו, על רעיו לנשק, על מפקדיו.  הוא רואה כמה הם מגוונים, ומבין היטב שהוא חלק מפסיפס. המפקד הממלכתי בצבא העם  פועל בשם כלל החברה הישראלית, מכוחה ולמענה, ומפנים זאת בכל דרכיו.

המפקדת והמפקד הממלכתיים זוכרים שצה"ל הוא היררכי לחלוטין במובנו הצבאי,  אבל גם שוויוני במובנו האנושי. המפקד הממלכתי לא נותן לרעשי רקע להסיט אותו מדרכו המקצועית והמסורה, ובה בעת הוא קשוב לכאבים מבחוץ. הוא מבין שהאחריות שלו היא לנצח במשימה באופן מוחלט, תוך גילוי של עמוד שדרה איתן, מוסרי וערכי. המפקד הממלכתי מסתכל על הכאן ועכשיו, כשהוא דואג לחייליו ברגע האמת; אבל גם שואל את עצמו כל הזמן –  איך הוא בונה אותם לעתיד – להיות ישראלים טובים יותר,  אנשים טובים יותר.  המפקד הממלכתי לא מבטל את זהותו האישית,  ולא גורם לאחר ולאחרת לבטל את זהותם; אבל גם יודע שהוא חלק מ-שלם, מתלכיד ישראלי מלא השראה.

המפקד הממלכתי מקדש את השותפות הישראלית, כברית שנשענת לא רק על גורל משותף,  אלא גם על ייעוד משותף. המפקד הממלכתי חורט על דגלו את ערכיה של המדינה היהודית והדמוקרטית, שבה וי"ו החיבור בין היהודית לדמוקרטית מַלְחִימָה ערך עליון אחד. המפקד הממלכתי –  הוא מי שבזכותו ובזכות חבריו יישמר צה״ל כצבא המצוי מעל לכל מחלוקת צבא של כל שדרות העם, הבא מן העם ושב אליו. המפקד הממלכתי  -הוא בדיוק המפקד, הוא בדיוק הקצין, שכל אחד מאיתנו, ההורים, היה מאחל כמפקד לילדיו.

הורים יקרים, משפחות יקרות, כמה מרגש היום הזה עבורכם. כמה נחת וגם דאגה לא מבוטלת כרוכות בו. יש לכם את כל הסיבות שבעולם להיות גאים מאוד .תודה לכם על השורשים שהצמיחו אילנות לתפארת. הגאווה האישית והמשפחתית שלכם –  היא גאוות כולנו. בוגרות ובוגרי הקורס, במציאות ביטחונית מאתגרת ומורכבת, למול מגוון של איומים מקרוב ומרחוק ,בחרתם להיות אלו הנכונים לעשות יותר: לפקד, להוביל, לקחת אחריות, להגן עלינו!

אני מבקש להגיד לכם – אני מאחוריכם, העם כולו מאחוריכם. המשיכו לשמור עלינו ועל הממלכתיות, ואנחנו נעשה הכול כדי לשמור גם עליכם. בשם כל אזרחיות ואזרחי ישראל, אני מאחל לכם: עלו והצליחו! כולנו סומכים עליכם!