דברי הנשיא בפני הבונדסטאג

 

קרדיט: עמוס בן גרשום לע"מ

לפני קצת פחות מאלף שנה, עברה רוח סערה וסופה, על הקהילות היהודיות העתיקות של גרמניה. מסע הצלב הראשון, פגע קשות בקהילות היהודיות, והותיר אותן חסרות, המומות ודואבות. הטראומה, עיצבה כאן בגרמניה, "אשכנז" – בלשונם של היהודים, פרקטיקות חדשות של זיכרון. לאוצר התפילות היהודי העתיק, נוספה אז תפילה מצמררת, המלווה אותנו עד היום, במעגל השנה היהודי: תפילת "יזכור". בייאושו, בכאבו, פנה העם היהודי לאל, ובקש להטיל עליו – על האל – את מלאכת הזיכרון. כאילו הכריז ואמר: זכור אתה – אלוהים, את אשר אנחנו איננו מסוגלים לשכוח.

ברשותכם, אני מבקש היום, כנשיא מדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, לפתוח את דברי בתפילת ה'יזכור' שאותה אקדיש, לעילוי נשמתם של אחינו ואחיותינו, שנהרגו, ונטבחו, ונרצחו בידי הנאצים ועוזריהם. "יזכר אלוהים את נשמות אחינו בני ישראל, חללי השואה וגבוריה, נשמות שש-מאות רבבות אלפי ישראל, שהומתו ושנהרגו ושנחנקו ושנקברו חיים, ואת קהילות הקודש שנחרבו על קדושת השם יזכר אלוהים את עקדתם עם עקדת שאר קדושי ישראל וגבוריו מימי עולם, ויצרור בצרור החיים את נשמתם. הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו. וינוחו בשלום על משכבותם ונאמר אמן."

נשיא הרפובליקה הפדרלית של גרמניה – מר פרנק-ואלטר שטיינמאייר, ורעייתו הגב' אלקה בּוּדֶנְבֶּנְדֶר (Elke Büdenbender); הקנצלר הפדרלי של גרמניה – מר אולף שולץ ((Olaf Scholz; נשיאת הבונדסטאג הגרמני – גב' ברבל באס (Bärbel Bas); נשיא הבונדסראט הגרמני – מר בודו רמלוב Bodo Ramelow)); נשיא בית הדין הפדרלי החוקתי של גרמניה – מר Stephan Harbarth; מנהיגות ומנהיגי גרמניה, מכובדי כולם.

אני ניצב לפניכם היום, אך אני אינני לבדי. אני עומד כאן כשליח ציבור. אני עומד כאן כנשיא מדינת ישראל, מדינת הלאום הריבונית והדמוקרטית של העם היהודי, שהיא התגשמות תפילותיהם של דורות רבים; אני עומד כאן כבן גאה לעם היהודי – דור תשיעי לרב שמואל יצחק הילמן שכיהן כרב קהילה בגרמניה והיה צאצא של הרב יחזקאל קצנלבוגן – רבן של המבורג והערים הסמוכות לה; אני עומד כאן כשאני נושא עמי חלומות ומשברים, מכאובים ומזור, חורבן וקוממיות הכרוכים זה בזה. אך מעל לכל אלה, אני עומד לפניכם כשאני נושא עמי בציקלוני ציווי אחד. ציווי שלצד "עשרת הדיברות" ו-"ואהבת לרעך כמוך" הוא אולי הציווי התנ"כי הנעלה, הערכי והמחייב ביותר עבור כל יהודי באשר הוא: "זָכוֹר".

האומה היהודית היא אומה זוכרת. זה חלק מהותי ובלתי נפרד מהזהות שלנו. וכך, כשאני דורך על אדמת גרמניה, איני יכול שלא להיזכר, ולהוציא מתרמילי את אלבום התמונות של עמי, שבו שזורות אינספור תמונות מפיסת הארץ הזו. תמונות של פסגות, תמונות של תהומות. ובעודי עושה זאת, אבקש לדבר עמכם כאן היום על עבר, ועל עתיד.

"על שולחני מונחת אבן שכתוב עליה "אמן", שבר מצבה, שארית מבית קברות יהודי שנחרב לפני כאלף שנים, בעיר שבה נולדתי. מילה אחת – "אמן" חרותה עמוק באבן. אמן קשה וסופי, על כל שהיה ולא ישוב, אמן רך ומזמר כמו בתפילה, אמן ואמן, וכן יהי רצון".

את המילים האלה כתב המשורר הישראלי, איש ירושלים, יהודה עמיחי, שנולד כלודוויג פפויר בעיר וירצבורג שבבוואריה. נדמה שהוא ניסה במילותיו להלך בין טיפות הגאווה והיגון של העבר היהודי בארץ הזאת, ולגשר, אולי, על התהום שנפערה בין ארץ הולדתו לבין מולדתו. גרמניה הייתה במשך מאות ואלפי שנים בית מפואר עבור עמנו, בית חם, טוב ופורה, בית בו צמחה היהדות על כל היבטיה – דת, תרבות, רוח, מדינאות, מדע, ועוד ועוד. בגרמניה צמחה ההנהגה הרבנית שהייתה לאחת מהמשמעותיות והמשפיעות ביותר בתולדות עמנו. כאן עוצבה דמותו של ר' שלמה יצחקי – רש"י – שנחשב לגדול פרשני המקרא והתלמוד; כאן חונכו גדולי רבני ישראל, החל מרבי מאיר מרוטנבורג ורבים ממי שמכונים "הראשונים"; וכלה ברבי שמשון בן רפאל הירש ורבי דוד צבי הופמן בני הדורות האחרונים. גרמניה הייתה בית לענקי תרבות, רוח ומדע יהודיים, ממשה מנדלסון ואברהם גייגר, ועד יום-טוב ליפמן צונץ וגרשם שולם; מאלברט איינשטיין ופאול ארליך ועד אמי נתר; מברתולד אוארבך וקוּרט וייל ועד אלזה לסקר-שילר. ולאלה ראוי שנוסיף את חלוצות העבודה הסוציאלית – סידי ורונסקי וצסי רוזנבליט; וכמובן גם מנהיגים ציוניים רבי השפעה שגדלו והתפתחו בגרמניה, ובהם הרב צבי הירש קלישר, משה הס ואוטו ורבורג. ועוד רבים וטובים, בכל תחומי החיים. כולם גדלו כאן, כולם חונכו כאן, כולם עוצבו כאן.

הם תרמו לשגשוג העם היהודי, הם תרמו לשגשוגה של גרמניה. כך שהארץ הזאת, ארצכם שלכם, נוכחת בדנ"א האינטימי והעמוק ביותר של עמי.

אבל, מכובדי, ואין זה סוד, הארץ הזו – גרמניה, הייתה בית לזוועות הגדולות ביותר שפקדו את העם היהודי ואת האנושות כולה לאורך הדורות. החל בפוגרומים, פרעות, ומעשי טבח אכזריים, חורבן של קהילות יהודיות שלמות, שהתרחש פעם אחר פעם באלף השנים האחרונות; וכלה בתהום האפילה ביותר בתולדות משפחת האדם – השואה.

לא היה בדברי הימים כמסע שערכו הנאצים ועוזריהם להשמדת העם היהודי. לא הייתה מעולם מדינה שהייתה אחראית, כפי שגרמניה הנאצית אחראית – לאובדן צלם אנוש, למחיקתה של החמלה, לשאיפה למחוק מעל פני האדמה, באכזריות כה נוראה, אומה שלמה. אבי זכרו לברכה – נשיאה השישי של מדינת ישראל – חיים הרצוג, היה מראשוני המפקדים ששחררו את מחנות המוות בגרמניה ממלתעות החיה הנאצית. לא אשכח לעולם כיצד הוא תיאר בפני את הזוועות שנגלו לנגד עיניו. את הצחנה, את שלדי האדם בפיג'מות המפספסות, את ערימות הגופות, את החורבן, את הגיהנום עלי אדמות.

ב-1987 הוא קיים את הביקור הראשון של נשיא ישראלי בגרמניה, ובחר לפתוח את ביקורו במחנה ברגן-בלזן, ארבעה עשורים לאחר שדרך שם – בלב המאפליה. בביקורו, הוא אמר, ואני מצטט: "לא סליחה אתי – ולא שכחה. רק למתים זכות לסלוח, ולחיים אין רשות לשכוח". כך אמר , בצואתו שאותה אני נושא על לוח ליבי כאן היום. 35 שנים חלפו, ואני, שבעוד שעות ספורות אחתום בברגן-בלזן את ביקורי הממלכתי בגרמניה, מבקש לחזור על דבריו כאן בפניכם – נציגיו של העם הגרמני, מכל סיעות הבית, ולומר: העם היהודי לא שוכח. ולא רק משום חובנו לדורות העבר, אלא משום חובתנו לדורות העתיד.

אין זה דבר קל. התמודדות עם זיכרון מזעזע היא מורכבת במהותה. היא מורכבת, קשה וכואבת – לגרמנים, משום שתמיד יהיו מי שיכחישו, שירגישו מואשמים, או פשוט ירצו להשאיר את העבר בעבר. ובאופן אחר לחלוטין – היא מורכבת, קשה וכואבת גם בישראל. הרי אם נרצה בכך ואם לאו, זיכרון השואה הוא חלק עמוק מזהותנו כאומה; ועם הנושא בזיכרון ההיסטורי שלו, חוית תהום כל כך קודרת, כל כך בלתי אפשרית, הוא איננו עם ככל העמים.

ולמרות כל אלה, מכובדי, גם אם איננו מסוגלים להיפגש במחוזות הזיכרון, אנחנו חייבים להיפגש במחוזות המשמעות והלימוד המשותף, להעניק משמעות לזיכרון, משמעו להתייחס לזיכרון כצו מחייב, כעול מוסרי. כאחריות. על העבר אמנם לא ניתן לגשר, אבל העתיד שלנו, טומן בחובו אחריות כבירה, ועל כן הוא חייב להיות משותף; משותף, בשבילנו ובשבילכם; כי רק כך, רק ביחד, נוכל לתת משמעות לזיכרון. רק המפגש, העמקת היחסים, מחויבות הדדית עיקשת, לחרות, לאנושיות, ולדמוקרטיה, לצד שבועת נאמנות מתמדת לעצמאות מדינת ישראל וביטחונה ולשגשוג העם היהודי, יבטיחו לשני העמים משמעות לזיכרון; ויהיו מופת לאנושות כולה.

ההיסטוריה קושרת את העם היהודי ואת מדינת ישראל, בקשר בל ינתק, עם גרמניה. קשר של זיכרון, קשר של משמעות, קשר שחייב למצוא את ביטויו במישורי העבר, ההווה והעתיד.

במישור העבר: עלינו להוסיף ללמוד וללמד על השואה. לחקור ללא מגבלה ומורא ולהתבונן במציאות כפי שהיא; להילחם מלחמת חורמה כנגד הכחשת השואה, לדון בנסיבות שהובילו אליה, להפוך כל אבן; לנסות להבין את מה שהדעת אינה תופסת.

במישור ההווה: צו השעה, המחייב אותנו יום-יום, מבוקר ועד ליל, הוא לא להתעלם מקולות מפיצי שנאה, בין אם הם באינטרנט, ברשתות החברתיות, ברחוב, או במוקדי הכוח הפוליטיים. עלינו להילחם באנטישמיות ובגזענות מלחמת חורמה – נחושה, ברורה, בלתי-מתפשרת; ולחפש את הדרך שבה נצעד ביחד – בראי ערכי השלום, הצדק, הכבוד ההדדי, הסובלנות והשותפות.

ובאשר לעתיד, מכובדי, אני סבור שהחובה המוטלת עלינו בנוגע לעתיד, היא גם זכות במלוא מובן המילה. השותפות בין ישראל וגרמניה עשתה לה שם בכל רחבי תבל, ועלינו להמשיך להעמיקה ולפתחה, לטובת עתיד מזהיר לא רק עבור מדינותינו אלא עבור האנושות כולה.

מדינת ישראל של היום היא מופת של תחייה ושגשוג; של תרומה כבירה לאנושות – בתרבות, בביטחון, ברפואה, באקדמיה, במדעים, ובתחומים רבים נוספים. ישראל ביססה לאורך השנים שותפות איתנה עם מדינות אירופה במגוון סוגיות ושדות; והיא נוטלת חלק במאמצים לפתרון משברים עולמיים, ובהם משבר האקלים, שלמדינתי יש חלק משמעותי מאד בפיתוח טכנולוגיות שיתרמו להתמודדות עמו ישראל גם הפכה להיות מנוע עוצמתי לשותפות כלל איזורית במזרח התיכון.

הסכמי אברהם, שהצטרפו להסכמי שלום קודמים, ומהלכי נורמליזציה, דיאלוג וקירבה נוספים, הפכו את ישראל למחוללת של יחסי שכנות קרובים, של שגשוג, ושל צמיחה חסרת תקדים באזורנו.

מעולם לא חששנו מביקורת, מעולם לא מנענו ביקורת, אך תמיד נדרוש ממבקרינו דבר אחד: לדבוק באמת. הושטת היד הישראלית לשלום היא אמת, מערכות היחסים החמות והעמוקות שלנו עם חלק משכנינו הן אמת, וכך גם הערך הרב שהן משיאות למרחב כולו.

ישראל שאפה מאז ומעולם, ותמשיך לשאוף, לשכנות טובה ולשלום עם כל המדינות והעמים במזרח התיכון, וכמובן גם עם שכנינו הפלסטינים. זו מטרה מלאת תקווה ואמונה, שלא ויתרנו ולא נוותר עליה. זה מחייב אותנו, וגם את הפלסטינים להתבונן במציאות, ולעשות כל מאמץ לשנותה לטובה. על שכנינו הפלסטינים, בראש ובראשונה, להילחם בטרור ולהפסיקו באופן מיידי.

רק אתמול ציינו, הנשיא שטיינמאייר ואני, יחד עם המשפחות השכולות ועם הנהגה ישראלית וגרמנית, חמישים שנים לטבח הנורא שאירע על אדמת גרמניה, ושבו נרצחו 11 ספורטאים ישראלים בכפר האולימפי במינכן. על ארגוני הטרור הפלסטינים מוטלת האחריות למסע ההרג המחלחל, שפגע בערכים הבסיסיים ביותר לא רק של כבוד האדם וקדושת החיים, אלא גם של הספורט בכלל ושל האולימפיאדה בפרט; וכך גם האחריות למעשי טרור מחרידים לא פחות –שנעשו ונעשים עד לימים אלה ממש. בהזדמנות הזאת, אני גם מבקש להודות לנשיא שטיינמאייר, לקנצלר שולץ, ולממשלת גרמניה, על המאמצים שהובילו להסכם עם משפחות החללים, שבליבו לקיחת אחריות, מחויבות לחקירה היסטורית אובייקטיבית, וקידומו של מזור עבור המשפחות השכולות שתמיד תשאנה את הכאב הנורא בליבן.

ישראל שותפה למאמץ הבינלאומי לבלום כוחות רדיקאליים שזורעים טרור, שכול והרס, ומבקשים לאיים על כל אזרחי העולם. גם בדורנו, גם בעת הזאת ממש, כוחות שנאה אפלים, מובלים בידי איראן ומאיימים לא רק על ישראל, ולא רק על היציבות במזרח התיכון, אלא על הסדר העולמי כולו. כאן, מעל הבמה החשובה הזאת בברלין, אני קורא למשפחת העמים לפעול בנחישות ובתקיפות כנגד איראן ותוכניתה לפתח נשק גרעיני. החזקת נשק להשמדה המונית בידי מדינה החברה באו"ם אשר קוראת יום-יום להשמדתה של מדינה אחרת החברה באו"ם, היא לא דבר שמתקבל על הדעת איומים ופעולות להשמדת ישראל הם לא דבר שמתקבל על הדעת הקו המנחה צריך להיות ברור: מי שמכחיש את השואה, מי שנוהג בשנאה ובתוקפנות, מי שמאיים על זכותה של מדינת ישראל להתקיים – לא זכאי לחתימה על הסכמים שרק מחזקים אותו, לא זכאי להטבות או לכספים, לא זכאי לוויתורים בשום פנים ואופן. על הקהילה הבינלאומית לעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה – להציב תנאים ברורים, להטיל סנקציות חריפות והכרחיות, ליצור חיץ בלתי עביר בין איראן ובין יכולת גרעינית, לעשות מעשה, ולא לוותר. מדינת ישראל תגן על עצמה ותילחם בכל דרך באיומים עליה ועל אזרחיה. אני קורא לעולם כולו לא לעמוד מנגד.

מכובדי מנהיגי גרמניה ונבחריה, גרמניה ובני העם הגרמני בנו את מדינתם ואת עמם לתפארת אחרי מלחמת העולם השנייה, ועשו זאת באופן מעורר השראה. גרמניה קנתה לעצמה שם והפכה למעצמה כלכלית וביטחונית מובילה ואחראית למנוע של רוח ותרבות, ולמחוללת של תנופה חסרת תקדים באירופה ובעולם כולו. העשייה פורצת הדרך של גרמניה בתחום הרווחה, המושתתת על תפיסות עולם מתקדמות; ותרומתה לשוויון, לדאגה לחלש, ולפתוח תשתיות סוציאליות מרשימות, מכבדות ותומכות עבור אלו שזקוקים לכך, הובילו קו של אנושיות וכבוד האדם, שסחף אחריו את אירופה, וזוכה לכבוד בכל רחבי תבל.

מעמדה המכובד של גרמניה הדמוקרטית במשפחת העמים, אשר הפך אותה לאחת מהמנהיגות החשובות של העולם החופשי, הוא פרי של הצלחה, ובעיקר פרי של מחוייבות – לעבר, ולא פחות מכך לעתידה של האנושות. גרמניה הוכיחה שהיא מקדישה מאמצים כבירים להנצחה וזיכרון, ולצד זאת היא פועלת בכל הכוח במישורים של חדשנות, יזמות, מדע, טכנולוגיה ומחקר – בכל ההיבטים שעתידנו תלוי בהם.

מדינת ישראל גאה בשותפות עם גרמניה, ומעריכה מאד את הידידות העמוקה, את הברית האמיצה שנכרתה בין מדינותינו, ואת התרומה הגרמנית לביטחון ישראל ולשגשוגה. אני סמוך ובטוח שהערכים המשותפים לנו, והידידות העמוקה בין מדינותינו, יתרמו לביצור השותפות בינינו, בהמשך המסע המשותף שבו ישראל וגרמניה פוסעות יחד, זו לצד זו, יד ביד, לעבר עתיד משגשג ומלא תקווה.

אותו משורר ישראלי שציטטתי בפתח דבריי – יהודה עמיחי – שם המורכב מצירוף המילים: "העם שלי חי", נעל את מחזור שיריו כשהוא שב פעם נוספת לאותה אבן מצבה, מעיר הולדתו בגרמניה, המונחת על שולחנו בירושלים. אני מבקש בסיום דבריי כאן היום לשוב ולצטט משירו, ולשאת תפילה שדבריו יהיו לנו כאבן- פינה לשותפתנו, השואבת מהעבר ומהעתיד כאחד. וכך כתב: "האבן הזאת על שולחני נותנת לי שלוה היא אבן אמת שלא יהיו לה הופכין, אבן חכמה מכל אבן חכמים, אבן ממצבה שבורה והיא שלמה מכל שלמות. אבן עדות על כל הדברים שהיו מעולם ועל כל הדברים שיהיו לעולם, אבן אמן ואהבה. אמן, אמן וכן יהי רצון". תודה רבה לכולכם.

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ