דברי הנשיא בפסטיבל לשלום שיר היונה

מילות מפתח: שלום, שיתופי פעולה, תרבות, אזוריות
 

"גבוה

מעל המגדלים

היונה פורשת כנף,

היונה דואה במרחב

ועיניה כלות.

הלאה, הלאה,

על המים מרחפת

עוד היא מחכה גבוה, מעל העננים הדרך ארוכה".

אין מתאימות יותר מהמילים האלה של "שיר היונה" הנפלא – לפתוח בהן את הפסטיבל המרגש הזה. כי הפסטיבל הזה הוא בראש ובראשונה קן חם ופתוח, הקורא ליונת השלום לשוב ולקנן בינינו.

המרחב הזה הוא בית הגידול הטבעי של השלום. השכנות הקרובה, האתגרים האזוריים המשותפים, השותפות הפוטנציאלית שצופנת הזדמנויות אדירות, כל אלה נמצאים לנגד עינינו וזועקים לנו זה אפשרי, אם רק נאמין, אם רק נראה את המציאות כפי שהיא, בלי חשש. המרחב הזה טומן בחובו פוטנציאל עצום, שרק נמצא בתחילת מימושו: בתיירות, באנרגיה מתחדשת, בטבע עוצר נשימה. הרי זה מרחב שהפך למודל לחיקוי בתרומתו למאבק במשבר האקלים. אתם מעוררים בכולנו קנאה, ואני מקווה ששיתופי הפעולה בתוך האזור ומחוצה לו – ואפילו הבין-מדינתיים – ימשיכו להצעיד אותנו לעתיד מבטיח.

בתכניית הפסטיבל המרשימה ראיתי שאירוע חגיגי ומיוחד יתקיים במעבר רבין לציון הסכם השלום עליו חתם יצחק רבין, עם חוסיין מלך ירדן. כמי שהיה אז איש ציבור בתחילת דרכו, המילים שאמר רבין ביום חתימת ההסכם נחקקו בלבי, והן משמשות לי מצפן. הוא אמר כך: "אני, רב־אלוף במילואים יצחק רבין, חייל בצבא ההגנה לישראל ובצבא השלום, אני, ששלחתי גייסות אל האש וחיילים אל מותם, אומר לך, מלך ירדן: אנו יוצאים היום למלחמה שאין בה הרוגים ופצועים, ולא דם ולא סבל, וזו המלחמה היחידה שתענוג להשתתף בה – המלחמה על השלום" המלים האלה הן בעיני קריאת כיוון מדויקת מאד לבקשת שלום. לחתירה אליו.

אני מבקש להודות לכם, למארגני ויוזמי הפסטיבל הנהדר הזה, למועצה האיזורית חבל אילות שהיא פשוט מופת לשילוב בין נוף אנושי מעורר השראה לנוף פיזי משגע, שילוב שאותו אתה ידידי ראש המועצה חנן גינת מנהיג בשליחות ובמסירות. וכמובן להודות לכם – לאמנים ולאמניות הנפלאים ולקהל היקר. בזכות הקול הצלול הזה, שעולה מכאן, היונה המחכה יודעת שהיא לא מחכה לשווא. תודה רבה לכולכם.