הפסח הזה כולנו יחד – נשיא המדינה ורעייתו יארחו בליל הסדר חיילים בודדים ועולים חדשים מאוקראינה 

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

לקראת חג הפסח נשיא המדינה בירך את אזרחי ישראל ויהודי התפוצות בברכה מיוחדת

לרגל חג הפסח יארחו נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל את ארוחת ליל הסדר המסורתית, ביום שישי, י"ד בניסן, 15 באפריל, לראשונה בבית הנשיא בירושלים. לצד שלושת בניהם של הנשיא ורעייתו יצטרפו לארוחת הסדר החגיגית חיילים בודדים ומשפחה של עולים חדשים מאוקראינה שהגיעו מתופת הקרב. 

שולחן הסדר ייערך כדת וכדין בדגש על פריטי יודאיקה פרי עיצובם של מעצבים ישראליים. כולם יחדיו יגידו את הגדת הפסח וישירו את שירי החג המבטאים חירות ואחווה. באווירת החג וסממניו ישאלו הסועדים ״מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות״ וישתפו על החוויות לצד האתגרים שליוו את הגעתם לארץ. 

בין אורחיהם יארחו הנשיא ורעייתו את סמל גלן צ׳אבס, לוחם בחטיבת כפיר וחייל בודד מקוסטה ריקה. גלן עלה לארץ בעקבות הקשר המיוחד של סביו לישראל וגיור משפחתו, ואת רב"ט יארה לרנר טורצ'ינסקי, בת 21, חיילת בודדה שעלתה ארצה מארגנטינה לפני כשנתיים. משרתת ככלבנית בחיל האוויר.

כמו כן יצטרפו לשולחן הסדר בני משפחת איוונובה שמאוקראינה. ילנה, אם המשפחה, עלתה לארץ מאודסה יחד עם שני ילדיה, וואדים בן ה-9 ויבגני בן השנתיים וחצי. אבי המשפחה אלכסנדר נאלץ להישאר באוקראינה. את הגבול חצו ילנה וילדיה דרך פולין בחודש מרץ האחרון. משפחת איוונובה מתגוררת כיום בהסדר מגורים בתיווך הסוכנות היהודית שנועד לסייע לעולים מאוקראינה.

לרגל החג נשיא המדינה בירך את אזרחי ישראל בברכה מיוחדת.

מצורפת ברכת הנשיא במלואה:

"אזרחיות ואזרחי ישראל היקרים, בעוד ימים מספר יסב העם היהודי כולו, לחגוג את ליל הסדר. הלילה בו יצאנו מעבדות לחירות, הלילה בו הפכנו מאוסף של אנשים בודדים לעם אחד יהודי אחד. 

אריגתם של פרטים-פרטים לכדי אומה אחת, היא מלאכת מחשבת, מלאכה מורכבת. רק כאשר כל אחד מהפרטים שבעם רואה עצמו חלק מהתמונה השלמה הכוללת, חלק מהעבר – מהמסורת העברת המקל מדור לדור – וחלק משמעותי בהווה ובעתיד, רק אז נוצרת אומה. 

השנה לראשונה מיכל ואני, נערוך סדר בבית הנשיא עם משפחתנו ועם פליטים ועולים מאוקראינה ועם חיילים בודדים. אני שמח לקיים בבית הנשיא הלכה למעשה את מצוות הכנסת האורחים, ולחגוג את ליל הסדר בשולחן גדול ומגוון בו לכולם יש מקום. 

זהו סוד הקסם של עם ישראל כולו, המשפחתיות הישראלית המגוונת והעשירה. מכל הגוונים מכל העדות ומכל האמונות. כולנו יכולים וצריכים לחגוג יחד, להיזכר בגורל המשותף, המחבר אותנו אחד לשני ולאדמה הזו. 

אני מקווה ומתפלל, שנצא מתוך חג החירות, חג הפסח, חזקים ומאוחדים יותר, נחושים להמשיך ולפתח את המגוון הישראלי והיהודי,  בפיתוח של חזון משותף לעם היהודי ולחברה הישראלית כולה. שבה יש גם אלה החוגגים והמציינים את חודש הרמאדן ואלה המציינים את חג הפסחא. אז, חג שמח משותף לכולכם. כל בית ישראל."

מצורף קישור לברכה בעברית:

https://youtu.be/TT5XjMFZX5k

מצורף קישור לברכה ליהודי התפוצות באנגלית:

https://youtu.be/HOfOniKy1Zg