ואלו זוכי 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ב

 

קרדיט צילום: דוברות בית הנשיא

בית הנשיא שמח להודיע על הזוכים ב׳אות הנשיא להתנדבות׳ אשר התבשרו בתחילת השבוע, יום ראשון, ל׳ בניסן, 1 במאי, בשיחות טלפון מרגשות מנשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, על זכייתם באות לשנת תשפ"ב. האות שיוענק ל-12 יחידים וארגונים, בטווח הגילאים הרחב 16-89, הוקדש השנה: "לפועלים ולפועלות לשותפות ולסולידריות למען האדם, החברה והסביבה, בשאיפה ליצירת חברת מופת במדינת ישראל." הזוכים נבחרו בהמלצתם של חברי הועדה המייעצת שמינה נשיא המדינה, המורכבת מאנשי חברה ורוח בראשותו של ד"ר נחום איצקוביץ'.

הנשיא פתח בשיחה עם "קרן רמון", אחד הארגונים שזכו לאות הנשיא השנה. מטרת "קרן רמון" לתמוך ולהעצים חינוך בתחום החלל, ערכים חברתיים ומצוינות במורשתם של אילן ואסף רמון ז"ל. העמותה פועלת בפריסה ארצית בפעילויות שונות ביניהן שיתוף טייסי חיל האוויר ונוער בסיכון, ופיתוח מנהיגות בשיתוף עם בתי ספר ורשויות מקומיות. השנה הובילה הקרן את פרויקט 'רקיע', שיגורו של האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה, לתחנת החלל הבינלאומית. בשיחתו עם מנכ״ל הקרן, רן לבנה, הנשיא מסר את הבשורה המשמחת: ״שמחתי לקבל את המלצת הועדה שמיניתי לאות הנשיא ולבחור בכם, קרן רמון, לאות הנשיא להתנדבות השנה,״ רן השיב לנשיא בהתרגשות ואמר: ״זה ממש מרגש. זו תעודת כבוד לכל אנשי החינוך של הקרן, ואני משוכנע שרונה רמון ז"ל, מייסדת הקרן, מחייכת מלמעלה.״

עוד שוחח הנשיא עם ד״ר יהודה סטולוב, מנכ"ל אגודת 'המפגש הבינדתי': ״הוועדה אשר בחנה את כל המועמדות והמועמדים לאות הנשיא המליצה על העמותה שלכם, ושמחתי ביותר לבחור בה לאות הנשיא השנה. זה נושא חשוב מאוד לליבי, ובעיקר השנה.״

הנשיא המשיך את שיחותיו ובישר לרב יוסף ערבליך, מייסד עמותת "למענכם", על הזכייה והוסיף: ״כבוד הרב, אני שמח לבשר לך שהועדה שמיניתי לבחירת אות הנשיא להתנדבות המליצה עלייך, ואני שמחתי מאוד שאתה תקבל את האות, אתה עושה מעשי חסד גדולים.״ 

עוד שוחח הנשיא עם נינה וינר, מייסדת קרן "אייסף" – ארגון חברתי ציוני וקרן מלגות לטובת צעירים בפריפריה הישראלית. "את מהפכנית גדולה!" פתח הנשיא את שיחתם ובירך אותה על עשייתה הנפלאה לטובת אזרחי ישראל. נינה, בת ה-89, פעלה במשך עשרות שנים כנשיאה המייסדת של קרן "אייסף", לחינוך וקידום צעירים מקהילות מוחלשות בישראל. 

רעיית נשיא המדינה שוחחה אף היא עם הזוכים. שיחה מרגשת במיוחד הייתה עם אמה של אחת הזוכות, מאור רומם. מאור, נערה בת 16, מעודדת בני נוער להתנדב ואף ציינה את בת המצווה שלה כשהתנדבה בבית יתומים באפריקה. רעיית הנשיא בישרה לאמה של מאור שבתה זכתה באות הנשיא להתנדבות על הפעילות הענפה שביצעה למען הזולת. האם ששמעה את הבשורה הודתה לרעיית הנשיא בדמעות.

זו השנה ה-48 בו מוענק האות למתנדבים וארגונים שנבחרו לקבל את הוקרת החברה והמדינה לעשייתם ההתנדבותית. האות הוא פרי יוזמתם של מוסד הנשיאות בשיתוף עם המועצה הלאומית להתנדבות ומטרתו לטפח ולעודד את רוח ההתנדבות ולהביע הוקרה למתנדבים.  

להלן הזוכות והזוכים באות הנשיא להתנדבות לשנת תשפ״ב: 

יחידים: 

 • הרב ערבליך יוסף– בן 45 מבני ברק. הרב הקים לפני כ-6 שנים את עמותת ״למענכם״ שפועלת למען אלפי חולים וחולות בארץ ובחו״ל, שזקוקים לייעוץ והכוונה רפואית. הרב מלווה חולים רבים באופן אישי, ובמהלך מגפת הקורונה פעל רבות להגברת המודעות בחשיבות החיסונים. 
 • מאור רומם- בת 16, תלמידה, יזמית חברתית ומרצה, מעודדת התנדבות במסגרת קבוצות של נוער. 
 • נינה וינר- בת 89 מתל אביב, נינה, מייסדת ״קרן אייסף״- הקרן הבינלאומית לחינוך, שתרמה לצמצום פערים בחברה הישראלית בכך שעזרה לצעירים רבים מהפריפריה לרכוש השכלה גבוהה ולממש את הפוטנציאל האישי שלהם. במשך ארבעים שנה פעלה נינה וינר לחינוך וקידום צעירים מקהילות מוחלשות בישראל. 
 • סובחייה נגניגיה- בת 58 מבאקה-אל גרביה. מתנדבת 12 שנים למען משפחות נזקקות ומובילה פרויקטים רבים לגיוס תרומות. 
 • ענת סמסון יופה- בת 56 מחופית, ממקימי עמותת ״בשביל המחר״ שמסייעת ללוחמות ולוחמים משוחררים המתמודדים עם השפעות של חוויות לחימה והלם קרב.

ארגונים: 

 • אגודת המפגש הבינדתי- מקיימים קבוצות קבועות למפגש בין דתי ומעודדת הקמת קבוצות בכל רחבי הארץ. הקבוצות משמשות כמרכזים פתוחים, המשמשים כפלטפורמה להכרת האחר. העמותה מקיימת כנסים בין דתיים עם ארגונים פלסטיניים ועורכת כנס מזרח תיכון שנתי בשיתוף ארגונים ממצרים, ירדן ועוד. 
 • אמב״י- ארגון המגמגמים בישראל: הוקם בשנת 1,999. הארגון מסייע בהתמודדות מוצלחת עם הגמגום וביצירת חיים מלאים, על אף הקושי. 
 • בשביל החיים- עמותה שהוקמה בשנת 2,000, ומסייעת למשפחות שיקיריהן התאבדו, ופועלת למניעת התאבדויות ברמה הלאומית ולתמיכה במחקר בנושא מניעת אובדנות. 
 • יוצאים לשינוי יוצאים ללמוד- העומתה הוקמה בשנת 2,013, על ידי יוצאים מהחברה החרדית ולמען יוצאים מהחברה החרדית, במטרה לשנות מדיניות ולהשוות את זכויות היוצאים כדי שישתלבו בחברה. 
 • לא עומדות מנגד- העומתה הוקמה בשנת 2,018, ופועלת למען נשים בזנות ומסייעת להם במגוון תחומים בסיוע חומרי ונפשי בהענקת תחושת תמיכה ותחושת שייכות. 
 • ער״ן- עזרה רפואית נפשית- העומתה נוסדה בשנת 1,971, ומגישה סיוע נפשי לכל פונה ולכל מצב של מצוקה אנושית לכלל החברה בישראל. 
 • קרן רמון- הקרן הוקמה בשנת 2,010. מטרתה לתמוך ולהעצים חינוך בתחום החלל, ערכים חברתיים ומצוינות במורשתם של אילן ואסף רמון. העמותה פועלת בפריסה ארצית בפעילויות שונות ביניהן שיתוף טייסי חיל האוויר ונוער בסיכון, ופיתוח מנהיגות בשיתוף עם בתי ספר ורשויות מקומיות.