לרגל שבוע השפה העברית אירח נשיא המדינה אירוע מיוחד על השפה העברית בארץ ובעולם

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

לרגל שבוע השפה העברית נשיא המדינה אירח היום, יום ראשון, ט"ו בטבת, 19 בדצמבר, בבית הנשיא את נציגי ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית, תלמידי אולפנים ומורים לעברית לאירוע מיוחד על השפה העברית בארץ ובעולם. במסגרת האירוע הופיעה להקת הילדים "קול ראשון" עם שירם על אליעזר בן יהודה, והושמע שירה החדש של דנה אינטרנשיונל שהופק לרגל שבוע העברית, "עברית אהובתי."

בפתח דבריו, אמר הנשיא: "מילים יוצרות מציאות. הביטוי הזה – נאמר על ידי רבים ורבות מאתנו על בסיס יומיומי. לפעמים אנחנו משתמשים בביטוי הזה כדי לבקש מילדים ומבוגרים כאחד לחשוב לפני שהם יורים מילים, מהפה או מהמקלדת. לפעמים אנחנו משתמשים בביטוי הזה כדי לעודד ילדות וילדים מבוגרות ומבוגרים – לחלום, לדמיין את מה שירצו להיות או לעשות ולהתקדם לשם. מילים יוצרות מציאות. אנחנו משתמשים בביטוי הזה שוב ושוב כדי להזכיר לעצמנו את המשמעות של מילים ושפה, ואני בטוח שזה קורה בכל שפה לא רק בעברית. אבל אנחנו, דוברי העברית, כותבות העברית, קוראי העברית והאוהבות והאוהבים אותה, יודעים שמילים לא רק יוצרות מציאות באופן מטפורי, אלא הן גם אלה שבאמצעותן נברא העולם."

הנשיא הוסיף ואמר: "בתקופה שמקדשת מעשים, בתקופה שהציפייה המרכזית בה היא לתנועה תמידית ומהירה, יש משהו כמעט חתרני וחשוב מאין כמותו בלהיזכר שאנחנו לא רק "עם הספר", אלא אנחנו קודם כל, עם המילה. עם שגרעין הליבה של ההיסטוריה, התרבות והאמונה שלו הוא מילים בעברית. העם הזה הצליח באורח מעורר פליאה לחזור מגלויות רבות אל מולדתו ולהקים בה שוב מדינה ריבונית. אך באופן מעורר השתאות לא פחות, העם הזה הצליח להחיות מחדש את שפתו, דבר שאין לו אח ורע בעולם."

הנשיא ציין: "בואו נשמור על העברית ובואו נמשיך להחיות אותה. זו המחויבות שלנו. כדי שהיא תמשיך להיות השפה הזו שכמו עוף החול, קמה לתחיה מתוך אפרה והפכה לשפה חיה, מדוברת, מובנת מאליה למי שנולדים לתוכה. פלא תמידי למי שמכירים את ההיסטוריה – העברית, היהודית, הישראלית."

מרינה רוזנברג קוריטני, ראשת המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית הוסיפה: "אנחנו בונים גשרים מישראל אל הקהילות היהודיות בתפוצות. גשרים של ידידות והבנה, גשרים של אמון וקירוב לבבות.  ואנחנו מצליחים לקיים מידי שנה למעלה מרבע מיליון מפגשים עם יהודים בכל רחבי העולם. אחד הגשרים החשובים ביותר הוא גשר השפה. אני שמחה לבשר שמהשקת הפרויקט בשנת 2015, הצלחנו להפעיל למעלה מ 1500 כיתות עברית בצרפת, אנגליה, בלגיה, מרוקו, ברזיל, ארגנטינה, פנמה, צ'ילי אורוגוואי, מקסיקו, וקנדה, והיד עוד נטויה"

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023