נשיא המדינה אירח את התאחדות האיכרים בישראל

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את התאחדות האיכרים בישראל, היום, יום שני, כ"ה באדר ב', 28 במרץ, לציון 100 שנה להתאחדות.

התאחדות האיכרים מאגדת אלפי חקלאים בעלי משקים פרטיים מכל רחבי הארץ. באירוע נכחו הנהלת ההתאחדות, יו״ר נשיאות המגזר העסקי והתאחדות החקלאים דובי אמיתי, מנכ״ל התאחדות האיכרים עו״ד ישי פולק, וחקלאי ישראל מתחומים שונים. 

נשיא המדינה התייחס בפתח דבריו לאירועי השעה ואמר: ״זו הזדמנות להשתתף באסונה של העיר חדרה ולהתאבל יחד עם משפחת פאלח ומשפחת אבוקארט, ליבנו איתכם.״

״אני שמח מאוד לארח אתכם כאן היום, ולציין יחד אתכם את המועד המיוחד הזה ביום שהוא חג לא רק לאיכרי ישראל, אלא גם לחקלאות הישראלית, לחברה ולמדינה כולה. זהו מועד ציון חשוב לכולנו, בעיקר משום שקורותיהם של היישוב היהודי בארץ ישראל ושל המעשה החקלאי – שזורים אלו באלו. עוד מימי הבית הראשון והשני, ועד ימינו אנו – שורשיות, חלוציות וחקלאות הפכו למילים כמעט נרדפות."

הנשיא התייחס למשבר האקלים ואמר: "כל בר-דעת העוקב אחר המגמות כבר מבין, כי משבר האקלים וההתחממות הגלובלית כרוכים בפגיעה בעשייה החקלאית, בתוצרתה – וביכולתה של המדינה לדאוג לאספקת מזון לתושביה. במילים אחרות: חקלאות ישראלית איתנה, לצד צעדים מעשיים ומיידיים למול משבר האקלים, הכרחיים לביסוס ביטחון תזונתי בישראל, שבלעדיו – גם ביטחוננו הלאומי מצוי בסכנה."

״אני מודה לכל יושבי הראש ומנכ"לי ההתאחדות בעבר, על עשייה חשובה ורבת-היבטים שהפכה את ההתאחדות לביתם של החקלאים העצמאיים בישראל.״

בסוף דבריו הודה הנשיא לחקלאיות וחקלאי ישראל ואמר: "אתם, הנושאים על כתפיכם זה שנים ארוכות את עולה של עבודת האדמה, הדואגים, מבוקר ועד ערב, לראות פרי לעמלכם הרב. בפניכם אני מבקש להביע היום, בשם אזרחי ישראל כולם, את מלוא התודה וההערכה לעמידתכם האיתנה ולשליחות החלוצית שאתם מממשים בעשייתכם היומיומית. בשדות הארץ ובמשקיה, מצפון ועד דרום, מהים עד לירדן. ברוכים תהיו! תודה לכולכם – ובהצלחה!"

יו"ר נשיאות המגזר העסקי והתאחדות החקלאים, דובי אמיתי אמר: "לאיכרים יש ידיים מחוספסות, אבל רק יד ששתלה עץ וקטפה פרי מבינה את החשיבות הערכית של יבול מקומי. כבוד הנשיא בהמשך לדבריך, אני קורא לך להיות חלק מהמאמץ הלאומי החשוב להבטיח את ביטחונה התזונתי של מדינת ישראל. כאן אין חילוקי דעות. זה העתיד המשותף של הילדים שלנו. מדינה שלא יודעת לייצר בעצמה את המזון שתושביה זקוקים לו תמצא את עצמה במוקדם או במאוחר בפני משבר בלתי הפיך."