נשיא המדינה אירח את טקס ההכרזה על מתן מענקי "מחקרים פורצי דרך" של הקרן הלאומית למדע

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
 

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום ראשון, ט"ו באלול, 11 בספטמבר, את טקס ההכרזה על מתן מענקי "מחקרים פורצי דרך" של הקרן הלאומית למדע. המענקים נועדו לממן מספר קטן של חוקרים מעולים בכל תחומי הדעת בהתבסס על הצלחתם בעבר ועל כיוונם המחקרי העתידי.

עוד השתתפו באירוע פרופ' דוד הראל, נשיא האקדמיה הישראלית למדעים ויו"ר הקרן הלאומית למדע; פרופ' דניאל זייפמן יו"ר מועצת הקרן, פרופ' הלגה נובוטני, ראש הוועדה המדעית המייעצת הבינלאומית ופרופ' יוסי מקורי, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב.

נשיא המדינה פתח את דבריו ואמר: "התכנסנו כאן על מנת לברך את זוכי המענקים למחקרים פורצי דרך של הקרן הלאומית למדע. אך עוד יותר מכך, אנו ניצבים כאן על מנת להפגין את תמיכתנו הממשית במסעם הארוך, והכמעט בלתי-נתפס, אל תוך עתידנו." הנשיא המשיך: "מה שהנשים והגברים הללו השיגו—אגב שנים של התמודדות עם נתונים ופיענוח של ההיסטוריה, החברה, והטבע; של התנגדות מצד עמיתיהם ומשפחותיהם; של התגברות על מכשולים רבים וספקות עצמיים; של כישלונות וטעויות, לכאורה—בקיצור, מה שהחוקרים הללו עשו ישנה את חיינו."

הנשיא סיכם ואמר: "זוכי המענקים היום, ביחד עם זוכי מענקים אחרים מהקרן הלאומית למדע, מייצגים את המיטב של המחקר המדעי. הודות לקרן הלאומית למדע, החוקרים הישראלים ממשיכים לעמוד בחזית פריצות-הדרך אשר משפרות את בריאות האדם, תורמות לבניית חברות מכילות ומשגשגות, ומעמיקות את הבנתנו את קיומנו. הקרן הלאומית למדע גם תורמת למחקר של אולי האתגר הגדול מכולם: משבר האקלים. וכפי שהסכמי אברהם הראו, למדע יש את הכוח לקרב בין אנשים, באופן חוצה-גבולות ואמונות, ובכך להמחיש שוב את החיוניות של שיתוף הפעולה האזורי החדש."

להלן רשימת מקבלי המענקים לשנת 2022 ע"פ סדר אלפביתי:

•          פרופ' קרן אברהם (אוניברסיטת תל אביב): לקידום מחקר לטיפול בחרשות.

•          פרופ' אלישבע באומגרטן (האוניברסיטה העברית): לקידום מחקר על תולדות יהודיי אשכנז מסוף המאה ה-13 עד לתחילת המאה ה-15.

•          פרופ' חגי ברגמן (האוניברסיטה העברית): לקידום מחקר על הקשר בין הפרעות שינה לבין מלחות ניורולוגיות, כגון פרקינסון.

•          פרופ' גלעד הרן (מכון ויצמן למדע): לקידום מחקר לפיתוח כלים למחקר המצב האנרגטי של חלבונים.

•          פרופ' דן יקיר (מכון ויצמן למדע): לקידום מחקר על השפעות המערכות האקולוגיות באפריקה על האקלים.

•          פרופ' אריאל כנפו-נעם (האוניברסיטה העברית): לקידום מחקר על ההתפתחות ההתנהגותית של ילדים. 

•          פרופ' אילן מרק (הטכניון): לקידום מחקר בתחום ה"כיראליות" הכימי.

•          פרופ' טובה מילוא (אוניברסיטת תל אביב): לקידום מחקר בתחום הביג-דאטה.

•          פרופ' מאיר שחר (אוניברסיטת תל אביב): לקידום מחקר בתחום הדת והסביבה בסין.

•          פרופ' רותם שורק (מכון ויצמן למדע): למחקר בתחום מערכות החיסון של בקטריות נגד ווירוסים.

•          פרופ' עמוס תנאי (מכון ויצמן למדע): לקידום מחקר בתחום התבגרות הדם.

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
 

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023