נשיא המדינה אירח את טקס הענקת פרס שר התרבות והספורט לשימור וטיפוח תרבויות ישראל, ע"ש הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום שלישי, כ"א באב, 8 באוגוסט, את טקס הענקת פרס שר התרבות והספורט לשימור וטיפוח תרבויות ישראל, ע"ש נשיא מדינת ישראל החמישי יצחק נבון ז''ל.
 

קרדיט צילום: חיים צח/לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום שלישי, כ"א באב, 8 באוגוסט, את טקס הענקת פרס שר התרבות והספורט לשימור וטיפוח תרבויות ישראל, ע"ש נשיא מדינת ישראל החמישי יצחק נבון ז"ל.

הטקס נערך מזה ארבע שנים לשימור מורשתו של הנשיא החמישי, יצחק נבון ז״ל ולהבעת הוקרה על פועלם של אמנים ואמניות אשר תרמו לטיפוח התרבות בישראל, הפצתה וטיפוחה. בשל כך, משרד התרבות העניק פרסים לאמנים ואמניות מתחומי האמנויות השונים: מחול, תיאטרון, ספרות, מוסיקה, קולנוע, אמנות ועיצוב. הזוכים נבחרו על ידי ארבע ועדות שונות.

פרס מפעל חיים הוענק לרנה ירושלמי; פרס עידוד היצירה בתחום התיאטרון הוענק לחנה ווזאנה גרינולד; פרס ליוצרים בראשית דרכם הוענק לניר שטראוס; פרס עידוד היצירה במחול הוענק לירון מישר; פרס יוצרים בראשית דרכם במחול הוענק לסתיו סטרוז׳; פרס עידוד היצירה בספרות הוענק לברוך פיקל; פרס יוצרים בראשית דרכם בספרות הוענק לרחל ברוריה מושקוביץ.

באירוע השתתפו שר התרבות והספורט מיקי זוהר, משפחת נבון, ומכובדים נוספים.

נשיא המדינה פתח את נאומו ואמר: ״כל אחד ואחת מכם, זוכות וזוכים יקרים, הקדיש ומקדיש את חייו לאמנות ובאמצעותה לטיפוח האנושיות והישראליות: חלקכם באמצעות הגוף והריקוד, חלקכם באמצעות המילה הכתובה – בספרות, בשירה, במחזות ובקולנוע, חלקכם באמצעות משחק – בקולנוע ובתיאטרון. אבל כל אחד ואחת מכם, כמו הנשיא נבון, גם יודע ויודעת – עמוק עמוק בגוף ובנפש – שתרבות ואמנות הן תמיד גשר. גשר בין תרבויות, גשר בין קבוצות, גשר בין דורות; גשר שמחבר את ההכרה והשכל אל הלב והנפש. אתם, כלות הפרס וחתניו, מגלמים את הגשר בפועלכם, יום-יום, שעה-שעה.״

הנשיא הודה למשתתפים: ״אני מבקש להודות לכל העוסקות והעוסקים במלאכה, לך, ידידי שר התרבות והספורט מיקי זוהר, לחברות וחברי וועד נאמני הפרס והוועדות השונות, וכמובן לכם – בנות ובני משפחתו היקרה של הנשיא נבון. אני מייחל ומתפלל לכך שנזכה – ברוחו של נבון וברוח הזוכות והזוכים – להבין עד כמה השוני בינינו הוא מתנה גדולה, נכס של ממש; שנכיר את כל צבעי הפסיפס הישראלי ושנבין – באמת ולעומק – שמדינת ישראל לא תהיה היא עצמה שהחברה הישראלית לא תהיה מה שהיא יכולה להיות, בלי כל החלקים שבה. אז ברכות חמות לכולכם ולכולכן, ובהצלחה.״

שר התרבות והספורט מיקי זוהר: ״סודו של עם ישראל טמון בגיוון המיוחד שלו וברב התרבותיות שלו. יהודים ויהודיות מכל קצוות תבל. מתרבויות רבות ושונות הגענו – אך כולנו עם אחד. אני מברך את הזוכים בפרס על פעולתם לשימור וטיפוח התרבויות הייחודיות השונות, אלה שביחד מרכיבות את הפאזל הישראלי המיוחד והמרגש."

נשיא המדינה נשא נאום היסטורי בפני הקונגרס של ארצות הברית

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא היום, יום רביעי, א' באב, 19 ביולי, נאום היסטורי בפני הקונגרס של ארצות הברית. מצורפים דברי הנשיא במלואם: "אדוני היושב ראש, גברתי סגנית הנשיא, בעשירי בנובמבר 1987 ישבתי בבית, עם אשתי מיכל; מצפים להולדת בננו הבכור, וצופים יחד בנשיא הישראלי הראשון שהוזמן לנאום מול מושב משותף של הקונגרס, לכבוד שנת ה-40 לעצמאות מדינת ישראל. הנשיא הזה היה אבא שלי. עבורי, לעמוד כאן היום, בשמה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, בשנתה ה-75, מעל אותו דוכן ממנו נאם אבי זכרו לברכה - הנשיא חיים הרצוג – זו זכות של פעם בחיים." [...]

19.07.2023