נשיא המדינה אירח ערב לימוד לקראת חג השבועות

 

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ

לקראת חג השבועות נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח אתמול, יום שני, כ״ט באייר, 30 במאי, אירוע לימוד יחד עם המכון הלאומי לשבת, חברה וכלכלה. 

המכון הינו מיזם חברתי הפועל במסגרת עמותת ״שערים מגשימים יהדות ישראלית״, ומטרתו לייצר ביטוי ייחודי ליום השבת מזווית אזרחית, כיום מנוחה שבועי המהווה הזדמנות למפגש ולשיח. 

במסגרת האירוע, נשאו דברי ברכה סגן שר הדתות חה"כ מתן כהנא, יו״ר עמותת שערים רוני אלשיך ויו"ר המועצה הציבורית של המכון הלאומי לשבת הסנטור ג'ו ליברמן. בנוסף הוקרנו ברכותיהם המצולמות של שר החוץ יאיר לפיד, שר התרבות והספורט חילי טרופר ונתן שרנסקי. בהמשך, התקיים לימוד קבוצתי בהנחיית מאיר בוזגלו.

הנשיא קיים שיחה משותפת עם מייסדת המכון רות קבסה אברמסון, בה אמר: ״השבת בעיניי אינה גורם מפלג כפי שנוטים לחשוב, השבת היא פלטפורמה יחודית שהעם היהודי הביא לעולם באמצעות התנ״ך. היא תמיד תהיה נתונה למחלוקת פרשנית שקיימת בעם ישראל בצורות שונות מאז ומתמיד, אבל עקרון העל הוא נשגב. לקיחת מוטיבים בהם יש אלמנטים דתיים והפיכתם לאלמנטים לאומיים כלליים, כמו השבת, זוהי המעלה הנפלאה בעמנו. 

השבת היא מפגש רצונות של הרבה כוחות בעם שרוצים לשמור את השבת כיום מנוחה, כזה שיש בו תוכן. כל אחד לפי אמונתו. זהו יום מנוחה מיוחד שמאפשר מזון לנפש.״ 

עוד התייחס הנשיא לקשר בין שבת לחג השבועות ואמר: ״אנחנו מקיימים כאן לימוד הקרוי ״תיקון ליל שבועות״, המילה שבת טמונה במילה שבועות. זהו עיתוי מדויק מאין כמותו לדון בשבת. התנועה הלאומית שלנו מתפתחת כל הזמן לכיוונים חדשים."

״האינטרקציה בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית היא המשמעותית ביותר. היא רחבה יותר מכפי שנראה לעין,״ אמר הנשיא והוסיף: ״חובתנו כחברה להכיר אחד את השני, להכיר את האמונות, הדעות, התפיסות והדתות. כולנו שווים במדינת ישראל, ורק כך נוכל להתחזק ולהתפתח כעם וכחברה״.

הסנטור ג'ו ליברמן: "הרשו לי להודות למארחנו, הנשיא יצחק הרצוג, על שאירח אותנו כאן היום ועל שחיבק את החזון של המכון הלאומי לשבת. הנשיא הרצוג הוא המייצג האידאלי של התנועה הזו, לא רק מכיוון שהוא מכהן כנשיא מדינת ישראל, אלא כי הקדיש את חייו לבניית גשרים, ליהדות, לדמוקרטיה הישראלית, ולאחדות ישראל." הסנטור המשיך בדבריו ואמר: אני מאמין גדול בשבת, ואוהב את היום הקדוש הזה, אני מזדהה עם המטרה של המוסד הלאומי, שהיא להפוך את שמירת השבת למקור של אחדות לאומית בישראל. המטרה שלנו אינה לקרב יותר ישראלים למה שבארה"ב אנו קוראים יהדות אורתודוקסית, אלא לחבר יותר ישראלים למסורות של שבת בכך שנפתח את דלתות השבת בפניהם."

ד"ר רות קבסה – אברמזון, מייסדת המכון הלאומי לשבת, חברה וכלכלה: "המודל הקבלי של השבת עוסק בה כקנה המרכזי של השבוע ולצידו שלושה קנים מכל צד. הגיע הזמן שנמצא את עמק השווה, ונלמד יחד על הבשורה היהודית החברתית שהשבת הביאה עמה לעולם כולו. ביחד נהפוך את השבת ליום של סובלנות וחיבור בין כולנו. במקום סלע מחלוקת – היא תהיה הקנה המרכזי, כור החיבור שמלכד אותנו יחד, המקום שבו אנו מורידים את החומות והופכים לעם אחד"

 

 
 
 

 
 

 

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ