נשיא המדינה הניח זר במוזיאון 'יד ושם' ולאחר מכן השתתף בטקס 'לכל איש יש שם' בכנסת והקריא שמות בני משפחתו שנספו בשואה

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג הניח זר הבוקר, יום חמישי, כ"ז בניסן, 28 באפריל, במוזיאון 'יד ושם' ולאחר מכן השתתף בטקס ״לכל איש יש שם" בכנסת והקריא שמות בני משפחתו שנספו בשואה. הטקס עמד השנה בסימן ״מסילות אל האובדן – שילוחם של היהודים בתקופת השואה״.

הנשיא הקריא משמות בני משפחתו שנספו בשואה וסיפר בקצרה את סיפורם.

מצורפים דברי הנשיא במלואם:

"לזכרם. לזכרם של 10,000 יהודי גטו לומז'ה שבפולין שנרצחו ונטבחו והוגלו כצאן לטבח לאושוויץ בינואר 1943. לומז'ה היא עיר הולדתו של סבי, הרב יצחק אייזיק הלוי-הרצוג זצ"ל, ובה שגשגה קהילה יהודית מפוארת מאות שנים.

לזכרה של משפחת הדוד של אמי אורה הרצוג זכרה לברכה- הפרופ' הירש לאוטרפכט ז"ל מלבוב, שנותר לבדו מכל משפחתו וזכה להיות תובע במשפטי נירנברג מטעם כוחות בנות הברית והיה ממכונני המשפט הבינלאומי המודרני. לזכרה של דודתו של אבי חיים הרצוג ז"ל- סוניה אפשטיין, בעלה ובנה.

לזכרו של דודה של חמותי צביה אפק ז"ל- יעקב רודצקי מהעיר רוז'נוי בפולין, אשר טבע באניית הפליטים סטרומה בפברואר 1942. לזכרם של סבא וסבתא של חמי שאול אפק ז"ל- יעקב מאיר פינצ'וק ורעייתו בתיה-לאה מהעיירה קוברין, אז בפולין היום בבלארוס.

לזכרה של אנט (חנה) גולדברג, לבית הרצוג, בת 21 מפריז. אנט, בת דודתו של אבי, נתפסה על הגבול שבין צרפת הכבושה לצרפת של וישי, ונכלאה במחנה הריכוז דראנסי, ליד פריז, באוגוסט 1942. חודש לאחר מכן אנט הועלתה על קרון הבהמות לאושוויץ, שם נספתה. היא השליכה מהקרון מכתב ששירבטה בעיפרון לאימה, דודה אסתר שהסתתרה בפריז. איכרים מצאו את המכתב והבריחו אותו לאימה. את מכתבה סיימה אנט במילים: "אל תתייאשי אמא, אל תתמכרי לצער. אני מלאת אומץ ותקווה… יש אלפים כמוני, חכי לי בסבלנות אמא יקרה שלי". דודה אסתר חיכתה לה, בהאמינה כי תשוב, עד יום מותה. יהי זכרם ברוך."

 

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ