נשיא המדינה העניק את "אות הנשיא" בספורט לשנת 2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו היום, יום חמישי, כ"ג באב, 10 באוגוסט, את טקס הענקת "אות הנשיא" בספורט. הטקס נערך במסגרת המיזם המשותף "כולנו חלק מהמשחק" שהוקם במטרה למנף את שדרת הספורט הישראלי, ולקדם את רוח נשיא המדינה והמיזם "מחליפים מילה". האות הוענק למועדונים מצטיינים בכדורגל ובכדורסל בשל עשייתם הערכית, החינוכית והקהילתית בעונת 2022/23.
 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו היום, יום חמישי, כ"ג באב, 10 באוגוסט, את טקס הענקת "אות הנשיא" בספורט. הטקס נערך במסגרת המיזם המשותף "כולנו חלק מהמשחק" שהוקם במטרה למנף את שדרת הספורט הישראלי, ולקדם את רוח נשיא המדינה והמיזם "מחליפים מילה". האות הוענק למועדונים מצטיינים בכדורגל ובכדורסל בשל עשייתם הערכית, החינוכית והקהילתית בעונת 2022/23.

בפרס "אות הנשיא" עבור הצטיינות בעשייה ערכית, חברתית וקהילתית זכה מועדון  הכדורגל 'עירוני איתוראן קריית שמונה', אשר חרט על דגלו את העשייה החברתית והערכית, המתבטאת בהפעלת מיזמים מגוונים ומשמעותיים, דוגמת פרויקט 'אל תשליכני' המחבר בין שחקני הקבוצה הבוגרת לקשישי העיר.

בתעודת הוקרה עבור פריצת דרך בעשייה ערכית, חברתית וקהילתית זכה מועדון הכדורגל 'מ.ס אשדוד'.

בפרס "אות הנשיא" עבור הצטיינות בקידום ילדות ונערות בספורט זכה המועדון 'א.ס רמת השרון כדורסל', המאפשר לילדות ולנערות להתמיד ולמצות את יכולותיהן המקצועיות והאישיות, תוך קיום מפגשים ספורטיביים משותפים עם בנות מהמגזר הערבי, וקידום פרויקטים נוספים לשילוב האחר והשונה שבמרכזם הנחלת ערכי הסובלנות והסבלנות.

בתעודת הוקרה עבור פריצת דרך בקידום ילדות ונערות בספורט זכה מועדון הכדורגל 'בנות קרית ים'.

בפרס "אות הנשיא" עבור הצטיינות בשילוב וקידום ילדים עם מוגבלות בספורט זכה מועדון הכדורגל 'מכבי צבי יבנה', אשר הקים בהדרגה קבוצה לילדים עם מוגבלות, תוך יצירת כל התנאים הנדרשים להצלחת הקבוצה. זאת בנוסף לקיום פעילות קהילתית-חברתית רחבה המקדמת התנדבויות ופרויקטים חברתיים.

בתעודת הוקרה עבור פריצת דרך בשילוב וקידום ילדים עם מוגבלות בספורט זכה מועדון הכדורגל 'בית"ר מעלה אדומים'.

הנשיא פתח את דבריו באירוע ואמר: ״האירוע הזה, היום, בו אנו מעלים על נס את הישגיכם – השותפים והמועדונים השונים – בתחום הגיוון וההכללה של אוכלוסיות שאינן מקבלות, בדרך כלל, את הייצוג ואת ההזדמנויות המגיעות להן, הוא עדות משכנעת מאין כמותה לפוטנציאל העצום של הספורט לקדם שינוי של ממש בחברה שלנו. ואולם, כמו שכולנו מבינים – התמקדות במפגש ובגיוון, עקרונות חשובים ביותר, שאין להקל בהם ראש, אינה מספיקה לנו בעת הנוכחית".

עוד הוסיף הנשיא ואמר: ״האלימות שהיינו עדים לה בעונה החולפת למשל בכדורגל, שהגיעה לשיא מכוער כזכור לכם, בגמר גביע המדינה בכדורגל, היא לא הייתה אלימות פרטנית לבד, היא לא הייתה מנותקת מכל מה שקורה בחברה הישראלית, וכפי שאני הגדרתי את המצב בחברה – אני מגדיר אותו גם בחברה הערבית ששם אנחנו רואים אלימות קשה מאוד, מכת מדינה שאנחנו מוטרדים ממנה, עוסקים בה מאוד ולא שותקים למול המציאות הזו.

באירוע הענקת הגביע, שבחרנו לקיים כאן למחרת, באולם הזה, דרשנו להציב אלטרנטיבה לתמונה המכוערת שראינו, ולהראות כיצד ספורט יכול לסייע לנו ללמוד איך לשחק ביחד, ולעבוד ביחד, מתוך כבוד, שותפות והגינות.

אני מאמין בכל ליבי בכוחו של הספורט הישראלי לתת לנו השראה וכלים של ממש לכתוב מחדש את כללי המשחק הקבוצתי שלנו כחברה, דווקא למול האלימות, הקיטוב והמחלוקות העמוקות בתוכנו".

המיזם "כולנו חלק מהמשחק" נולד עם כניסתו של נשיא המדינה, יצחק הרצוג לתפקיד ורעייתו הגב' מיכל הרצוג, בהובלת מנכ"ל בית הנשיא, מר אייל שויקי ועמותת 'ערכים בספורט' ובשותפות משרד התרבות והספורט, מתוך הבנה עמוקה כי הספורט מחולל צמיחה ושילוב רב-עוצמה בחברה הישראלית, ואף מקדם תהליכים ערכיים-חברתיים באמצעות ערכים מעולם הספורט, אשר משפיעים על החברה הישראלית. במסגרת המיזם, מלווים שחקני קבוצות הכדורגל את בני הנוער ומשמשים עבורם מודל לחיקוי, במטרה להעצים ילדים ונוער מאוכלוסיות מגוונות בתחום ספורט.

המועדונים הזוכים נבחרו על בסיס הפעילויות המרכזיות שנעשו על-ידיהן בדגש על התרבות הארגונית, על פרויקטים חברתיים וקהילתיים ייחודיים, רוחביים ומתמשכים בעלי השפעה בקהילה, פיתוח קשר עם האוהדים, תכנית עבודה המקדמת פעילות חברתית ומיזמים המציגים פעילות התנדבותית בקהילה, פרויקטים לטובת קידום ילדות ונערות בספורט, ושילוב בין סוגי אוכלוסיות במגרשי הספורט.