נשיא המדינה השתתף באירוע השקת הספר "לוחם יהודי" על שם אביו, חיים הרצוג ז"ל

 

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג השתתף היום, יום רביעי, י"ח בטבת, 22 בדצמבר, באירוע השקת הספר "לוחם יהודי" על שם אביו, נשיאה השישי של מדינת ישראל, חיים הרצוג ז"ל. הספר הוא מחקר היסטורי מקיף שערך העיתונאי שלמה נקדימון, שהתבסס בכתיבתו על תעודות מקוריות. את הכתיבה השלימו בנו של חיים הרצוג, מיכאל הרצוג, והעורך שלומי חסקי. הספר יוצא לאור לקראת חנוכת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה המוקם בלטרון.

הנשיא פתח את דבריו על ביוגרפיית אביו ואמר: "את הספר האוטוביוגרפי "דרך חיים" הוא חתם כך: "זכיתי לראות את העם היהודי מגיח מהמעמקים המבעיתים של השואה וממריא אל הגבהים של מדינת ישראל הריבונית, בארץ ישראל". הספר הזה שאנו משיקים היום, "לוחם יהודי חיים הרצוג – חייל ומפקד", מספר בדיוק את הסיפור הזה שבין שואה לקוממיות. בין מוות לחיים. בין ברגן בלזן לישראל ולירושלים. הוא מספר את סיפור הגבורה של אבי, הוא מספר את סיפורה של מדינה ושל עם."

"אבא היה אחד מאותם למעלה ממיליון וחצי יהודים שלחמו נגד הצורר הנאצי. הוא נחת בנורמנדי, והגיע עד לכידתו של היינריך הימלר, הוא היה בין הכוחות הראשונים של בנות הברית שחצו את הריין. הוא נכח בכניסת הכוחות הגרמניים לצפון מערב אירופה והוא השתתף בשחרור מחנה הריכוז ברגן בלזן. אני פוגש עד היום ניצולי שואה שמספרים לי על הרגע הזה שאבא קם על קופסא ונאם בידייש כדי להגיד להם שהוא קצין יהודי מארץ ישראל כי הם חשבו שהוא מתחזה נאצי."

"ארבעים שנה אחר כך, היה זה אבא בביקור ממלכתי ראשון בגרמניה הפעם כבר כנשיאה השישי של מדינת ישראל. נשיאה של המדינה היהודית החופשית העצמאית והאיתנה. את נאומו בברגן-בלזן הוא פתח כך: "הייתי כאן לראשונה לפני ארבעים ושתיים שנה… עתה באתי שוב, כנשיאה של מדינת ישראל, מדינת היהודים העצמאית, על דעת ממשלתה הריבונית, להעיד לפניכם כי נצח ישראל לא ישקר וכי עם ישראל חי הוא! לא סליחה אתי ולא שכחה רק למתים זכות לסלוח, ולחיים אין רשות לשכוח. בשם עם ישראל, בשמה של מדינת ישראל, אני נשבע לזכרכם כי לעד נאמנים נהיה לצו שהורשתם לנו: צו החיים".

"אבא לעולם לא פשט את מדי הלוחם היהודי. והסיפור יונצח במוזיאון, המוזיאון הזה יהיה מוזיאון מרתק ואנחנו מצפים שהוא יספר את הסיפור של הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה מדור לדור, " חתם הנשיא.

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023