נשיא המדינה השתתף באירוע פתיחת הקונגרס העולמי ה-18 למדעי היהדות

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג השתתף היום, יום שני, י״א באב, 8 באוגוסט, באירוע כינוס הקונגרס העולמי למדעי היהדות, בראשות האיגוד העולמי למדעי היהדות. כינוס זה מתקיים אחת לארבע שנים ובו משתתפים כ-1,700 חוקרים מ-20 מדינות. הקונגרס נמשך ארבע ימים בהם מתקיימים הרצאות, דיונים, תערוכות, סרטים דוקומנטריים והופעות, ועוסק בסוגיות שונות הקשורות למקרא, היסטוריה של עם ישראל, יהדות בת זמננו, מחשבת ישראל ועוד.

מצורפים דברי הנשיא במלואם:

 ״מכובדי, לפני 200 שנה, ב 24 במרץ 1822, בפרוטוקול של ישיבת 'המכון למדעי היהדות' של "האיגוד לתרבות ומדע של היהודים", נכתבו מפיו של הרב דוקטור יום-טוב לִיפְּמן צוּנְץ, או – ליאפולד צונץ, אבי "חכמת ישראל", המילים הבאות, ואני מצטט: "לפני שנוסד 'מדע היהדות' על ידי מכון זה, היו רק כל מיני סיפורים על היהודים. […] מאותו רגע שמדע חדש זה קם לתחייה, אירע לו מה שאירע לעצמות היבשות של יחזקאל, הוא התעורר, קם, קרם עור וגידים".

דומני שאם צונץ, היה מגיע היום, ל'קונגרס העולמי למדעי היהדות' כאן, באוניברסיטה העברית בירושלים, חווית החזרה לחיים של "העצמות היבשות" הייתה עוצמתית עבורו פי כמה וכמה. כמו בסיפור המפורסם על משה רבינו, המגיע לבית מדרשו של רבי עקיבא, ואיננו מצליח להבין את הנלמד שם, גם צונץ בוודאי היה מסתובב כאן, כהלום רעם. לא רק בשל מיקומו המיוחד של הקונגרס, בירושלים הבנויה – בירת העם היהודי. אלא גם בגלל הצמיחה, ההתפשטות, והגיוון, בתחום ה"מדעי" המיוחד שהוא וחבריו ייסדו. הוא היה משתאה כיצד, הפולקלור, השירה, החסידות, המאה ה-20, הציונות, הדמוגרפיה, מדעי החברה, ועוד ועוד, הם כולם חלק מ'מדעי היהדות'. אני מניח שהוא היה משתאה במיוחד, אולי, אולי!, אפילו שבע רצון, למול חוקרות צעירות וחוקרים צעירים, שסוללים דרכים חדשות בתחום שמכונה: "מדעי הרוח הדיגיטליים", ושעוסקים בין היתר ב"איתור אוטומטי של קשרים בטקסטים ככלי לניתוח ספרות ההלכה", כשמה של אחת ההרצאות הנישאות בקונגרס הזה.

הקונגרס המרשים הזה, הוא בפני עצמו הוכחה להישגים של תחום מדעי היהדות ומחקר היהדות. מדובר כאן במרחב שהוא 'עץ חיים' למחזיקים בו. מרחב של מחקר שמעמיק את הזהות היהודית שלנו, את השפה הדתית והרוחנית שלנו, ופותח לנו, לכולנו, אופקים חדשים ומקוריים של חשיבה, על מי אנחנו, ולאן מועדות פנינו.

מכובדי, אני מבקש להוסיף ולומר הערב גם כמה מילים על גאווה ועל תקווה, בהקשר של מדעי היהדות. ראשית – על הגאווה: כבר לפני 70 שנה, התחייבה ממשלתו של דוד בן גוריון – לפעול, ואני מצטט: "להעמקת התודעה היהודית בקרב הנוער הישראלי, להשרשתו בעבר העם היהודי ובמורשתו ההיסטורית ולהגברת זיקתו המוסרית ליהדות העולמית […] מתוך הכרת שותפות הגורל והרציפות ההיסטורית המאחדת את יהודי כל העולם לדורותיהם ולארצותיהם". בהתחייבותה זו של ממשלת ישראל, כבר בשנות המדינה הראשונות, מהדהדת התובנה לה היו שותפים רבים ממנהיגי התנועה הציונית לגווניה בשנות העיצוב של המדינה. תובנה אותה ביטאו ביאליק, כצנלסון, בובר ועוד רבים וטובים. תובנה לפיה היהדות חייבת לשמש יסוד בבניית הזהות הישראלית, ועל כן חייב להיות ביהדות מרכיב תמידי של: לימוד, עיון, מחקר, התחדשות, חיבור ובחירה; והכול מתוך שיקוף של הכלל של "שבעים פנים לתורה". לתובנות האלה, שתורגמו כאמור להחלטות ביצועיות ולעשייה בשטח, הייתה השפעה עצומה. מדינת ישראל של היום היא כר פורה לצמיחה מגוונת ורבת פנים של עושר יהודי; והיא אף הפכה, כפי שהקונגרס החשוב והעשיר הזה מוכיח היטב, ללב הפועם של התחייה היהודית, גם במובן של מחקר ומדע. יש לנו הרבה מאד במה להתגאות – לנו כעם, לנו כחברה, ולנו כמדינה.

ובאשר לתקווה – האתגר המרכזי של החברה הישראלית והעם היהודי, הוא גיבוש זהות יהודית איתנה, עמוקה, ועם זאת ביקורתית, פתוחה, מגוונת, רחבת אופקים, דינאמית ופורצת דרך. וברור תפקידם המשמעותי של מדעי הרוח ומדעי היהדות, בהתמודדות המוצלחת עם האתגר הזה, שהוא גם הזדמנות אדירה. אנחנו, כמדינה, כעם, ולא פחות מכך – מוסדות הלימוד והמחקר: צריכים לעשות מאמץ, להפיץ, להנגיש, ללמד ולפתח, את שערי 'מדעי היהדות', לקהלים נוספים וחדשים, ממנעד רחב של כל הזהויות בחברה הישראלית.

אנחנו חייבים לפתוח את שערי הדעת, ולאפשר לעוד ועוד אנשים ונשים, מכל שדרות הציבור והעולם היהודי, ובמיוחד מהדור הצעיר, להכיר בצורה עמוקה יותר את אוצרותינו, את ארון הספרים שלנו, את קווי המתאר שלנו – שכל אלה הם נשמת אפנו. ואני מביע בזאת את תקוותי, שנמשיך לקיים את ייעודנו, שנמשיך לבסס את תקוותנו שהיא בת שנות אלפיים. ושננחיל את מדעי היהדות, באופנים המגוונים שאותם תיארתי בפניכם.

תודה לכם מלומדים, חוקרות, מורים, סטודנטיות, ושותפים מהארץ ומהעולם, על תרומתכם. ומי יתן ויתקיים בנו דבר הנביא: "כי לא בחיל ולא בכח כי אם ברוחי, אמר ה'". תודה לכם. עלו והצליחו.״

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023