נשיא המדינה השתתף בטקס הגעת ספינת אח"י עצמאות – סער 6 בבסיס זרוע הים בחיפה

 

קרדיט צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה על התוקפנות האיראנית:

"בשבועות האחרונים, היינו עדים לניסיון של איראן לפגוע במטרות ישראליות גם דרך הזירה הימית. זה לא רק עניין ישראלי. העולם כולו ראה את תוצאות התוקפנות של איראן על אזרחים בלתי מעורבים-חפים מפשע"

״רק בסוף השבוע האחרון ראינו שוב את הפעילות של איראן ושלוחותיה בגבול הצפון. אם מישהו בלבנון חושב שהוא יכול לאיים עלינו –הוא טועה טעות מרה. יש לנו כוחות ביטחון מעולים וצה"ל חזק. לא נסכים בשום אופן למציאות של חיים תחת ירי ומי שינסה לפגוע בנו בכול מקום, בזירות קרובות ורחוקות, במישרין או בעקיפין, יחוש את כוחנו ועוצמתנו״

נשיא המדינה יצחק הרצוג השתתף היום, יום שלישי, ב' באלול, 10 באוגוסט, בטקס הגעת ספינת אח"י עצמאות – סער 6 בבסיס זרוע הים בחיפה. הטקס התקיים בהשתתפות מפקד זרוע הים אלוף אלי שרביט ומפקד בסיס חיפה תת אלוף טל פוליטיס. במהלך הטקס סייר הנשיא בספינה החדשה, סקר את שורות צוות הספינה והשתתף בטקס גזירת הסרט וקבלת הספינה.

 

קרדיט צילום: מארק ניימן, לעu0022מ

מצורף נאום הנשיא במלואו:

"ב -27 בדצמבר 1947 לפנות בוקר, בעיצומו של חורף קשה ומושלג, יצאה מבורגס שבבולגריה אניית המעפילים PAN CRESCENNT כשעל סיפונה – 7736 מעפילים. יחד עם אחותה האונייה PAN YORK היו אלה שתי האוניות הגדולות ביותר בתולדות מפעל ההעפלה ועליהן למעלה מ-15 אלף מעפילים, 1500 מהם ילדים מתחת לגיל חמש. הם חלמו על שיבת ציון. אחרי המלחמה הנוראה על אדמת אירופה הם ביקשו להגיע לארץ ישראל. ארבעה ימים אחר כך, ב – 31 בדצמבר, הוענק לאוניה שמה העברי "עצמאות". סמל לכמיהה ולתקווה. סמל לקוממיות. עוד באותו יום בצהריים עלו קצינים בריטים על סיפונה של הספינה, והובילו אותה ישירות לקפריסין. אל מחנות המעצר.

אנו חוגגים היום את הגעתה של אח"י עצמאות, מכונת מלחמה מהמתקדמות בעולם. עוצמתית בהגנה ובהתקפה. ספינה, אשר יחד עם אחיותיה, היא עוד סמל לעצמאות מדינת ישראל ולעליונותה הימית. "דור לדור יביע אומר". כאשר אני רואה את אח"י עצמאות סער 6 אינני יכול שלא לחשוב על המעפילות והמעפילים הגיבורים, על סיפונה של ה"עצמאות", עושים את דרכם לארץ. מעצמאות – לעצמאות. חוט של זהב, של נחישות ושל אהבת הארץ, עובר בשרשרת הדורות ומחבר בינם לבינכם, לוחמי ומפקדי אח"י עצמאות, אנשי זרוע הים, ובכלל זה בינכם לבין וותיקי החיל, לוחמי עצמאות סער 4 שהגנה על חופי ישראל משך עשרות שנים.

מכובדי. זרוע הים הישראלית היא אגרוף של ברזל. חזק, נועז, קטלני ואחראי. עשוי מפלדת אל חלד. שותף ראשון במעלה בשמירה על בטחון מדינת ישראל ואזרחיה.

בשנים האחרונות יש קפיצת דור משמעותית של זרוע הים. הזרוע הזו הופכת משנה לשנה למתוחכמת יותר ארוכה יותר, ומשמעותית יותר. ארבע הקורבטות מדגם סער 6 יספקו הגנה רציפה לאסדות הגז ונתיבי השיט. הן יבטיחו את הרציפות התפקודית של המשק הישראלי, ואת המשך עליונותה הימית של ישראל מול כל איום. יחד עם אח"י עצמאות יהוו הספינות החדשות מכפלת כוח לזרוע הים ולצה"ל וישפרו את ההגנה על גבולות מדינת ישראל והשמירה על ביטחונה.

בשבועות האחרונים, היינו עדים לניסיון של איראן לפגוע במטרות ישראליות גם דרך הזירה הימית. זה לא רק עניין ישראלי. העולם כולו ראה את תוצאות התוקפנות של איראן על אזרחים בלתי מעורבים, חפים מפשע. רק בסוף השבוע האחרון ראינו שוב את הפעילות של איראן ושלוחותיה בגבול הצפון. אם מישהו בלבנון חושב שהוא יכול לאיים עלינו הוא טועה טעות מרה. יש לנו כוחות ביטחון מעולים וצה"ל חזק. לא נסכים בשום אופן למציאות של חיים תחת ירי ומי שינסה לפגוע בנו בכול מקום, בזירות קרובות ורחוקות, במישרין או בעקיפין, יחוש את כוחנו ועוצמתנו.

כפי שאמר לא מזמן מפקד זרוע הים, האלוף אלי שרביט: "אין ספינות כאלה". יקיריי, אין ספינות כאלה כי אין אנשים כאלה, כמוכם, לוחמי ומפקדי זרוע הים. איך אומרים אצלכם: "זה לא הגוף זו הנשמה? " זה לא הגוף זו הנשמה.

בעוד חודש נציין 49 שנים למלחמת יום הכיפורים. לאחר המלחמה, פרסם אבי, חיים הרצוג, ספר נודע בשם "מלחמת יום הדין". הספר היה מחקר יסודי וכלל ראיונות עם ההנהגה הישראלית של אותם ימים. בין השאר נכתבו שם דברים על זרוע הים. המלחמה, מלחמת יום כיפור, כתב, אפשרה להציץ מקרוב על המלחמה בים בעתיד: ספינות טילים מהירות וקומפקטיות, וצוללות. דגש על איכות יותר מאשר על כמות. כמעט חצי מאה עברה מאז. התחזית הושלמה במלואה.

"אלי אלי שלא ייגמר לעולם. החול והים רשרוש של המים, ברק השמים, תפילת האדם", כתבה חנה סנש, הצנחנית שלא שבה, שלאחרונה ציינו מאה שנים להולדתה. לכם, צוות אח"י עצמאות, לוחמים וּמפקדים, לכל אנשי ספינות סער 6. אנשי התכנון והתעשייה, וכול אנשי המקצוע אשר פעלו ללא לאות לתכנן ולבנות את אח"י עצמאות הרחק מהבית גם בחודשים האחרונים ובתקופה המורכבת של הקורונה, אני מבקש לומר תודה וּלאחל "שלא יגמר לעולם". תודה מיוחדת למשפחות הנפלאות שלכם שהן תמיד חוף מבטחים. הרימו עוגן. צאו לדרך. שימרו על חופי הארץ במרחבי הים. ושובו תמיד הביתה בשלום.

 

קרדיט צילום: מארק ניימן, לעu0022מ

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023