נשיא המדינה השתתף בטקס חניכת תצוגת ההפעלה מארצות האיסלאם בעתלית

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג השתתף הערב, יום שני, ג' בניסן, 4 באפריל, בטקס חניכת תצוגת ההפעלה בעתלית כחלק מפרויקט הנצחה להעפלה מארצות האיסלאם, ולמבצע ״מייקלברג״. עוד השתתפו בטקס מנכ״ל המשרד לירושלים ומורשת, נתנאל איזק, ראש מטה JNF בישראל, טליה צור ומנכ״ל המועצה לשימור אתרי מורשת, עמרי שלמון. 

המיצג מתאר את "מבצע מייקלברג" במסגרתו הובאו ארצה, במבצע חשאי, יהודים מעיראק דרך האוויר בשנת 1947. המטוס שנשא את המעפילים מעירק הונחת בשדות יבנאל והמעפילים פוזרו ביישובי הסביבה. המטוס הובא ארצה מאלסקה במבצע מורכב על ידי המועצה לשימור אתרים והוצב במחנה המעפילים בעתלית, אחד מאתרי המורשת של המועצה לשימור אתרים. 

 בנאומו התייחס הנשיא לשלמה הלל ז״ל, מפקד מבצע ״מייקלברג״ ואמר: ״שלמה רקם כאן בשנותיו האחרונות חלום, עוד אחד מהחלומות הרבים שליוו אותו ומומשו על-ידו, להמחיש לקהל הרחב באמצעות מטוס ישן את מהלכיו של מבצע "מייקלברג", פרק שאינו מוכר דיו בתולדות ההעפלה האווירית. את החלום הזה, האחרון של שלמה, אנחנו מגשימים היום לכבודו ולזכרו.״ 

הנשיא הוסיף ואמר: "מבצע "מייקלברג", או "מבצע כנף", להעלאת יהודי עיראק לישראל, הוא שיעור שחייב להילמד ולהיות מוטמע בכל אורחותינו כעם וכמדינה. הוא שיקוף מובהק של ערבות הדדית, של אחריות לגורל עמנו, ושל היותה של ארץ ישראל בית לעם היהודי באשר הוא, ועל אחת כמה וכמה כשהוא "בצרה וצוקה". שלמה נהג תמיד לומר כי ימי ההעפלה הם אחד הפרקים המפוארים ביותר בתולדות ישראל."

"לסיפור ההעפלה ארצה שתפס מקום מרכזי כל-כך בשנותיה הראשונות של המדינה, אין אח ורע בתולדות העמים,״ אמר הנשיא והוסיף: ״השליחות הסודית שהוטלה על שלמה הלל, לפני כמעט שבעים וחמש שנים, להביא ארצה יהודים מעיראק, מדינה מאתגרת מאד בלי ספק, השליחות הזאת מקבלת היום סוף-סוף את הכבוד הראוי לה. העולים הציוניים שהגיעו ארצה, בטיסה ישירה משדה התעופה של בגדד לארץ ישראל, העמידו מאז מאות רבות של צאצאים, וכל אחד מהם חב חוב ענק לאיש קטן מימדים, אך ענק אמיתי בעשייתו וברוחב ליבו.״

 

קרדיט: חיים צח, לע"מ