נשיא המדינה השתתף בקבלת פנים של שגרירות איחוד האמירויות לציון שנתיים לחתימת הסכמי אברהם

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה השתתף בקבלת פנים של שגרירות איחוד האמירויות לציון שנתיים לחתימת הסכמי אברהם

נשיא המדינה:

״בכוונתי לבקר בחודשים הקרובים בבחריין כאורחו של הוד מעלתו המלך חאמד בין עיסא אל ח'ליפה, זאת, כדי להמשיך ולבחון יחדיו דרכים נוספות להעצמת שיתופי הפעולה בין העמים, למען שלומו, שגשוגו והצלחתו של האזור כולו״

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל השתתפו הערב, יום חמישי, כ' באלול, 15 בספטמבר, בקבלת הפנים שאירח שגריר איחוד האמירויות בישראל, מוחמד אל-חאג'ה, לציון שנתיים לחתימת הסכמי אברהם בספטמבר 2020.

האירוע התקיים בהשתתפות שר החוץ ושיתוף הפעולה הבינלאומי של איחוד האמירויות, השייח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן.

מצורפים דברי הנשיא במלואם:

״מעמד החתימה על הסכמי אברהם בספטמבר 2020 היה מעמד מרגש מאוד. הוא היה מרגש בזכות הפוטנציאל הרב שביקשנו לראות בהסכם ובזכות החזון לו ייחלנו, עבור מדינת ישראל וכל עמי האזור. היינו עדים לרגע בעל חשיבות היסטורית, קיווינו וייחלנו כי רגע זה, יביא מסלול לעבר העתיד אליו אנו שואפים, עתיד של שותפות ושגשוג, של התחדשות ושל שלום.

ובחלוף שנתיים מאז אותם הימים, מה שהחל כמשאלת-לב ושאיפה המאחדת את כולנו, ניצב כיום כעובדה מוגמרת: גבירותי ורבותיי, הסכמי אברהם שינו  – ועודם משנים – את אזורנו לבלי הכר! זוהי ליבת החגיגה הערב. בשנתיים האחרונות ראינו כמה עוצמה טמונה בנכונות לשנות בשכנות טובה, במפגש בין אישי, בלתי אמצעי. ראינו כיצד יכולה שותפות אמיצה להוות בסיס לשינוי כן, גם כאשר לא על הכול מסכימים.

הסכמי אברהם בישרו על שובה של התקווה, על שינוי אזורי דרמטי, על אופק של שיתופי פעולה ושגשוג, על עתיד השואב את כוחו מהביחד שנוצר בהווה. זאת, בהמשך להסכמי השלום עם שותפותינו הוותיקות והיקרות – ראשית מצרים ואחריה ירדן, אשר להן שמורה זכות הראשונים בהסכמי השלום עמנו. הסכמי השלום עם מדינות אלו היו עמוד האש שלפני המחנה. ובאופן דומה, הסכמי אברהם הוכיחו מעל לכל כיצד אומץ ליבם של מנהיגים ועמים יכול לפתוח צוהר לעולם שנדמה היה בלתי מושג, וכמה מרחב יש לתנופה ולצמיחה כשבוחרים לשנות פרדיגמות וללמוד את האחר. אני מקווה בשם כולנו, שנחזה בעוד ועוד הסכמים פורצי דרך, כולל עם שכנינו הקרובים הפלסטינים, וכי התהליך ההיסטורי שצובר תאוצה בלתי נתפסת של השתלבות ישראל באזור יימשך, עוד נדבך ועוד נדבך.

קהל נכבד, כמעט שמונה חודשים חלפו, מאז ביקורי ההיסטורי והמרגש באיחוד האמירויות כאורחו של נשיא האמירויות – אז יורש העצר השייח' מוחמד בן זאיד. אני נזכר בקבלת הפנים החמה, בנגינת ההמנון "התקווה", בארמון באבו-דאבי שהרטיטה לבבות, בביקור בתערוכת האקספו המרהיבה בדובאי, ובעיקר בידיד האמת שזכיתי להכיר ולשאוב ממנו השראה גדולה: הוד רוממותו השייח' מוחמד בן זאיד, נשיא איחוד האמירויות הערביות ושליט אבו-דאבי.

שבנו ונפגשנו כעבור ארבעה חודשים, כשבאתי לנחם את השייח׳ במות אחיו – אחיך, המנהיג השייח' חליפה בן זאיד עליו השלום – גם באבלו הכבד, ובכל שיחה שאנו מקיימים, אני מוצא מנהיג דגול הנושא עיניים קדימה למען טובת עמו, למען עתיד האזור והעולם כולו. מנהיגותו המרשימה של השייח' מוחמד בן זאיד ותעוזתו לראות למרחוק, הן המעצבות את ההיסטוריה. ואני מבקש, הוד רוממותך השייח' עבדאללה בן זאיד לשלוח באמצעותך את ברכת העם בישראל אל מנהיגכם היקר – אחיך האהוב. וכמובן שאני מברך אותך, הוד רוממותך, כמי שהיווה גורם מרכזי והוביל בפועל את ההסכמים, וכמי שחתום עליהם. אתה, ידידי, איש של שלום.

בערב זה, אבקש לציין ולהוקיר את חלקם המשמעותי בהסכמי אברהם של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו ושל נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ. אני מבקש גם לתת תודה מיוחדת ליועצו המיוחד ג'ארד קושנר, ולצוותו בראשות אבי ברקוביץ' הנמצא כאן עמנו, לכל מי שטרח ועמל על ההסכמים האלו. הערכתי הכנה נתונה למלך בחריין חמד בן עיסא אאל ח'ליפה, ולמלך מוחמד השישי, מלך מרוקו, שמיוצגים כאן בגאון על ידי שגריריהם. שותפים רבים תרמו את חלקם לחיבור המחודש בין בני אברהם הדרים בישראל ובאיחוד האמירויות, בבחריין ובמרוקו.

וכמובן, אציין גם את שיחותיי הטובות בשנה האחרונה עם ראשי הממשל בסודן המשקפות, כך אני מאמין, רצון הדדי להמשך הידוק היחסים בין המדינות. כל ממשלות ישראל באשר הן יש להן מחוייבות לשינוי הדרמטי הזה ולהסכמים הללו, והעם בישראל מוקיר את חברינו החדשים בלב רחב ושמח. ברור כי השתלבותה של ישראל באזור, שהיא כאמור התנועה אליה ההיסטוריה מובילה, מפילה מחיצות, מעלימה את הציניות והספק ומפנה מקום ליצירה וחיים. ראו את שיתופי הפעולה הנרחבים, שאתה הזכרת חברינו, בכל כך הרבה תחומים, ראו את היקפי הסחר והתיירות בין המדינות, אשר ממשיכים לשבור שיאים, ועוד ימשיכו ויעלו לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הסחר החופשי בין ישראל לאמירויות.

ראו את קפיצת המדרגה המרגשת כל-כך בשיתופי הפעולה בין ישראל ומרוקו ,שתי מדינות ושני עמים אשר להם היסטוריה משותפת ורבת-שנים. גם קשרי הכלכלה בין ישראל לבחריין מצויים במגמת התרחבות מרשימה. בכוונתי לבקר בחודשים הקרובים בבחריין כאורחו של הוד מעלתו המלך חאמד בין עיסא אל ח'ליפה, זאת, כדי להמשיך ולבחון יחדיו דרכים נוספות להעצמת שיתופי הפעולה בין העמים, למען שלומו, שגשוגו והצלחתו של האזור כולו.

מכובדיי, על כולנו מוטלת החובה, שהיא גם זכות גדולה, להמשיך ולעשות הכול על מנת למצות את פירותיהם של הסכמים חשובים אלו, מתוך אמונה ותקווה להביא עוד מדינות ועוד עמים להצטרף לברכה של בני אברהם ולהרחיב את מעגל השלום עם ישראל. נישא כולנו תפילה, תפילה משותפת של בני אברהם, בני כל הדתות והאמונות במזרח התיכון, שגם השנים הבאות עלינו לטובה יעמדו בסימן תקווה גדולה: ליצירה משותפת ומחזקת, להרמוניה בין-דתית מחברת ומלכדת ובעיקר – לבניית גשרים נוספים בינינו.

נועדנו כולנו לשכנות לגור במזרח התיכון זה לצד זה, יהודים לצד מוסלמים לצד נוצרים – לצד כל בני הדתות האחרות. ועלינו להתעקש לבחור בטוב המשותף, בחיים, למענינו ולמען ילדנו וצאצאינו. ככתוב בקוראן: "וַגַ'עַלְנַאכֻּם שֻעוּבַּן וַקַבַּאאִ'לַ לִתַעַארַפוּ"- "חילקתי אתכם לעמים ושבטים למען תכירו זה את זה", וברוח הקריאה של הפורום לחיזוק השלום בחברות המוסלמיות אצטט כך: "דַעְוַתֻנַא דַעְוַה לִלסַּלַאם, דַעְוַה לִלְמַחַבַּה וַאלְוִאַא'ם, דַעְוַה לִתַכְּרִים אַלְאִנְסַאן וַאלְאִעְלַאא' מִן שַאְנִהִ פִי כֻּל מַכַּאן" "הקריאה שלנו היא קריאה לשלום, קריאה לאהבה ולרעות, קריאה לכיבוד האדם ולהעלאת קרנו בכל מקום". חברים יקרים, ברוכים תהיו, וכנאמר במקורות ישראל: "וְאַתָּ֤ה שָׁלוֹם֙ וּבֵיתְךָ֣ שָׁל֔וֹם וְכֹ֥ל אֲשֶׁר־לְךָ֖ שָׁלֽוֹם" שנה טובה ומתוקה לכולכם.״

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ
 

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023