נשיא המדינה ורעייתו אירחו אירוע לציון עשור לתיאטרון השתחוויה

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו היום, יום שני, כ"ב באייר, 23 במאי, אירוע לציון עשור לתיאטרון הקהילתי השתחוויה. 

עמותת השתחוויה נוסדה בשנת 2012, ומעניקה במה להעצמה ויצירת דיאלוג בין אנשים מרקעים שונים בחברה הישראלית. התיאטרון מפעיל למעלה מ-50 קבוצות ברחבי הארץ, היוצרות הצגות מקוריות במטרה להעלות לשיח הקהילתי נושאים חברתיים, לנפץ דעות קדומות ולחזק את תחושת השייכות הקהילתית. פעילות התיאטרון מלווה בהנחייה מקצועית של אנשי תיאטרון, עובדים סוציאליים ועובדים קהילתיים.

במהלך האירוע, הוצגו קטעים משלוש הצגות של שלוש קבוצות שונות. ההצגה הראשונה הועלתה על ידי קבוצת ״אנדנט אשדוד״, את ההצגה השניה העלו קבוצת ״באקה״ ואת המופע חתמו קבוצת ״אקי״ם חדרה״ בהצגה מרגשת. 

באירוע השתתפו מנכ"לית התיאטרון, יפעת בחר, השחקנית יונה אליאן, הועד המנהל של התיאטרון, מנהלי קבוצות השתחוויה מרחבי הארץ והשחקנים.

רעיית נשיא המדינה פתחה את דבריה ואמרה: ״עבורנו זה תענוג גדול ושמחה אמיתית לחגוג אתכם יחד עשור לתיאטרון "השתחוויה". אין ספק שהאפשרות שאומנות התיאטרון נותנת לבטא את מכאובינו חלומותינו, מאוויינו; את החד פעמיות של כל אחד ואחת מאיתנו, את נפשנו, היא אפשרות מרפאת ומצמיחה.

ב"השתחוויה" אתם יודעים שבכוחו של תיאטרון לבנות גשרים חוצי קהילות, זהויות, ואמונות. גשרים שיתאימו באותה נשימה לעבודה עם בני ובנות נוער ונוער בסיכון, עם קשישים ועם עולים, עם משפחות ממעגל העוני, משפחות מודרות חברתית ועם אנשים עם מוגבלויות. בחברה החרדית, בחברה הערבית ובפזורה הבדואית ועוד ועוד ועוד. אתם נותנים את הבמה, תרתי משמע לתקוות, לכאבים ולקולות שלא תמיד זוכים לקבל אותה בתוך השיח הרועש של החברה שלנו. אתם מפנים אליהם אלומת אור רכה, תשומת לב, קשב, ולב פתוח. 

אמנות איננה מותרות. היא מרחיבה את הנשמה, היא מזכירה לנו שאנחנו בני אדם. ועצם קיומה של אמנות ישראלית חיה, עשירה, חכמה, רבת יופי, ופורצת דרך נחוץ לנו כחברה וכבני תרבות, כמו אוויר לנשימה.״

רעיית נשיא המדינה הודתה למשתתפים וסיכמה: ״אני רוצה להודות לכם, צוות התיאטרון, שחקנים ושחקניות, מורים ומורות, מובילי המיזם הנפלא הזה וכמובן, קהל יקר, על החלום, ועל הגשמת החלום, בכל יום ויום.״