נשיא המדינה ורעייתו השתתפו בפסטיבל "שיר היונה"

 

קרדיט צילום: יוד צילומים אילת

נשיא המדינה:

"בימים הקשים הללו הקריאה, הזעקה לשלום בוערת יותר מתמיד, כשאנחנו רואים את האסון הנורא באוקראינה. האסון האנושי והעולמי הנורא מדיר שינה מעיניי. כישראלי, כבן לעם היהודי, שיירות של פליטים אינן דבר שניתן להישאר אדיש אליו. מדינת ישראל תמשיך להציע את עזרתה במאמצים לסיום המלחמה, ותעשה כל שביכולתה לתרום לפתרון המשבר ההומניטרי, הן באמצעות סיוע בציוד, בתרופות, והן בהירתמות לסוגיית הפליטים"

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל ביקרו הערב, יום חמישי, ל' באדר א', 3 במרץ, בפסטיבל לשלום "שיר היונה", מופע בינלאומי למען השלום, בפארק תמנע. במהלך ההופעה, בוצע שיתוף פעולה בינלאומי ראשון של תזמורת ירושלים מזרח ומערב ותזמורת symphonyat ממרוקו.

מצורפים דברי הנשיא בפתח הפסטיבל:

"גבוה מעל המגדלים היונה פורשת כנף, היונה דואה במרחב ועיניה כלות. הלאה, הלאה, על המים מרחפת עוד היא מחכה גבוה, מעל העננים הדרך ארוכה". אין מתאימות יותר מהמילים האלה של "שיר היונה" הנפלא שכתבה שמרית אור- לפתוח בהן את הפסטיבל המרגש הזה. כי הפסטיבל הזה הוא בראש ובראשונה קן חם ופתוח, הקורא ליונת השלום לשוב ולקנן בתוכנו.

המרחב הזה הוא בית הגידול הטבעי של השלום. השכנות הקרובה, האתגרים האזוריים המשותפים, השותפות הפוטנציאלית שצופנת בתוכה הזדמנויות אדירות, כל אלה נמצאים מול עינינו וזועקים לנו זה אפשרי, אם רק נאמין, אם רק נראה את המציאות כפי שהיא. המרחב הזה טומן בחובו פוטנציאל עצום, שרק נמצא בתחילת מימושו: בתיירות, באנרגיה, בטבע עוצר נשימה. הרי זה מרחב שהפך למודל לחיקוי בתרומתו למאבק במשבר האקלים. אתם מעוררים בכולנו קנאה אתם תושבי אילות ואילת, ואני מקווה ששיתופי הפעולה בתוך האזור ומחוצה לו ואפילו הבין-מדינתיים ימשיכו להצעיד אותנו לעתיד מבטיחים. 

בתכניית הפסטיבל המרשימה ראיתי שאירוע חגיגי ומיוחד יתקיים במעבר רבין לציון הסכם השלום עליו חתם יצחק רבין, עם חוסיין מלך ירדן. לפני שלושה ימים ציינו 100 שנה להולדתו של יצחק רבין כמי שהיה אז איש ציבור בתחילת דרכו, המילים שאמר רבין ביום חתימת ההסכם נחקקו בלבי, והוא אמר כך: ״אני, רב־אלוף במילואים יצחק רבין, חייל בצבא ההגנה לישראל ובצבא השלום, אני, ששלחתי גייסות אל האש וחיילים אל מותם, אומר לך, מלך ירדן: אנו יוצאים היום למלחמה שאין בה הרוגים ופצועים, ולא דם ולא סבל, וזו המלחמה היחידה שתענוג להשתתף בה – המלחמה על השלום" המלים האלה הן בעיני קריאת כיוון מדויקת לבקשת שלום. לחתירה אליו. 

בימים הקשים הללו הקריאה, הזעקה לשלום בוערת יותר מתמיד, כשאנחנו רואים את האסון הנורא באוקראינה. האסון האנושי והעולמי הנורא מדיר שינה מעיניי. כישראלי, כבן לעם היהודי, שיירות של פליטים אינן דבר שניתן להישאר אדיש אליו. מדינת ישראל תמשיך להציע את עזרתה במאמצים לסיום המלחמה, ותעשה כל שביכולתה לתרום לפתרון המשבר ההומניטרי, הן באמצעות סיוע בציוד, בתרופות, והן בהירתמות לסוגיית הפליטים. 

אני מבקש להודות לכם, למארגני ויוזמי הפסטיבל הנהדר הזה, למועצה האיזורית חבל אילות שהיא פשוט מופת לשילוב בין נוף אנושי מעורר השראה לנוף פיזי משגע, שילוב שאותו אתה ידידי ראש המועצה חנן גינת מנהיג בשליחות ובמסירות. וכמובן להודות לכם – לאמנים ולאמניות הנפלאים ולקהל היקר. בזכות הקול הצלול הזה, שעולה מכאן, היונה המחכה יודעת שהיא לא מחכה לשווא. תודה רבה לכולכם."