נשיא המדינה ורעייתו נפגשו עם עולים חדשים מאוקראינה

 

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגשו הבוקר, יום חמישי, י״ד באדר ב׳, 17 במרץ, עם העולים האוקראינים החדשים, אשר נסו לאחרונה מהמלחמה באוקראינה, במלון קייסר פרמייר בירושלים, אשר מארח כעת מספר גדול של עולים מאוקראינה בתמיכת ממשלת ישראל.

עוד השתתפו באירוע שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון וממלא מקום יו״ר הסוכנות היהודית ירון שביט.

נשיא המדינה התייחס למתרחש באוקרינה ואמר: "המחר נראה קשה, כי העולם מתהפך לכם, אבל אנחנו מוכיחים שוב שעם ישראל חי וכשעם ישראל חי, הוא מתמודד עם כל אתגר ומחבק את האחים והאחיות שלו בכל מקום. הסוכנות היהודית לדוגמה, זה ארגון של העולם היהודי כולו, העולם היהודי כולו מתגייס לתמיכה. אני, כנשיא מדינת ישראל ומיכל אשתי מחבקים אתכם בזרועות פתוחות. ברוכים הבאים למדינת ישראל."

הנשיא הזמין את העולים לשתף מחוויותיהם.

ג׳, מורה מהעיר צ׳רקאסי, עלתה לישראל עם בנה בן האחת עשרה והחתול שלהם. ״ב-24 בפברואר, בשעת בוקר מוקדמת, גילינו שהמלחמה החלה. הייתי נואשת. לא יכולנו להאמין שזה עלול היה לקרות. לאנשים רבים במרכז ובמזרח אוקראינה ישנם קרובים ברוסיה, וזה בלתי נתפס. אתה לא יודע מה לעשות, ולאן לברוח.״ ג׳ סיפרה כי היא ממשיכה ללמד את תלמידיה באוקראינה בלמידה מרחוק מישראל: ״אני עדיין בתפקיד ועליי להמשיך לעשות את עבודתי.״

ז', עלה לארץ בשנות ה-90 ולאחר שירותו בצה"ל חזר לאוקראינה. ז׳ סיפר לנשיא על סיפור הבריחה שלו מאוקראינה, דרך מולדובה באוטובוס עם נשים וילדים רבים, למרות האזהרות שהכבישים לא בטוחים. "תודה לאל, אנחנו בבית," הוא אמר.

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה:" בשביל להבין את גודל השעה, צריך לפגוש פנים אל פנים את העולות והעולים החדשים שעלו בימים האחרונים. 

יחד עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו וראש עיריית ירושלים פגשנו במלון בירושלים עולים שעלו ממש בימים האחרונים מאזורי הלחימה, עזבו את בתיהם, חלקם הותירו משפחה מאחוריהם והגיעו חסרי כל לישראל. יש לנו הזכות לעמוד לצידם ולקלוט אותם בישראל בשעתם הקשה. כאן זה בית עבורם וכשרת העליה והקליטה אעשה הכל כדי שתהיה להם קליטה קלה וטובה."

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "העיר ירושלים מברכת את המגיעים לירושלים מאוקראינה! אתם מאד רצויים אצלנו ונמשיך לסייע בכל האמצעים שברשותנו לקליטתכם הקלה, המהירה והנעימה. 

זוהי שעת משבר קשה באוקראינה, ואנחנו כאן לצידכם, עבור כל אחת ואחד, תוך שיתוף פעולה עם כלל הגורמים המסייעים והמתנדבים. אני מברך אתכם על הגעתם לירושלים, ומתפלל יחד איתכם לסופה של המלחמה הכואבת ולהשכנת שלום".

מנהל היחידה לעליה וקליטה בסוכנות היהודית, שי פלבר: ״העובדה שנשיא המדינה נפגש עם עולים שנמלטו מהמלחמה באוקראינה וכבר נקלטו בישראל על ידי משרד העלייה והקליטה מלמדת על מחויבותם של מדינת ישראל והעם היהודי להצלת יהודים והעלאתם ארצה. הסוכנות היהודית ושליחיה ביחד עם הקרן לידידות ושליחי נתיב ובסיוע משרד החוץ פרושים באוקראינה ובמדינות הגובלות ומטפלים באלפי העולים שמבקשים לעלות לישראל״.