נשיא המדינה ורעייתו ערכו קבלת פנים לאסטרונאוטים אנלוגיים של סימולציית המאדים AMADEE-20 וצפו בתערוכת טכנולוגיית חלל ישראלית מתקדמת

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל ערכו היום, יום שלישי, כ״ז בחשוון, 2 בנובמבר, קבלת פנים בבית הנשיא לאסטרונאוטים האנלוגיים של סימולציית מאדים AMADEE-20, אשר זה עתה יצאו ממשימה אינטנסיבית בת שלושה שבועות המדמה משימה אנושית על פני מאדים, במכתש רמון.

באירוע השתתפו שני האסטרונאוטים הישראליים מהסימולציה, מנהל סוכנות החלל הישראלית תא"ל אורי אורון; מנהל פורום החלל האוסטרי ד"ר גרנוט גרומר; שגרירת אוסטריה בישראל חנה ליקו; מנכ״ל D-Mars ד"ר הלל רובינשטיין; וילדים הלומדים בתוכנית תב״ל (תלמידים בונים לווינים) ו-AMADEE-20.

בתחילת האירוע סיירו הנשיא ורעייתו בתערוכת טכנולוגיות חלל מתקדמות שהוצגה בבית הנשיא. האסטרונאוטים האנלוגיים מסימולציית ה-AMADEE-20 מאדים הראו לנשיא ולרעייתו את חליפות החלל בהן השתמשו בהדמיית המדבר.

לאחר מכן, הנשיא ורעייתו קיבלו הדגמות של טכנולוגיות חלל מתקדמות נוספות מתוצרת ישראל, שנתמכו על ידי סוכנות החלל הישראלית, ביניהן: חליפות החלל המגינות מפני קרינה סולרית של StemRad, אשר צפויות להצטרף למשימת הירח ארטמיס של נאס"א;  ננו-לווין המסוגל לבצע ניסויים בתרופות בחלל שפותח על ידי SpacePharma; ננו-לוויין מתקדם עם אנטנות הנפרסות בחלל שמטרתן לספק קצבי נתונים גבוהים במיוחד שפותח על ידי NSL Comm; וטכנולוגיה שפותחה על ידי חברת Helios הישראלית לייצור חמצן מאבק-ירח ולהפקת פלדה בעלות מוזלת וללא פליטת פחמן דו-חמצני.

לאחר ששאל את האסטרונאוטים שאלות על החיים בתחנת המחקר הנשיא סיכם ואמר: "אתם עושה היסטוריה. אם יש דבר המאחד את האנושות, זה החיים העתידיים של היקום והמין האנושי. זה מרתק מכל ההיבטים."

לאחר מכן, האסטרונאוטים האנלוגיים אלון טנצר וליעד יוסף סיפרו לנשיא על המשימה המאתגרת, שבמהלכה חיו שלושה שבועות בבידוד בתחנת המחקר שנבנתה במיוחד במכתש רמון ונועדה לדמות את החיים במאדים. בכל יציאה מהתחנה לבשו האסטרונאוטים חליפות חלל לביצוע ניסויים מדעיים.

"הרגשנו כאילו אנחנו על מאדים, ובהרבה הזדמנויות למשימה יש אפקט סוחף כל כך שאפשר באמת להאמין בה לכמה רגעים, אבל בשאר הזמן אתה באמת חי את זה. הסימולציה הזו חורגת הרבה מעבר למשהו מדומה," אמר אלון.

ד״ר הלל רובינשטיין, מנכ״ל D-MARS אמר: ״AMADEE-20 זו רק דוגמה אחת של עד כמה אפשר לקדם את חקר החלל בישראל, למען חלומות ילדי ישראל."

תא"ל (במיל') אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע, והטכנולוגיה הוסיף: "סוכנות החלל הישראלית תמשיך לפעול להרחבת האקו סיסטם של החלל בישראל, לקדם שיתופי פעולה בינלאומיים ולחזק את מעמדה העולמי של ישראל כמעצמת חלל.״

ד״ר גרנוט גרומר, מנכ"ל פורום החלל האוסטרי אמר במפגש: "אנו מאמינים שהאדם הראשון שייהלך על מאדים כבר נולד, ושהמשלחת האנושית הראשונה למאדים תתקיים בעשרים ושלושים השנים הקרובות.״ הוא תיאר את סימולציית AMADEE-20 במכתש רמון ואמר: ״זו הייתה סימולציית מאדים המורכבת והמודרנית ביותר בעולם.״

ד"ר רעות סורק אברמוביץ', מומחית לאסטרוביולוגיה, הסבירה על הניסויים שבוצעו בתחנת המחקר של AMADEE-20, בהם נחקר הפוטנציאל לזיהום מיקרוביאלי ונחקרו גם בריאותם הנפשית והפיזית של האסטרונאוטים.

ספיר יוסף, בת 12 מראש העין, תיארה את חוויותיה בהשתתפות בתכנית החינוך של AMADEE-20 בנושא מאדים ואמרה: "האהבה שלי לחלל התחילה בבית הספר היסודי, שם נחשפתי לראשונה ללימודי החלל. בשנה שעברה הייתי קפטנית בנבחרת בית הספר שלי וזכינו במקום הראשון באולימפיאדת החלל של ישראל," ספיר סיכמה ואמרה: "כל מה שילד צריך זה מבוגר אחד שיאמין בו."

בסוף האירוע פורום החלל האוסטרי הפתיע את הנשיא עם תשורה מיוחדת שמוענקת באופן מסורתי למדינה המארחת של משימות ההדמיה של מאדים: גביש טִיוּטֶרׇה שנוצר על ידי סברובסקי מדגימות סלע מרחבי העולם ושברי מטאוריט ממאדים.

סימולציית AMADEE-20 מאדים נוהלה על ידי סוכנות החלל הישראלית ופורום החלל האוסטרי בשיתוף עם מועצת מצפה רמון ועמותת D-Mars. שישה אסטרונאוטים אנלוגיים משש מדינות שונות התגוררו במשך שלושה שבועות ב"תחנת חלל" ייעודית במכתש רמון, שנבחר בשל הדמיון שלו לפני השטח של מאדים, שם ביצעו סדרה של ניסויים מדעיים וטכנולוגיים פורצי-דרך, המדמים ניסויים מדעיים ופעולות המתוכננות במשימות מאוישות עתידיות למאדים.

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023