נשיא המדינה ורעייתו קיבלו לידיהם את השנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד לשנת 2021

 

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה:

" הקורבנות של האלימות בחברה שלנו ובחברה הערבית בפרט הם קודם כל הילדים. מדברים על הנרצחות והנרצחים, אבל אנחנו שוכחים שיש ילדים בתמונה. אני מאתגר אתכם לשים את הסיפור של הילדים של אותן המשפחות בשיח החברה הערבית. אולי זה יכניס מחשבה לפני שהטירוף ממשיך להתפשט"

"אני תומך בקריאתכם לתכנית לאומית שכוללת את כל גורמי המרחב והחינוך באשר הם, כתוכנית ממשלתית ארוכת טווח בהתמודדות וניסיון לרפא ולתקן את הנזק שנגרם לילדינו״

מצורפים כמה מהנתונים כפי שנמסרו על ידי המועצה לשלום הילד לשנת 2021:

• שיעור הילדים העניים ב-2021 נאמד ב-31.2% – כמעט כל ילד שלישי בישראל.

• 49% מהילדים החרדים חיו מתחת לקו העוני בשנת 2020, ו-50.2% מהילדים הערבים חיו מתחת לקו העוני בשנת 2020.

• בשנה"ל תשפ"א, 71% מההורים דיווחו שלא ניתן מענה לצרכים החברתיים של ילדיהם במסגרת הלמידה מרחוק. שיעור דומה של הורים דיווח זאת גם בשנה"ל תש"פ.

• בשנת 2020, חלה עלייה של 55% בפניות למוקד 105 (המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת) לעומת שנת 2019.

• בשנת 2021 חלה עלייה של כ-39% בשיעור בני הנוער (12-17) שאובחנו עם דיכאון ועלייה של כ-33% בשיעור בני הנוער שאובחנו עם חרדה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל קיבלו לידיהם היום, יום שלישי, כ"ג בשבט, 25 בינואר, את השנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד לשנת 2021. השנתון הוענק לנשיא על ידי מנכ"לית המועצה הלאומית לשלום הילד עו"ד ורד וינדמן שהציגה את עיקריו. דו"ח המועצה סוקר את הנתונים כפי שעלו בין שנת 2020 למחצית הראשונה של שנת 2021 וכולל.

הנשיא פתח בדבריו ואמר: "הקורבנות של האלימות בחברה שלנו ובחברה הערבית בפרט הם קודם כל הילדים. אנחנו מתעלמים מהסיפור של הילדים. מדברים על הנרצחות והנרצחים, אבל אנחנו שוכחים שיש ילדים בתמונה. אני מאתגר אתכם לשים את הסיפור של הילדים של אותן המשפחות בשיח החברה הערבית. אולי זה יכניס מחשבה לפני שהטירוף ממשיך להתפשט.״

הנשיא ציין: ״מגיעים לשולחני בכל שבוע עשרות תיקי חנינות, ובכל פעם אני נדהם עד כמה הסיפור של כל אחד מתחיל מהגיל הרך ומגיל הנעורים.״

הנשיא פנה לנציגי המועצה ואמר: ״אני תומך בקריאתכם לתכנית לאומית שכוללת את כל גורמי המרחב והחינוך באשר הם, כתוכנית ממשלתית ארוכת טווח בהתמודדות וניסיון לרפא ולתקן את הנזק שנגרם לילדינו.״

רעיית הנשיא מיכל הרצוג הוסיפה: ״בשנתיים האחרונות הגיעה הסופה הזו שאנחנו חווים. בתחילה העיסוק היה בחולים, ואז בהמשך כאשר הסופה שככה בגל הראשון, הסתכלנו סביב וראינו את השבר שנשאר בחברה. אני חושבת שהשבר העיקרי הוא אצל הילדים והנוער. אין ספק שהאותות שנשארים על ילדים ונוער הינם ניכרים ביותר."

"אני רואה במסגרת האירועים השונים שאני משתתפת בהם דוגמאות חיות לנערות ונערים חזקים שיעשו שינוי. כששומעים אתכם, יש גם מקום לאופטימיות,״ הוסיפה.

מדברי מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן: "הגיע הזמן לדבר על הבוסטר החברתי. מערכות החינוך, ההגנה והטיפול בילדים הן אלה שצריכות כעת בדחיפות בוסטר. מבחינתם של ילדים ונוער אין צעד חשוב ודחוף מזה. אני קוראת לממשלה לכונן בהקדם תוכנית לאומית מקיפה ומתוקצבת שכוללת מאמץ מתואם ומסונכרן של משרדי החינוך, הבריאות והרווחה לצד השלטון המקומי להוצאת הילדים והנוער מהמשבר המתמשך. אחרי כמעט שנתיים, שמהלכן המגיפה פגעה פגיעה כה קשה ודרמטית בילדים, תכנית כזו היא צו השעה והיא צריכה להתבסס על המלצות השולחן הבין מגזרי לילדים ולנוער בקורונה. ההמלצות הוצגו בכנסת ובפני משרדי הממשלה וכעת נדרשת החלטה ליישמן."