נשיא המדינה יעניק את "עיטור הנשיא" לנשיא ארצות הברית במהלך ביקורו בישראל בשבוע הבא

קרדיט: חיים צח לע"מ
 

במהלך ביקורו הממלכתי בישראל בשבוע הבא, יעניק נשיא המדינה יצחק הרצוג בטקס חגיגי בבית הנשיא את 'עיטור הנשיא' לנשיא ארצות הברית ה-46, ג'ו ביידן, על היותו ידיד אמת של מדינת ישראל, העם בישראל והעם היהודי; על מחויבותו ארוכת השנים וחסרת הפשרות לביטחון ישראל; על תרומתו להעמקת, ביסוס ובניין הברית האיתנה והבלתי מסויגת בין ישראל וארצות הברית; ועל מאבקו כנגד קולות של שנאה אנטי ישראלית ואנטישמית בכל רחבי העולם.

עיטור הנשיא מוענק למועמדות או מועמדים שתרמו תרומה יוצאת דופן למדינת ישראל או לאנושות, בכישרונם, בשירותם או בדרך אחרת. העיטור, פרי יוזמתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל, הוענק לראשונה ב-2012. בעבר, הוענק העיטור ל-26 זוכות וזוכים, בהמלצתה של ועדה מייעצת בראשותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר ז"ל.

עם כניסתו לתפקיד, כונן נשיא המדינה יצחק הרצוג ועדה מייעצת בראשותו של שופט בית המשפט העליון (בדימוס), פרופ' יורם דנצינגר לבחינת מועמדים לקבלת העיטור.

בין היתר, הוענק העיטור בעבר לנשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, קנצלרית גרמניה לשעבר אנגלה מרקל, הרב הראשי לישראל לשעבר ישראל מאיר לאו, חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל ז"ל, יו"ר יד ושם לשעבר אבנר שלו, מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר הנרי קיסינג'ר הרב עדין שטיינזלץ זצ"ל ועוד.

בשבוע הבא, יוענק העיטור על ידי נשיא המדינה במהלך ביקורו של נשיא ארצות הברית בטקס חגיגי בבית הנשיא.

מנימוקי הוועדה המייעצת לנשיא המדינה בעניין ״עיטור הנשיא״ לנשיא ארצות הברית:

הנשיא ביידן הוא ידיד אמת של מדינת ישראל ושל העם היהודי. ארצות הברית היא בת בריתה הקרובה ביותר של ישראל, ונשיא ארצות הברית מבטא זאת בהתבטאויותיו ובמעשיו. החל מראשית הקריירה הציבורית העשירה של הנשיא ביידן, בשנות ה-70 של המאה הקודמת, מיצב עצמו הנשיא כאוהב ישראל וידיד אמת של העם היהודי באשר הוא.

מזה יובל שנים מתייצב הנשיא לצידה של מדינת ישראל, תומך ללא סייג בזכות קיומה ונאבק בכל מאודו כדי להרחיב את הסיוע האמריקני שיוענק לה.

בכך, נותן ביטוי בהתבטאויותיו ובמעשיו לחשיבות הברית בין שתי המדינות, למחויבותו להעמקת שיתוף הפעולה ביניהן, לתמיכתו בביטחון ישראל, ולמחויבותו להתמודד בנחישות באנטישמיות.

על פי תקנון עיטור הנשיא:

עיטור הנשיא יוענק לאדם או למי שהתקיימה בו לפחות אחת מאמות המידה הבאות:

א. המועמד/ת תרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל או לתיקון עולם או הטביעו חותם על החברה בפעילותם או בהישגיהם.

ב. העלו את קרנה של מדינת ישראל ותרמו תרומה ייחודית לתדמיתה בעולם. 

ג. דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון. 

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023