נשיא המדינה יצחק הרצוג יצא הלילה לביקור מדיני בארצות הברית

נשיא המדינה עם עלייתו למטוס: ״אני יוצא לארצות הברית, לשליחות מרגשת, לציון 75 שנה לעצמאות ישראל. הוזמנתי על ידי יושבת ראש הקונגרס הקודמת, ננסי פלוסי, מהמפלגה הדמוקרטית ועל ידי יושב ראש הקונגרס הנוכחי, קווין מקארתי, מהמפלגה הרפובליקנית לשאת דברים במושב מיוחד של הקונגרס לציון 75 שנה לעצמאות ישראל. אירוע מרגש ונדיר, שבו אשא דברים בשמם של כל אזרחי ישראל, אשא דברים עם הסיפור הישראלי המרגש, המדהים, של היחסים בין ישראל לארצות הברית, יחסים עמוקים, יחסים מרגשים, יחסים המבוססים על ערכים משותפים שהולכים דורות ולכן הם חוצים ממשלים וממשלות. [...]"
 

קרדיט צילום: חיים צח/ לע"מ

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, המריא הלילה, יום שלישי, כ״ט בתמוז, 18 ביולי, לביקור מדיני בארצות הברית. בשיאו של הביקור יישא דברים בפני שני בתי הקונגרס האמריקאי, שיתכנסו למושב מיוחד לציון שנת ה-75 של מדינת ישראל.

במהלך הביקור הנשיא הרצוג ייפגש עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן בבית הלבן. ביקור זה מגיע בהמשך להזמנתם של יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ננסי פלוסי ויו"ר בית הנבחרים הנוכחי קווין מקארתי. זהו ביקורו השני של נשיא המדינה בארה״ב מאז נכנס לתפקידו

נשיא המדינה עם עלייתו למטוס: ״אני יוצא לארצות הברית, לשליחות מרגשת, לציון 75 שנה לעצמאות ישראל. הוזמנתי על ידי יושבת ראש הקונגרס הקודמת, ננסי פלוסי, מהמפלגה הדמוקרטית ועל ידי יושב ראש הקונגרס הנוכחי, קווין מקארתי, מהמפלגה הרפובליקנית לשאת דברים במושב מיוחד של הקונגרס לציון 75 שנה לעצמאות ישראל. אירוע מרגש ונדיר, שבו אשא דברים בשמם של כל אזרחי ישראל, אשא דברים עם הסיפור הישראלי המרגש, המדהים, של היחסים בין ישראל לארצות הברית, יחסים עמוקים, יחסים מרגשים, יחסים המבוססים על ערכים משותפים שהולכים דורות ולכן הם חוצים ממשלים וממשלות.

אני מתרגש לפגוש מחר את הנשיא ג׳ו ביידן, ידיד אמיתי של מדינת ישראל, אוהב ישראל, ששמחתי שגם בשיחתו עם ראש הממשלה נתניהו הערב הוא חזר והדגיש את המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל, למאבק באיראן, למאבק באויבנו בכלל באזור ולשיתוף פעולה הדוק בתחומים הבטחוניים, הכלכליים והמדיניים.

אפגוש גם את סגנית הנשיא, את מזכ״ל האו״ם, את ראשי הארגונים היהודיים, את ראשי הממשל ועוד.

גם כשאהיה שם בארצות הברית, ליבי ומחשבותיי יהיו נתונות למה שקורה בישראל. אני חוזר וקורא לחברי הכנסת ולכל פעילי הציבור- אפשר להגיע לנוסחאות סבירות – גם בנושא הסבירות וגם בדברים אחרים. זה פשוט מחייב מאמץ, זה מחייב לוותר קצת, זה מחייב להכנס לחדר, זה לא חייב להיות בבית הנשיא זה יכול להיות גם מאחורי הקלעים בכנסת. תתאמצו, המחיר גדול מידי. תשעה באב בעוד שבועיים ואנחנו צריכים להזכר במחירים של פילוג, של ריב, של מתח פנימי, של מחירים גדולים מאוד שאומה משלמת על כך שעם קצת רצון טוב במקום זאת היא הייתה יכולה לפתור את האתגרים הללו. אני קורא לכולם לעשות את המאמץ הנוסף הזה, דווקא בשבוע הזה. תודה רבה.״

במסגרת הביקור, שיערך בתאריכים כ״ט בתמוז-ד׳ באב, 18-22 ביולי, עתיד הנשיא לקיים פגישות מדיניות עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן ובכירי הממשל. נשיא המדינה ונשיא ארה"ב צפויים לדון בשורת נושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים. 

במהלך ביקורו בוושינגטון הנשיא צפוי לקיים גם פגישה עם סגנית נשיא ארצות הברית, קמלה האריס. המפגש יעסוק בקידום יוזמות משותפות בתחום ההתמודדות עם משבר האקלים. בנוסף, ייפגש עם בכירי הממשל האמריקאי, ביניהם: מזכיר המדינה האמריקאי, אנתוני בלינקן והיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן.

נשיא המדינה ימשיך את ביקורו בארצות הברית, בביקור באומות המאוחדות בניו-יורק, שם ייפגש עם מזכ״ל האו״ם, אנטוניו גוטרש. לאחר מכן ייפגש עם ראש עיריית ניו יורק, אריק אדמס ועם חברי הקהילה היהודית, ביניהם גם מנהיגיה הצעירים ויתארח באירוע חגיגי של הפדרציה היהודית של ניו יורק, הקהילה היהודית הגדולה בתפוצות.

את נשיא המדינה ילוו במהלך הביקור שגריר ישראל בארה״ב, שגריר ארה״ב בישראל ושגריר ישראל באומות המאוחדות.