נשיא המדינה יצחק הרצוג מקדם מתווה חנינות מיוחד למחיקת רישום פלילי של חיילים בצה"ל ומשרתי שירות לאומי-אזרחי שעברו עבירות בנעוריהם והשלימו תהליכי שיקום מלאים בעת שירותם

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל ביקרו הבוקר, יום שני, ז׳ בתשרי, 13 בספטמבר, בבסיס "חוות השומר" של חיל החינוך יחד עם שר הביטחון בני גנץ. הנשיא הכריז על קידום מתווה חנינות מיוחד, בתיאום עם שר הביטחון, שר המשפטים וצה"ל. כחלק מביקורו פגש הנשיא חיילים בעלי רישום פלילי וכאלו שרישומם נמחק על ידי הנשיא.
 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל ביקרו הבוקר, יום שני, ז׳ בתשרי, 13 בספטמבר, בבסיס "חוות השומר" של חיל החינוך יחד עם שר הביטחון בני גנץ. הנשיא הכריז על קידום מתווה חנינות מיוחד, בתיאום עם שר הביטחון, שר המשפטים וצה"ל. הנשיא קרא לחיילות וחיילים – אשר נדונו בפלילים בנעוריהם, טרם שירותם הצבאי, ועברו תהליך שיקום מוצלח במהלך השירות – להגיש לבית הנשיא בקשות למחיקת הרישום הפלילי שלהם במסגרת מתווה חנינות מיוחד, וזאת ברוח עשרת ימי תשובה. כחלק מביקורו פגש הנשיא חיילים בעלי רישום פלילי וכאלו שרישומם נמחק על ידי הנשיא.

קריאתו של הנשיא נועדה להגביר את המודעות בקרב חיילים ומשרתי השירות הלאומי, אשר נדונו בפלילים בנעוריהם, הביעו חרטה, והשלימו תהליך שיקום בעת שירותם לאפשרות להגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה למחיקת מרשם פלילי.

מתווה חנינות מיוחד זה של נשיא המדינה בתיאום עם שר הביטחון בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער ובשיתוף עם צה"ל, נועד להסיר מצעירים אלו את התיוג העברייני, ולאפשר להם לפתוח דף חדש. מתן חנינה על ידי נשיא המדינה בדרך של מחיקת המרשם הפלילי מסירה בפני צעירים אלו חסמים תעסוקתיים, ומקלה עליהם להשתלב במעגלי החיים באזרחות. בנוסף, מעודד מתווה החנינות המיוחד את השירות הצבאי, ההתנדבות והתרומה לחברה גם עבור מי שהסתבך כנער וביקש לעשות תיקון.

במסגרת המתווה נערכת פנייה יזומה מטעמה של ועדה צה"לית מיוחדת בראשות קצין חינוך ראשי בצה"ל לכל החיילים המתאימים ומוצע להם סיוע בתהליך הגשת הבקשה. יובהר כי מדובר בצעירים אשר עברו תהליך שיקום, הביעו חרטה מלאה על מעשיהם ושינו את דרכם בצורה משמעותית, עליה מעידים מפקדיהם ואנשי מקצוע המלווים אותם. ועדה מיוחדת בראשות קצין חינוך ראשי בצה״ל וגורמים מקצועיים נוספים, מראיינת את החייל ומעבירה המלצותיה לנשיא המדינה.

בהתייחס למתווה אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״ימי הסליחות, הרחמים והתשובה, מדגישים בפנינו את הצורך של חברה ומדינה במתן אפשרות להזדמנות שנייה, לתיקון ולמחילה. במציאות של ישראלים רבים שאינם מצליחים להיחלץ ממעגל חייהם הקשה, מוסד החנינה כמוסד של חסד הוא מהתשתיות החברתיות החשובות ביותר שלנו. אני קורא לחיילי צה"ל ומשרתי השירות הלאומי הזקוקים לכך לפנות לבית הנשיא ולהגיש בקשות למחיקת רישום פלילי. מובן שכל בקשה תישקל ותיבחן לעומקה, תוך בחינת תהליך התיקון והשינוי שעשה המבקש במהלך שירותו."

הנשיא יצחק הרצוג, שכיהן בעברו כשר הרווחה והשירותים החברתיים בשתי ממשלות, שם לו כמדיניות לפעול לקידום ועידוד תהליכי שיקום, בדגש מיוחד על שיקומם של צעירים ובני נוער שהסתבכו בפלילים. מיד בסמוך לתחילת כהונתו ביקש הנשיא להמשיך כמדיניות את מתווה החנינות המיוחד לחיילים ולהגדיל, בכל האמצעים את היקפו, כך שכל חייל המתאים למתווה החנינות יקבל סיוע בהגשת בקשת החנינה וייענה בהקדם האפשרי.

בביקורו היום בחוות השומר פגשו נשיא המדינה ושר הביטחון חיילים אשר הגישו בקשות חנינה למחיקת הרישום הפלילי ובקשתם נענתה על ידי נשיא המדינה.

שר הביטחון בני גנץ בירך את הנשיא על היוזמה ואמר: "המקום שאנחנו נמצאים בו, מייצג את רוח צבא העם. לאורך כל שנותיו, צה"ל מילא משימות לאומיות- מההירתמות למאבק בקורונה, ועד המשימה החשובה של שיקום חיילים בעלי רקע פלילי מהאזרחות. אני קורא לכלל החיילים ומשרתי השירות הלאומי בעלי הרישום הפלילי, להיענות לפנייתו של הנשיא."

אחד מן החיילים אשר נכח במפגש, וקיבל את החלטתו של הנשיא יצחק הרצוג אך בימים אלו הינו סמ"ר משה אלמליח, בן 22, שהורשע בעבירות רכוש שונות כנער. לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, החליט בית המשפט לנוער לאור נסיבותיו לתת לו הזדמנות והפנה אותו לכפר הגמילה "מלכישוע". שם עבר במשך כשנתיים וחצי הליך שיקומי יוצא דופן, במהלכו אף השלים תעודת בגרות מלאה. הוא ניהל מאבק ממושך על מנת להתגייס לצה״ל. בסופו של דבר, גויס לחוות השומר, והיום הוא משלים שירות צבאי איכותי כלוחם בחטיבת גולני. מפקדיו העידו על היותו חייל למופת, המגלה יוזמה, מסירות ואחריות, דואג ללוחמי הפלוגה ומשמש להם ״אח גדול״. הנשיא נענה לבקשתו ומחק את הרישום הפלילי שלו כדי לאפשר לו לפתוח דף חדש בחיים.

לאחרונה דן הנשיא יצחק הרצוג גם בבקשה של לוחם מחיל ההנדסה אשר בצעירותו, הסתבך בפלילים והורשע בעבירת אלימות. מפקדיו העידו כי מדובר בחייל ערכי ומוערך שעבר תהליך שיקום משמעותי ואף קודם לתפקידים פיקודיים בחיל קרבי. במהלך שירותו הצבאי זכה בתעודות הצטיינות שונות ולקראת סיום שירותו הצבאי, ביום העצמאות 2021 אף זכה לאות הצטיינות מנשיא המדינה על שירותו בצה״ל. הנשיא נענה לבקשת החנינה שהוגשה על ידו ומחק את הרישום הפלילי שלו.

מאז כניסתו לתפקידו מחק הנשיא את הרישום הפלילי ל- 19 חיילים. מתווה מחיקת הרישום הפלילי לחיילים הושק במתכונתו הנוכחית על ידי הנשיא העשירי, ראובן (רובי) ריבלין, בשנת 2017. במסגרתו הוגשו עד היום 363 בקשות חנינה, מתוכן כ-300 בקשות נענו בחיוב וחלקן עודן מצויות בתהליכי טיפול שונים.

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ