נשיא המדינה, יצחק הרצוג ערך ערב לימוד ועיון לקראת עשרה בטבת

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ערך היום, יום שלישי, ג' בטבת, 7 בדצמבר, ערב לימוד ועיון לקראת עשרה בטבת בסימן "חורבן ובניין – ישראל 2021, תמונת מצב". במהלך הערב התקיימו לימוד ומושבים בנושאים בוערים בחברה הישראלית כמו קיטוב, מסורתיות וממלכתיות, חורבן במונחים של ישראל 2021 ופתרונות לאיחוי ובניין חברה מגובשת ומאוחדת. באירוע שהתקיים בבית הנשיא השתתפו הרב שי פירון, שלמה דוברת יו"ר פנימה, ליאור טל שדה, ארי שביט, מרב בטיטו, תהלה פרידמן, אנשי רוח וחינוך, עסקים, ואנשי צבא לשעבר.

נשיא המדינה פתח את דבריו ואמר: ״יום העשרה בטבת, הקרב ובא, הוא יום שבמרכזו תענית ואבל על תחילת חורבנה של ירושלים. לא במקרה מצוין חורבן הבית לא רק בתשעה באב. זוהי תוצאה של התובנה שלא ביום אחד התרחש החורבן. כי חורבן הוא תהליך. ואכן, חורבנו של בית המקדש היה שיאו של תהליך ארוך. גם שנאת חינם, והסכנות שכרוכות בה, אינן מתפרצות ומשפיעות ביום אחד. גם הן חלק מתהליך, גם הן חלק מהפורענות. גם הן מבעבעות מתחת לפני השטח, רוחשות ומתגבשות, סוחפות ומסיתות עוד ועוד אנשים. מביאות אותנו אל פי התהום, ואז דוחפות אל תהום החורבן. ההיסטוריה שלנו – ההיסטוריה הרחוקה, ולא פחות ממנה – ההיסטוריה הקרובה לימדו אותנו כמה מסוכנת היא שנאת חינם, והיום הזה הוא הזדמנות עבור כולנו להעמיק בה ובמניעיה וללמוד מעברנו את מה שיכול וצריך לעצב את עתידנו.״

הנשיא הודה לארגון "פנימה" על האירוע החשוב ולאחר מכן אמר: ״על רקע זיכרון חורבן הבית, ועל רקע השנאה שהובילה לו, בחרנו להעמיד במרכז הערב שני מושגים: מסורתיות וממלכתיות, ולהם אני מבקש להקדיש עתה את עיקר דבריי. אני מאמין שממלכתיות ומסורתיות יכולות וצריכות לדור בכפיפה אחת, ובמדינה כמו שלנו על אחת כמה וכמה. שהרי שתיהן עוסקות במכנה המשותף הרחב. שתיהן עוסקות במה שמחבר אותנו ולא במה שמבדיל בינינו. שתיהן עוסקות באחריות, ברגישות, במתינות, שתיהן מתמקדות בגשרים ולא בשסעים. אסור לנו לשכוח, המסורתיות אינה אחת, להיפך – היא פסיפס שלם. הגיוון התרבותי והעדתי שמאפיין את החברה הישראלית נשען על זיקה ישירה למסורת, או יותר נכון – למסורות, שבמידה רבה שואבות כולן ממעיין חיים אחד." "אבל כל המסורות האלה יכולות וחייבות להתקיים זו לצד זו, והגיוון שקיים בהן וביניהן לא רק שאינו פוגע ביכולת שלנו לחתור לממלכתיות, אלא דווקא מחזק אותה. ובאשר לממלכתיות: ממלכתיות היא

היכולת שלנו – שהיא למעשה החובה שלנו – לקיים כאן מדינה וחברה היודעת לחבר ולאחד את מרכיביה חרף שונותם – ובזכות שונותם. בניגוד למה שטוענים לפעמים, ממלכתיות אינה נבנית על בסיס טשטוש העבר, או על מחיקת ההנכחה הראויה והחשובה של הייחוד העדתי, הדתי והתרבותי של מרכיבי החברה."

הנשיא סיכם את דבריו ואמר: "הרי ייחודה של הממלכתיות הוא בכך שהיא מלמדת אותנו לא רק איך להסכים, אלא גם איך להתווכח, איך לבקר בצורה הגונה ובונה; באופן שלא מחריב אותנו ושורף את הגשרים בינינו, אלא מניח תשתיות לשותפות עתידית גם עם מי שחולק עלי, על בסיס ההבנה שאנחנו חלק מסיפור אחד ענק ששמו ישראל."

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023