נשיא המדינה נפגש עם מנכ"ל OpenAI, סם אלטמן המבקר בישראל

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה לסם אלטמן: כתבתי לעצמי נקודות לקראת הפגישה שלנו, ולאחר מכן גם שאלתי את-ChatGPT על מה כדאי לי לדבר עם סם אלטמן, והתוכנה המליצה לי לדבר על מוסר, אתיקה ופיתוח השותפות עם ישראל – וזה זהה בדיוק לנקודות שכתבתי. אז אני חושב שהיא בהחלט חכמה ומתוחכמת. בוא נעשה תיקון עולם משותף.

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש הבוקר, יום שני, ט"ז בסיון, 5 ביוני, עם היזם היהודי-אמריקאי, מנכ"ל ושותף מייסד של חברת OpenAI, סם אלטמן המבקר בישראל. עוד השתתפו בפגישה: שותף מייסד בחברה והמדען הראשי איליה סוצקבר, סמנכ"ל התפעול, בראד לייטקאפ וסמנכ"לית מדיניות ציבורית, אנה מקאנג'ו. מטעם נשיא המדינה לקחו חלק בפגישה: ראשת הסגל של נשיא המדינה, דיקלה כהן שינפלד, מנהלת לשכת הנשיא עדיה ליבוביץ ויועץ הנשיא לתחום האקלים והטכנולוגיה, טל גלברט.

‏OpenAI היא מעבדת מחקר של בינה מלאכותית (AI). לחברה מספר מוצרים כאשר השניים המרכזיים והמפורסמים ביותר: ChatGPT – כלי בינה מלאכותית המספק ממשק שיחה המאפשר למשתמש לשאול שאלות ולקבל תשובות בשפה טבעית ובמהירות ו-DALL-E – כלי היוצר תמונות מקוריות מתיאורים טקסטואליים. 

הנשיא פתח את דבריו ואמר: "אנחנו מאוד מתרגשים שאתם פה. ברור שישראל היא מעצמה במובן הטכנולוגי, חדשנות וכוח מוביל בתחום הבינה המלאכותית, ולכן הביקור שלך כאן מעורר עניין כה גדול במדינה. מדינה שרוצה לעשות טוב ולשרת את העולם עם משמעות.

אני מברך אותך על המכתב הפתוח בדבר סכנות הבינה המלאכותית שהוצאת עם אנשי התעשייה. לצד ההזדמנויות הנהדרות שבטכנולוגיה ישנם איומים רבים לאנושות, על עצמאות בני האדם. כל בני האדם נבראו ע״י האל וצריך לוודא שהפיתוח הזה נוצר לטובת האנושות. ניתן לראות את היתרונות והחסרונות ואתה הראשון שציין את זה בגלוי ובאומץ. אני בדרכי לכנס קרדיולוגיה, והרפואה תשתפר דרמטית ע״י בינה מלאכותית, אבל שאלות מוסר, חדשות כזב, וערכים יהיו בסכנה ואני מאוד מסכים איתך שזה כמו לפתח נשק גרעיני ולכן צריך להיות איגוד בין לאומי להתמודדות עם האתגר.

התחום הזה מרתק אותי ברמה האישית והלאומית, וישראל רוצה להיות חלק מפיתוח השדה הזה, ואני מאוד רוצה להיות מעורב אישית בהובלת דיון בתוך ישראל וברמה הבינלאומית בנושאי מוסר ואתיקה והיבטים נוספים של הטכנולוגיה הזו. 

כתבתי את הנקודות שלי לשיחה בעצמי כפי שאתה יכול לראות, אבל לפני פגישתנו הבוקר שאלת את- ChatGPT על מה כדאי לי לדבר עם סם אלטמן, והתוכנה המליצה לי לדבר על מוסר, אתיקה ופיתוח השותפות עם ישראל. אז אני חושב שהיא בהחלט חכמה ומתוחכמת, ומקדמת את הפוטנציאל בעולם. לסיכום דבריי, כיוון שנולדת בקהילה היהודית של סנט לואיס, שהיא קהילה שאני מעריך מאד, למדת על תיקון עולם: אז המטרה שלנו היא לא רק לעשות רווח אלא גם לשרת את האנושות ואת העתיד, אז בוא נעשה תיקון עולם משותף. ברוך הבא."

סם אלטמן הודה לנשיא והוסיף:* ״מיוחד מאד עבורי לבקר בישראל ברמה האישית. קהילת הטכנולוגיה והסטרט-אפ בישראל היא מדהימה. חשוב כמובן לאזן את היתרונות והחסרונות כמו שציינת. אני שמח לעשות את הסיבוב הזה מסביב לעולם ולהיפגש עם מנהיגים עולמיים ולדון בזה. המחשבה, המיקוד והדחיפות בהבנה שצריך לדעת איך מנווטים את הסיכונים הגדולים שבטכנולוגיה לצורך הנאה מהיתרונות שלה, היא המטרה של כולם. אני חושב שמתקיים שיח פורה על הדרכים לעשות זאת. האנרגיה ביצירת הטכנלוגיה וביתרונות שהיא מפיקה מדהימה. אני בטוח שישראל תשחק תפקיד חשוב בכך. קהילת הטכנולוגיה כאן מדהימה ואני עוקב כבר שנים רבות אחר בניית הטכנולוגיה פה לטובת שיפור האנושות.״

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023