נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה הפותח את אירועי יום הזיכרון ליצחק רבין – "נר יצחק"

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה:

"יום הזיכרון הזה נועד לצלצל באוזני כולנו, שנה אחר שנה לדיראון עולם, את משמעותו של רצח פוליטי במדינת ישראל הריבונית. הוא נועד להזהיר את כולנו, שוב ושוב, מפני הקיצוניות הנוראה אליה אפשר להגיע כשמחלוקות מהותיות ולגיטימיות עוברות צד והופכות לשנאה, שמלובה בהסתה בלתי פוסקת"

"אנחנו, נבחרי הציבור ומשרתיו, הראשונים שמוטלת עלינו חובת המתינות, הזהירות וההרגעה. המילים שלנו ושל מקורבינו הן חומר הבעירה המהיר והחזק ביותר עבור פעילי המקלדת ובריוני השטח"

״מהפיכת הרשתות החברתיות מעניקה את הנופך הדמוקרטי של קולות מרובים, אלא לעיתים מקטבת, ומהדהדת מסרים של איבה. אותו המדיום שמחבר אותנו זה לזה כהרף עין, הוא גם שמרחיק ומנתק אותנו זה מזה, כאנשים, כחברה, כאומה"

נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשא דברים היום, יום שני, י"ב בחשוון, 18 באוקטובר, בטקס האזכרה הפותח את אירועי יום הזיכרון ליצחק רבין – "נר יצחק" המתקיים בבית הנשיא.  בטקס השתתפו גם סגן יו"ר הכנסת איתן גינזבורג, שופטת בית המשפט העליון ענת ברון, שר הביטחון בני גנץ, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מרב מיכאלי, שר התרבות והספורט חילי טרופר, שר התפוצות נחמן שי, השר לביטחון פנים עומר בר-לב, נשיא המדינה העשירי ראובן (רובי) ריבלין, יושב ראש הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל ובני משפחת רבין. נכדו של יצחק רבין ז"ל, יונתן בן ארצי, נשא דברים גם הוא.

"בעוד חודשים ספורים ימלאו מאה שנה להולדתו של יצחק רבין. מאה שנה לצבר הראשון שהיה לראש הממשלה, מפקד חטיבת הראל במלחמת העצמאות, רמטכ״ל אחד מניצחונותיו הגדולים של צה״ל – מנהיג מזן אחר. מאה השנים שחלפו מאז 1922 היו רבות משמעות לעם היהודי בארצו," פתח הנשיא את דבריו והוסיף: "אולי מאה השנים המכוננות בקורותינו בוודאי מאז חורבן הבית: ממאורעות השואה האיומה ועד להקמת המדינה. מקליטת גלי העלייה העצומים שעיצבו את פניה של המדינה – ועד להתיישבות בכל חלקי הארץ. שנים של מלחמות מהן שבנו כששורותינו חסרות. שנים של הסכמי שלום, ושל מאבק בלתי-פוסק בטרור. וכן, במאה השנים הללו חווינו גם את הלילה הנורא ההוא, בכיכר מלכי ישראל. ליל הארבעה בנובמבר 1995. הלילה אשר לעד ייזכר כאחת מנקודות השפל והשבר המשמעותיות בתולדותינו."

הייתי ממארגני העצרת ההיא שכותרתה היתה "כן לשלום, לא לאלימות". לא אשכח איך הגיעו יצחק ולאה נינוחים ומוקפי אהבה ותמיכה לכיכר ההומה. לא אשכח איך חייכה לאה מאושר והרעיפה חיבוקים. לא אשכח את החיוך המבויש של יצחק. לא דמיינתי שהגאווה על ארגון העצרת תסתיים בשיברון לב ותדהמה על הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין מנהיג ישראל, בכיכר מלכי ישראל. לא דמיינתי שהגאווה תתחלף בחרדה אין קץ לעתידה של הדמוקרטיה הישראלית, שחוסנה לא יהיה עוד מובן מאליו לעולם." "יום הזיכרון הממלכתי שאנו מציינים בכל שנה ב-י"א מרחשוון איננו רק יום זיכרון לרבין האיש, הוא יום זיכרון לרציחתו. יום זיכרון לרצח יצחק רבין ראש ממשלת ישראל, שנרצח בידי רוצח ישראלי ניקלה שביקש כך לקטוע בכדורי מרצח דרך פוליטית של ממשלה, שהוביל ראש ממשלה, שנבחר בבחירות דמוקרטיות. כדורי מוות שנועדו להחליף את הכרעתו של העם. מעשה נבלה שנועד להכריע בוויכוח הקשה שהתנהל באותם ימים בציבוריות הישראלית."

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

הנשיא הוסיף ואמר: "יום הזיכרון הזה נועד לצלצל באוזני כולנו, שנה אחר שנה לדיראון עולם, את משמעותו של רצח פוליטי במדינת ישראל הריבונית. הוא נועד להזהיר את כולנו, שוב ושוב, מפני הקיצוניות הנוראה אליה אפשר להגיע כשמחלוקות מהותיות ולגיטימיות עוברות צד והופכות לשנאה, שמלובה בהסתה בלתי פוסקת. הסתה ושנאה שברבות השנים הפכו קלות יותר לייצור, להבערה ובעיקר להפצה, לא מעט בזכות פלטפורמות דיגיטליות מודרניות. הרי לכולנו ברור היום שמהפיכת הרשתות החברתיות לא בהכרח מעניקה את הנופך הדמוקרטי של קולות מרובים, אלא לעיתים מקטבת, ומהדהדת מסרים של איבה. אותו המדיום שמחבר אותנו זה לזה כהרף עין, הוא גם שמרחיק ומנתק אותנו זה מזה, כאנשים, כחברה, כאומה. אינני מתנגד חלילה לקדמה הטכנולוגית ולשיח דמוקרטי פורה ככל שיהיה, אך כעת, כשהיתרונות ברורים, הגיע הזמן לתת את דעתנו גם על החסרונות."

בסוף דבריו התייחס הנשיא לאחריות המוטלת על נבחרי הציבור ואמר: "אנחנו, נבחרי הציבור ומשרתיו, הראשונים שמוטלת עלינו חובת המתינות, הזהירות וההרגעה. המילים שלנו ושל מקורבינו הן חומר הבעירה המהיר והחזק ביותר עבור פעילי המקלדת ובריוני השטח. המנהיגות שלנו משמעה אחריות. אחריות לשמור על ישראל מאוחדת ודמוקרטית אחריות על ניהול מחלוקות, קשות ככל שיהיו, אחריות לשמור על שלטון החוק וללא שנאה ובטח שללא אלימות. אחריות על רגישות והכלה, על ראיית האחר – גם זה שאנו מתנגדים לדעותיו. על תפיסת זה ששונה מאיתנו כאדם, כאזרח, כשותף לחלום הישראלי הגדול. על הושטת יד ובניית גשר. על כבוד הדדי. אחריות למילוי המשימה אותה הטיל עלינו העם בישראל. אחריות לשלומה של החברה שלנו על כלל אזרחיה. יהי זכרו של יצחק רבין ברוך ונצור בלב האומה לעד."

מדבריי יונתן בן ארצי: ״אף שנה מאז הרצח של סבא שלי לא הייתה עבורנו שנה קלה. אבל לא אפתיע אם אומר שהשנים האחרונות היו קשות במיוחד: השנאה שוב הציפה את הרחובות; הפילוג שקרע את החברה הישראלית לגזרים אז, ערב הרצח, הרים את ראשו המכוער; ואיים שוב לשסע את העם. בכל מקום פשטו אלימות והסתה נגד כל אזרחי המדינה שהעזו לחשוב אחרת, או על עצמם.

הבזקים של ליל נובמבר תשעים וחמש שבו להופיע בסיוטים של כולנו, כאילו עוד רגע זה יכול לקרות שוב. הפילוג, הסגנון והשפה גרועים בהרבה מאלו של אז; אבל הסכנה – אותה הסכנה: מפני אקדח של מטורף מתועב אחד שנישא על גבי המון זועם ומוסת.״

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023