נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לחללי מערכת צוק איתן

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים היום, יום חמישי, י' בתמוז, 29 ביוני בטקס האזכרה לחללי מערכת צוק איתן בהר הרצל.

מצורפים דברי הנשיא במלואם:

"את משפחת בן-ארי פגשנו לראשונה, מיכל ואני, בבית החולים "סורוקה", סביב מיטתו של חגי. רב סרן חגי בן ארי, לוחם אמיץ ומפקד נערץ, כשנפצע באורח אנוש במהלך מערכת צוק איתן. הוריו, חני ויוני, רעייתו, מוריה, ושבעת אחיו של חגי, הקיפו אותו סביב מיטתו, מתפללים להחלמתו. כשהוא מחוסר הכרה, מונה חגי למפקד סיירת הצנחנים, מינוי אותו קיבל בזכות גמורה, ושאותו היה אמור לקבל קודם לכן – בשבוע בו נפצע. חגי היה תלוי בין חיים ומוות במשך שנתיים וחצי. עד שנפטר מפצעיו. לפני מעט יותר משנה, אירחנו בבית הנשיא מפגש עם משפחות שכולות, שאליו הגיעה עופרי – בתו הצעירה של חגי, שהייתה בת שמונה חודשים כשאביה נפגע. היא סיפרה לנו על אבא שהיא מכירה בעיקר מסיפורים ומתמונות, ועל ההתמודדות שלה ושל שני אחיה הגדולים עם האובדן. היא אמרה לנו, במילים שלא נוכל לשכוח: "אבא שלי תמיד איתי. הוא נמצא אצלי עמוק בלב".

"אם אני לא נכנס עם הנגמ"ש, אני נכנס ברגל. אני רוצה להיכנס למען המדינה", כך אמר סמל בן וענונו, לוחם גולני שנהרג במערכת צוק איתן, הוא אמר זאת למפקדים שלו. בן – שגם את משפחתו זכינו להכיר לצערנו, בימי השבעה בפרדסיה- ביטא תחושה של צבא שלם, של מדינה שלמה. כי כולנו ידענו שחייבים להשיב את השקט לתושבי הדרום. יצאנו למבצע צוק איתן כדי להילחם על החיים, ועל שגרת החיים. על זכותם של ילדי ישראל ללכת בבטחה לגני הילדים ולבתי הספר, ועל זכותם הבסיסית של ילדים ומבוגרים, נשים וגברים כולם אזרחים חפים מפשע – לפסוע בשבילים, לנסוע בכבישים, לקיים חיים רגילים ושקטים. פשוט לחיות ולהיות; בלי אויב רצחני וחסר מעצורים שמאיים עליהם שוב ושוב – מתחת לקרקע ומעליה – בכוונה להרוג אותם.

לצערנו, האיום הזה חזר וחוזר על עצמו – גם אחרי מבצע צוק איתן, וגם לאחרונה – כשלפני כמה שבועות, שוב נפתחה הרעה מדרום ושוב יצאנו להגן על הבית. אבל גם הפעם, למול הטרור והשנאה – הוכחנו את עוצמתה של ישראל – בחזית ובעורף, עוצמתן של מערכות הביטחון, המודיעין וצבא ההגנה לישראל, ולא פחות מכך עוצמתה של הרוח הישראלית, המלוכדת, המאוחדת, האיתנה – שיכולה לכל אוייב. גם הפעם, במבצע "מגן וחץ" הוכחנו – תוך שיתוף פעולה מרשים מאד בין צה"ל אגף המודיעין לשב"כ – שמי שמנסה לפגוע בנו לעולם לא יהיה חסין. גם הפעם הוכחנו שעבורנו יישובי עוטף עזה הם עוטף כל ישראל –  הם הצוק האיתן שלנו; ושלא נאפשר אף פעם לפגוע לא באזרחי ישראל ולא בריבונות ישראל.

ויש עוד דבר אחד שלמדנו במערכת ״צוק איתן״ את חובת האחדות. גם בעת של קיטוב פנים-ישראלי, ובעיקר בעת כזאת – האחדות הישראלית, שמוצאת את ביטויה יותר מכל בצה"ל – היא הבסיס שעליו הכל עומד. למעלה משבעים חיילים ואזרחים נהרגו במערכת צוק איתן; איש מהם לא נשאל מהי עמדתו הפוליטית ומה אמונתו, ואיש מהם לא שאל זאת. מורשתם וצוואתם ברורות ומחייבות: נצח ישראל ואחדות ישראל.

מבצע צוק איתן הסתיים לפני תשע שנים אך המשימה לא הסתיימה. מדינת ישראל מחויבת להשיב הביתה את לוחמי צה"ל שלא שבו מן הקרב- סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול, ואיתם את האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. מכאן אני נושא תפילה לשלומם ולרפואתם של הפצועים בגוף ובנפש במבצע צוק איתן ובכל מערכות ישראל. משפחות יקרות, כך כתב סמל נדב ריימונד, זכרו לברכה, שנהרג במבצע צוק איתן, על פתק שמצאו בכיסו ביום שנפל: ״עשיתי את זה למען כולכם ולמען המדינה שלנו". הבנים היקרים – הגיבורים שהגנו על הבית ושילמו את המחיר הכבד מכל היו גיבורים, ואתם, משפחות שכולות יקרות שילמתם את המחיר הכבד מכל והיום הזה מזכיר לנו שוב כמה גדולה המחויבות שלנו כלפי הנופלים וכלפיכם. אנחנו מחבקים אתכם ומחזקים אתכם. ונתפלל שנהיה ראויים לקורבנם. יהי זכרם חקוק לעד.״

 

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ