נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ
 

נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל השתתפו היום, יום חמישי, י"ט באלול, 15 בספטמבר, בטקס האזכרה הממלכתי לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל שהתקיים בהר הרצל, במלאת שש שנים לפטירתו.

מצורפים עיקרי דברי הנשיא:

לאורך ההיסטוריה אמנים רבים, ציירו במכחוליהם, את הסצנה המרשימה, את דרכו האחרונה של יעקב. יש לוויות שהן יוצאות מגדר הרגיל. לוויות בודדות שנחרטות בזיכרון ההיסטורי של העם. רגע הפרידה מנשיאנו התשיעי שמעון פרס היה אירוע כזה, אירוע שחרג מזמנו.

כאחד מהאלפים שעמדו כאן, בעת שהובא שמעון פרס למנוחות, אני יכול להעיד שכולנו חשנו את אותה תחושה ייחודית. גם בדרכו האחרונה, פרץ שמעון פרס והעצים את גבולות הלגיטימיות הישראלית.

מכל העולם נקבצו ובאו ענקי תבל, כדי להיפרד ממנו. כולם רצו להיות כאן, לכולם היה חשוב, להביע את הוקרתם האישית. מלכים ונסיכים, נשיאים, ראשי ממשלות ומזכירי מדינה, ראשי ארגונים בינלאומיים, דיפלומטים רבי מעש, מנהיגים מכל הסוגים, שרי חוץ וראשי פרלמנט, אנשי הגות ורוח, אנשי תרבות וספר, עם ישראל כולו, צעדו כאן, אחר הארון.

אני ממש זוכר שמנהיג של ארגון בינלאומי חשוב שסיפר לי בהתרגשות כיצד הוא עמד ותפס טרמפ או איזו מונית משדה התעופה, רק כדי להספיק ולהגיע בזמן. הייתה זו פסגה נדירה בהיקפה. מפגן של עוצמה. ובה בעת זה היה גם רגע מיוחד, של אחדות ישראלית. של שלום בתוכנו. עם שלם, שהביט בדממה, וחלק כבוד אחרון. אם הסכמנו עם דרכו של שמעון פרס ואם חלקנו עליה – הוא הכריח אותנו, אוהביו ומתנגדיו – להיות אמיצים. להעז לראות למרחוק. להסתכל קדימה, אל עבר האופק. ולהביט אל המחר. ואני, מאוהביו.

שמעון פרס צעד במסלול חייו כשהוא פוסע יד ביד עם מדינת ישראל. לעיתים אפילו מקדים אותה בצעד. אין פרק בתולדות מדינת ישראל – שהוא לא הותיר בו חותם. בביטחון. בהתיישבות. בעלייה ובקליטה בכלכלה בחקלאות בחינוך במדע ובפיתוח. שמעון היה 'שליח ציבור'. ונשא אומה שלמה על כנפי החזון והרוח, וכמובן על כנפי השלום. הוא האמין בכל ליבו בשילוב הנכון והצודק, שבין מנהיגות מוסרית, לעליונות צבאית; בכך שישראל חייבת להיות חזקה, חכמה, צודקת, ושוחרת שלום; נאמנה בכל עת לערכיה, כמדינה יהודית ודמוקרטית.

שמעון היקר, בנאום שנשאת בכנסת לפני 15 שנה הזהרת כי: "אקלים וטרור הם הצללים המעיבים על עתיד העולם". כמה צדקת. רק השבוע שוחחתי עם מנהיג אפריקאי חשוב, והדבר הראשון שהוא אמר לי היה כמה הוא התרגש ממפגש איתך, זאת הייתה הפגישה היחידה שלו עד כה עם מנהיג ישראלי. וכן שמעון גם במאבק מול התחממות כדור הארץ וגם במאבק מול הטרור העתיד עליו דיברת הוא הווה כיום, והאנושות מתמודדת איתו בצורה ישירה מאי- פעם.

אם היינו מקשיבים לך אז ביתר תשומת לב, ייתכן שהעולם היה במקום אחר לגמרי. אבל כמו שלימדת אותנו, "העתיד חשוב יותר מהעבר"; ואנחנו נמשיך להאמין ולהיאבק על המחר, בשמך, למעננו, ולמען הדורות הבאים.

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023