נשיא המדינה נשא דברים בטקס השבעת שופטות צבאיות

 

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה:

"אמון הציבור במערכת אכיפת החוק שלו, צבאית ואזרחית גם יחד, מהווה אבן יסוד במשטר הדמוקרטי. עלינו לשמור על האמון הזה מכל וכל"

נשיא המדינה לנשיאת בית הדין החדשה, האישה הראשונה בתפקיד: 

"זכות ראשונות נפלה בחלקך להיות האישה הראשונה המתמנה להוביל את בתי הדין הצבאיים. המינוי שלך הוא בשורה חשובה לקצינות ולחיילות רבות, ולנשים בכלל״

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים היום, יום ראשון, י"ב באדר א׳, 13 בפברואר, בטקס השבעת שופטות צבאיות שנערך בבית הנשיא. בטקס הושבעו שתי שופטות צבאיות חדשות: תא"ל אורלי מרקמן מונתה לנשיאת בית הדין הצבאי לערעורים וקיבלה דרגת אלוף, ואל"מ מאיה גולדשמידט מונתה לשופטת בית הדין לערעורים.

עוד השתתפו בטקס נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, הפרקליטה הצבאית הראשית, אלופה יפעת תומר ירושלמי, חברי פורום מטכ"ל, שופטי בתי הדין הצבאיים ובני משפחותיהן של השופטות המתמנות.

נשיא המדינה פתח את דבריו ואמר: "מערכת בתי הדין הצבאיים פועלת בצומת מורכב ומאתגר מאין כמוהו. השופט והשופטת הצבאיים היושבים בדין, הם אמנם קצינים לובשי מדים, אך המחויבות שלהם מביאה לידי ביטוי ומעמידה לנגד עיניהם כל העת לצד הבנת ההיבטים המבצעיים ואילוציהם – את ההקפדה על ערכי צה"ל והמדינה. האתגר המקצועי והערכי הזה מתחדד פי כמה, והמורכבות הזאת מתעצמת עשרות מונים, כאשר הדברים נוגעים לערכאה הגבוהה והחשובה ביותר: בית הדין הצבאי לערעורים. על שולחנו של בית הדין הזה, נידונות הסוגיות הרגישות ביותר, וממנו נדרשת מלאכת-האיזונים המורכבת ביותר."

הנשיא המשיך ואמר: ״השנים האחרונות זימנו למערכת המשפט הצבאית, ולבית הדין הצבאי לערעורים בפרט, לא מעט תיקים מורכבים ורגישים, אשר חלקם עמדו במרכז השיח והפולמוס הציבורי. גם כאשר מסביב ניטשו סערות, המשיכו השופטות והשופטים הצבאיים במילוי משימתם ללא משוא פנים, בשיקול דעת, ומתוך מחויבות לחוק ולצדק. יש בדברים הללו כדי להמחיש משהו מגודל השליחות וממשמעותה של האחריות המוטלות על כתפיו של נשיא או נשיאת בית הדין הצבאי לערעורים."

הנשיא ציין: "אמון הציבור במערכת אכיפת החוק שלו, צבאית ואזרחית גם יחד, מהווה אבן יסוד במשטר הדמוקרטי. עלינו לשמור על האמון הזה מכל וכל.״

״ראוי להזכיר גם כאן את עשייתו המפוארת של אלוף דורון פיילס בלמעלה משלושה עשורים של שירות צבאי, שעיקרם כשופט צבאי בערכאות השונות. האמון הרב לו זוכים בתי הדין הצבאיים הוא תוצאה ישירה של אופן הובלתו והנהגתו. אני בטוח שנמשיך להתברך בו – כעם וכמדינה.״

הנשיא איחל הצלחה לשופטות הצבאיות החדשות ונתן את ברכתו: ״הנשיאה החדשה – אלוף אורלי מרקמן, זכית להגיע למעמד הזה בשל היותך קצינה מרשימה בכל קנה מידה בתום מסלול מוצלח ורב-שנים כתובעת, כסנגורית וכשופטת. זכות ראשונות נפלה בחלקך להיות האישה הראשונה המתמנה להוביל את בתי הדין הצבאיים. המינוי שלך הוא בשורה חשובה לקצינות ולחיילות רבות, ולנשים בכלל. ברכות חמות ואיחולי הצלחה גם לך, השופטת, אלוף-משנה מאיה גולדשמיט, המצטרפת היום לפורום המצומצם והנכבד של שופטי בית הדין הצבאי לערעורים."

"מערכת המשפט הצבאית היא נכס יקר לא רק לצה״ל, אלא למדינה ולחברה שלנו בכללן. שמרו על הנכס הזה מכל משמר, הבטיחו את המשך קיומה של המערכת כמי שהכול שווים בפניה הנאמנה לדין ולמשפט. ברוכות תהיו, בהצלחה לכן!״

שר הביטחון, בני גנץ: "נבחרתן לתפקידים המשמעותיים האלו אך ורק בשל ניסיונכן וכישוריכן. לצד זאת, עליכן ועל הבכירות שבקצינות מוטלת האחריות גם לתת דוגמה לכל החיילות, ולהדהד את קול תקרת הזכוכית המתנפצת – בבסיסים ברחבי הארץ, בפורום מטכ"ל ובמערכים השונים. בעת הזו, תפקידי השיפוט הצבאי שעליהן הופקדתן, מקבלים משנה תוקף בחשיבות השמירה על הנורמות והערכים של צה"ל. אכן נדרשת ענישה למי שלא עמד בנורמות ובכללים – אך ענישה אינה חזות הכל – ממש לא. לא פחות חשוב הוא תהליך הפקת לקחים, ולעיתים גם חשבון נפש בדרגי הפיקוד הגבוהים בנוגע למשימות ולאופן הכשרת הכוחות. רק אם נחטט בפצעים הפתוחים – נשמור על צה"ל."

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי: ״אנחנו ממנים היום שתי קצינות מעולות, משובחות, שאין לי ספק שימשיכו את המסורת האיכותית של מערכת המשפט הצבאי. אנחנו דורשים מהמפקדים בצה״ל להוביל את הערכים, בלי שנצטרך תמרורים של מערכת המשפט – כמובן שצריך אותה ואי אפשר בלעדיה אך ערכים ונורמות הם שצריכים להוביל, ולא החוק ולא התקנה. 

הבסיס שלנו, הוא לא רק צדקת המטרה עמה התחלתי, אלא גם צדקת הדרך. הדרך היא דרך ערך. זה כוח מניע חזק לחיילי ומפקדי צבא ההגנה לישראל. אנחנו עושים כל מאמץ כדי להטמיע את הנורמות. מערכת המשפט על כל מימדיה, עוזרת לנו לשמור על הערכים והנורמות, ולשמור על הכוח המניע – צדקת הדרך.

אנחנו לא רואים בחוק ובמשפט את מה שמניע אותנו אלא היטל שלה. לא צריך חוק כדי לדעת שלא משאירים אדם בן 80 בקור בפעילות מבצעית ולא משנה אם היה אדם בן 80 או בן 18. צריך שיקול דעת, ערכים ואנושיות ולא צריך לזה חוק. האחריות לנורמות ולערכים של צבא ההגנה לישראל הם שלנו המפקדים ועד לאחרון החיילים וכמובן כך שדרת הפיקוד בדרך. 

אנו דורשים ממפקדינו להוביל את הערכים בלי שנצטרך תמרורים של מערכת בית המשפט – כמובן שצריך אותה אך האחריות לנורמות ולערכים של צבא ההגנה לישראל הם שלנו, המפקדים. 

אורלי, את קצינה מנוסה ביותר, מעמיקה, ומאוזנת. אני סומך עליך. דורון, בהזדמנות זו אומר תודה והרבה הערכה״.

 

קרדיט: קובי גדעון, לע"מ