נשיא המדינה נשא דברים בטקס סיום קורס קצינים לוחמים של בה"ד 1

 

קרדיט צילום: דוברות בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים היום, יום חמישי, ב' באדר, 23 בפברואר, בטקס סיום קורס קצינים לוחמים של בה"ד 1.

מצורפים דבריו המלאים של הנשיא:

״אדוני ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי – זהו קורס קציני היבשה הראשון בו אתה נוכח בתפקידך זה, והזדמנות נוספת לאחל לך בהצלחה רבה! יקירי לפני כחצי שנה נוסף למסמך רוח צה״ל – ערך חדש לכאורה. למה לכאורה-  כי מדובר בערך יסודי המלווה אותנו מאז ימיה הראשונים של המדינה, מאז ימים של דוד בן-גוריון. כוונתי לערך הממלכתיות, שהוא התשתית האיתנה ביותר לקיומה של המדינה בהווה, ולעתידה לשנים רבות קדימה. תמצית הממלכתיות, לתפיסתי, היא שני זוגות משקפיים: באחד אנו רואים את המדינה כפי שהיא משתקפת באזרחיה  –אותו פסיפס מופלא של מדינת ישראל והעם שלנו ובשני אנו רואים את האזרחים  בראי המדינה שהם חלק ממנה -הישות המדינית וההיסטורית, היהודית והדמוקרטית, ששמה ישראל.

צה"ל – צבא העם הממלכתי שחייב להישאר מעל לכל מחלוקת פוליטית –  הוא המקום המובהק ביותר לקיומו של השילוב הממלכתי הזה –  בין המדינה כישות מוסדית וכסיפור משותף, לבין הפסיפס החברתי יוצא-הדופן שאנחנו רואים כאן לנגד עניינו. אני אומר את הדברים האלו, כי אני פוגש רבים מהחיילים ומהלוחמים שלנו, את הטובות והטובים שתמיד נושאים את האלונקה; ואני רוצה להגיד לכם שהאחדות הזו – שמתקיימת מתחת לאלונקה, אחדות שבה כולם נושאים יחד באחריות להמשיך יחד – היא גם זאת שדרושה לנו כמדינה, היום יותר מתמיד.

אתם, קצינות וקצינים יקרים, אתם פניה היפות של החברה, אתם אלו שמוכיחים לכולנו יום-יום: כיצד צריך לשאת את האלונקה, מה הם האיומים טמונים במשיכה שלה לצד זה או אחר, איזו סכנה יש בעזיבה של האלונקה, או בדחיקה של מישהו החוצה; ומדוע חשוב לעשות הכול! – כדי שהאלונקה הזאת לא תישמט מידינו. אני יודע ואני שומע מכם שאתם מודעים למקום המיוחד ששמור לכם, ששמור לצבא הגנה לישראל, לצה"ל כולו, כדבק שמחבר בין כלל חלקי החברה, ובה בעת גם מעביר מסר חד-משמעי לאויבינו: אפילו בשעה של מחלוקת מטלטלת – את ה-יחד הישראלי לא ניתן לשבור. אני אחזור כאן על מה שאמרתי לפני שבועיים בבית הנשיא, לצוות לוחמים מחטיבת גולני שנכנס ללב של רבים מאיתנו: אסור לנו להפיל את האלונקה! ואני מוסיף – אסור לנו לוותר על הממלכתיות שלנו.

לכם, קצינות וקצינים יקרים, יש חלק חשוב מאין כמותו, במסע למען הממלכתיות שלנו, כפי שבא לידי ביטוי במפקדות והמפקדים שלנו, המפקדת והמפקד הממלכתיים: המפקד הממלכתי יודע מאין הוא בא. הוא מחובר לשורשים, לערכים שעומדים בבסיס צדקת דרכנו. המפקד הממלכתי יודע לאן הוא הולך. הוא עוסק בהווה, אבל שם תמיד לנגד עיניו את העתיד. הממלכתיות הפיקודית חייבת לכלול חזון, שבלעדיו – יפרע עם. המפקד הממלכתי יודע בפני מי הוא נותן דין וחשבון. הוא מסתכל לכל צדדיו – על פקודיו, על רעיו לנשק, על מפקדיו.  הוא רואה כמה הם מגוונים, ומבין היטב שהוא חלק מפסיפס. המפקד הממלכתי בצבא העם פועל בשם כלל החברה הישראלית, מכוחה ולמענה, ומפנים זאת בכל דרכיו.

המפקדת והמפקד הממלכתיים זוכרים שצה"ל הוא היררכי לחלוטין במובנו הצבאי, אבל גם שוויוני במובנו האנושי. המפקד הממלכתי לא נותן לרעשי רקע להסיט אותו מדרכו המקצועית והמסורה, ובה בעת הוא קשוב לכאבים מבחוץ. הוא מבין שהאחריות שלו היא לנצח במשימה באופן מוחלט, תוך גילוי של עמוד שדרה איתן, מוסרי וערכי. המפקד הממלכתי מסתכל על הכאן ועכשיו, כשהוא דואג לחייליו ברגע האמת; אבל גם שואל את עצמו כל הזמן – איך הוא בונה אותם לעתיד – להיות ישראלים טובים יותר, אנשים טובים יותר. המפקד הממלכתי לא מבטל את זהותו האישית, ולא גורם לאחר ולאחרת לבטל את זהותם. אבל גם יודע שהוא חלק מ-שלם, מתלכיד ישראלי מלא השראה.

המפקד הממלכתי מקדש את השותפות הישראלית, כברית שנשענת לא רק על גורל משותף, אלא גם על ייעוד משותף. המפקד הממלכתי חורט על דגלו את ערכיה של המדינה היהודית והדמוקרטית, שבה וי"ו החיבור בין היהודית לדמוקרטית מלחימה ערך עליון אחד. ואם יורשה לי בהערה אישית- אתם ההשראה שלי בימים אלה אני עושה כמיטב יכולתי, יום ולילה, מתוקף תפקידי כדי להגיע להסכמות רחבות שימנעו פילוג נורא בתוכנו וישמרו על מדינתנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, ברוח ערכי מדינת העצמאות המקפידה על שלטון חוק, ושומרת מכל משמר על זכויות האזרח והמיעוטים בתוכה. אתם המפקדים העתידיים של צה״ל, ההשראה שלי!

המפקד הממלכתי –  הוא מי שבזכותו ובזכות חבריו יישמר צה״ל כצבא המצוי מעל לכל מחלוקת צבא של כל שדרות העם, הבא מן העם ושב אליו. המפקד הממלכתי הוא בדיוק המפקד, הוא בדיוק הקצין, שכל אחד מאיתנו, ההורים, היה מאחל כמפקד לילדיו ואלה הם אתם שנמצאים כאן היום ואני מאחל לכם הצלחה מכל הלב.

 

קרדיט צילום: דוברות בית הנשיא

הורים יקרים, משפחות יקרות, כמה מרגש היום הזה עבורכם. כמה נחת וגם דאגה לא מבוטלת כרוכות בו. יש לכם את כל הסיבות שבעולם להיות גאים מאוד. תודה לכם על השורשים שהצמיחו אילנות לתפארת. הגאווה האישית והמשפחתית שלכם – היא גאוותנו כולנו. בוגרות ובוגרי הקורס, במציאות ביטחונית מאתגרת ומורכבת, למול מגוון של איומים מקרוב ומרחוק, בחרתם להיות אלו הנכונים לעשות יותר: לפקד, להוביל, לקחת אחריות, להגן עלינו!

אני מבקש להגיד לכם – אני מאחוריכם, העם כולו מאחוריכם. כולנו סומכים עליכם, המשיכו לשמור עלינו ועל הממלכתיות, ואנחנו נעשה הכול כדי לשמור עליכם. בשם כל עם ישראל אני מאחל לכם: עלו והצליחו!״

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023