נשיא המדינה קיבל את דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת לשנת 2022

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל קיבלו לידיהם אתמול, יום ראשון, י"ז בכסלו, 11 בדצמבר, את דו״ח העוני האלטרנטיבי של ארגון "לתת" לשנת 2022, בבית הנשיא. בתום הצגת עיקרי הדו״ח אמר נשיא המדינה: ״העוני הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה המחייב שילוב כוחות בין ממשלה, ארגוני חברה אזרחית, המגזר פרטי וכל מי שיכול להיות מעורב בשינוי ההכנסות הבסיסיות של משפחה. הדו"ח הזה מספר את הסיפורים ומראה את הפנים. את ההורים שלא יכולים להעניק לילדיהם ביטחון תזונתי; את החיילים והסטודנטים שקורסים בהיעדר גב כלכלי; את הנוער והקשישים, מכל קצוות הארץ, מכל גווני החברה, שחיים - יום-יום, שעה-שעה - בחשש, ברעב, על הקצה. תמיד על הקצה.
 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

מצורפים עיקרי הדו"ח כפי שהועברו על ידי ארגון ״לתת״:

שיעורי העוני- בישראל חיות בעוני 698,000 (23.3%) משפחות ו-2,627,000 נפשות (27.8%), מתוכן 1,176,000 ילדים (38.6%).

שיעור המצוקה הכלכלית- 27.7% (830,000) ממשקי הבית בישראל נמצאים במצוקה כלכלית ב-2022. התווספות של 131,000 משפחות בהשוואה ל-24.1% טרום משבר הקורונה (699,000).

אי ביטחון תזונתי- 680,475 (21.1%) משפחות חיות באי ביטחון תזונתי בישראל, מתוכן 312,825 (9.7%) באי ביטחון תזונתי חמור. 1,084,251 (34.4%) ילדים חיים באי ביטחון תזונתי. מתוכם 601,058 (19.1%) באי ביטחון תזונתי חמור. 77.8% מהנתמכים העידו שהאוכל שקנו לא הספיק ולא היה להם מספיק כסף לקנות יותר. כמעט מחצית (47.3%) מהנתמכים שבביתם יש פעוטות, נאלצו לוותר על תחליפי חלב אם עבור תינוקם או לתת פחות מהכמות המומלצת.

•דיור- 44.7% (2,428₪) מהכנסתם הממוצעת של הנתמכים מופנית לדיור, ל-9.3% מנתמכי הסיוע אין מקום מגורים קבוע והם מתגוררים אצל בני משפחה או חברים, בבתי מחסה, או שהם חסרי קורת גג.

•אי שוויון הזדמנויות בחינוך- 57.5% מנתמכי הסיוע לא הכניסו ילד אחד או יותר בגילאי 0-3 למסגרת חינוכית כיוון שלא היו מסוגלים לעמוד בתשלומים הנדרשים, עלייה בשיעור של 25.5% מ-2020 (45.8%).

בריאות- 76.7% מנתמכי הסיוע סובלים ממחלה כרונית אחת לפחות. 68.4% מנתמכי הסיוע נאלצו לוותר על רכישת תרופות או טיפול רפואי נחוץ כי לא יכלו לשלם עבורם.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל קיבלו לידיהם אתמול, יום ראשון, י"ז בכסלו, 11 בדצמבר, את דו״ח העוני האלטרנטיבי של ארגון "לתת" לשנת 2022, בבית הנשיא.

בתום הצגת עיקרי הדו״ח אמר נשיא המדינה: ״העוני הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה המחייב שילוב כוחות בין ממשלה, ארגוני חברה אזרחית, המגזר פרטי וכל מי שיכול להיות מעורב בשינוי ההכנסות הבסיסיות של משפחה.

הדו"ח הזה מספר את הסיפורים ומראה את הפנים. את ההורים שלא יכולים להעניק לילדיהם ביטחון תזונתי; את החיילים והסטודנטים שקורסים בהיעדר גב כלכלי; את הנוער והקשישים, מכל קצוות הארץ, מכל גווני החברה, שחיים – יום-יום, שעה-שעה – בחשש, ברעב, על הקצה. תמיד על הקצה.

אני רוצה לברך את ארגון ״לתת״ על ההישגים הבלתי רגילים שלהם, על היהלומים שהם המתנדבים, המתנדבות וחברי ארגון הנוער ומאחל לכם לא לוותר, להמשיך ולהתמיד ולשנות את העולם.״ עו"ד ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת: ״במהלך עשרים השנים האחרונות מספר העניים בישראל כמעט הוכפל, על אף שהאוכלוסייה גדלה רק בכ-50%. ללא סדר עדיפויות לאומי ראוי, המבוסס על ערכים של שוויון,

צדק וערבות הדדית ועל הצורך לדאוג לביטחון החברתי והכלכלי של האנשים שחיים בינינו בעוני, המגמה הזו תימשך, ובשנה הקרובה היא עלולה אף להחריף, עקב עליית הריבית במשק, התגברות יוקר המחיה

והמיתון הצפוי. לממשלה הקרובה יש הזדמנות לממש את ההבטחות שניתנו להקצאת מיליארד ₪ לאי ביטחון תזונתי ולעשות את הצעדים הדרושים לטיפול בעוני, להם אנחנו מחכים 20 שנה: הקמת גוף למאבק בעוני, שיגבש מדיניות ויתכלל את העבודה הממשלתית הבין-משרדית, הצבת יעד לצמצום העוני לשיעורים הממוצעים ב-OECD תוך 10 שנים כפי שהמליצה הועדה למלחמה בעוני, והתחייבות על תכנית לאומית רב שנתית שתשנה את המצב, תצמצם את הפערים ותחבר חזרה את החלקים שהתנתקו בחברה הישראלית ומאיימים על החוסן הלאומי שלנו.״

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023