נשיא המדינה קיים את טקס הענקת תעודות הוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות הציבור בישראל לשנים 2018-2021

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שני, כ״ז באדר א׳, 28 בפברואר, את טקס הענקת תעודות הוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות ציבור. תעודות ההוקרה מחולקות לפי חוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור התשנ"ב – 1992. הזוכים בתואר לשנים 2018-2021 הם משה חזות, משה עמר, גרשון עמל וניסים דיין. עוד השתתפו בטקס שר המשפטים גדעון סער, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, פרקליט המדינה עמית איסמן ונציגי משרד המשפטים.

נשיא המדינה רואה חשיבות רבה בשמירה על טוהר המידות בשירות הציבורי ומעניק את תעודות ההוקרה מכוח החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור, התשנ"ב-1992 שמהותו: "לעודד עובדי ציבור לגלות מאמץ ותשומת לב לעקירת מעשי שחיתות או חריגות חמורות אחרות הפוגעות בטוהר המידות בשירות הציבור".

נשיא המדינה אמר בפתח האירוע: “בשנים האחרונות ניכרת מגמה מטרידה בכל הנוגע לאמון הציבור. הציבור הישראלי מאמין פחות לרשויות החוק, מאמין פחות לממשלה, לכנסת ולאמצעי התקשורת השונים. אפשר לתלות את ירידת האמון הזו במגוון רחב של גורמים. שנתיים רצופות של אי יציבות פוליטית ואי הודאות שהותירו כאן מגפת הקורונה והשלכותיה. אולי גם בהקצנת השיח הציבורי והחברתי המעצימה ביקורתיות וחוסר סובלנות כללי. אבל אמון קשור גם, ואולי בעיקר, לטוהר המידות.״

נשיא המדינה הוסיף: ״חמש שנים חלפו מאז התקיים הטקס הזה לאחרונה ואני שמח לחדש את המסורת החשובה הזו. אני חייב לומר שנושא עקירת השחיתות מכל פינות החברה הישראלית והמערכות הישראליות היא מטרה חשובה ביותר. היום, בסיומו של הליך סדור, במסגרתו נבחנו מועמדים רבים לקבלת תעודת ההוקרה, ובהמשך להמלצתך, שר המשפטים, אנו מעניקים תעודות הוקרה על תרומה לטוהר המידות בשירות הציבור בישראל – לשנים 2018 עד 2021.״

״אתם – משה, גרשון, ניסים ומשה – אתם המשקפים את פניו היפות של השירות הציבורי, הממחישים טוב מכל מהו אומץ-לב אזרחי, מהן מסירות ומחויבות לערכים בסיסיים של יושר וניקיון כפיים. כל אחד מכם הוא נכס של ממש למדינה ולחברה, ויש לכם את כל הסיבות לחוש גאווה במעשיכם. אתם, שאזרתם את האומץ הנדרש, ובחרתם שלא להעלים עין ממעשה שחיתות או מחריגה ראויים למלוא ההערכה וההוקרה של כולנו. חשוב כי כולנו נזכור: ללא אומץ הלב והמחויבות של חושפי השחיתויות, יתכן כי לעולם לא היינו מגלים אותן. יש חריגות אשר עצם חשיפתן, עשוי להיות כרוך אפילו בהצלת חיים.״

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן: "לא נכיל בתוכנו את אלה שסרחו. אנחנו בית ומגן לחושפי השחיתויות. מכם, חושפי השחיתויות, ייראו וכן יעשו. תפקידנו להגן עליכם, לא לאפשר שלטוב ייעשה רע. לצד ההגנה הנדרשת למול המעסיק קיימת גם התמודדות רגשית ונפשית של העובד ובני משפחתו. לכן גייסנו בנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה עובדות סוציאליות קליניות שתפקידן ללוות את חושפי השחיתויות ולתת את המענה הנדרש לכם ולבני משפחותכם. אנחנו נפעל לא רק כדי למנוע פיטורים, אלא גם כדי ללוות אתכם ולהגן שלא תפגע יכולת התפקוד של חושפי השחיתויות".

מכוח החוק, הליך בחירת מקבלי התעודות החל בפניית שרי המשפטים בשנים האחרונות למשרד מבקר המדינה, נציב שירות המדינה, ראש אגף חקירות במשטרה, משרד המשפטים, החשבת הכללית וכן למבקרים פנימיים במאות רשויות אחרות, ופרסום "קול קורא" לכלל הציבור להמליץ למשרד המשפטים על מועמדים לקבלת תעודת ההוקרה.

מתוקף סמכותו של נשיא המדינה לפי סעיף 4 לחוק, לאחר ששקל את ההמלצות שהוגשו בפניו בדגש על מבקר המדינה, וכן את חוות הדעת של שר המשפטים וחומר הרקע שצורף להן, החליט הנשיא לאמץ את המלצת שר המשפטים ולהעניק תעודות הוקרה על תרומה לטוהר המידות בשירות הציבור בישראל לשנים 2018-2021  לעובדי הציבור הבאים:

משה חזות – כפקח ברכבת ישראל מסר מידע למבקר המדינה על כשלי בטיחות ואי סדרים ברכבת ישראל וכן על ניגוד עניינים של מנהלים בה. פעולותיו תרמו לגיבוש דוחות ביקורת שעסקו, בין היתר בטיפול בתאונות ובבטיחות ברכבת ישראל והובילו לשיפור המצב לטובת ציבור המשתמשים ברכבת.

משה עמר  כקצין כבאות היה שותף לחשיפת התנהלות בלתי תקינה של עובדים ברשות הארצית לכבאות והצלה. פעולותיו תרמו להרשעת עובדים אלה בדין משמעתי  ולתהליכי שיפור ברשות.

גרשון עמל – כמנכ"ל רשות הניקוז ים המלח הביא לפתיחתה של חקירה פלילית מסועפת, בעקבותיה הורשע ראש מועצת תמר ויו"ר רשות הניקוז בדין פלילי והודח מתפקידו.

ניסים דיין – כמנהל מחלקת הפיקוח העירוני בעיריית ירושלים חשף הצעת שוחד שקיבל מעורך דין שייצג עסקים בירושלים וסייע למשטרה בפעולות החקירה. פעולותיו הביאו להפללתו של הנאשם בעבירות חמורות של שוחד שהסתיימו בהרשעה.