סיפורה של חלקה 9 – חלקה שכל כולה עם אחד

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

על רקע המחלוקות העזות שמפלגות את החברה הישראלית בימים אלה, וכשנדמה שהמכנה המשותף והמטרות העליונות המחברות את חלקי העם נזנחו מאחור, בחר נשיא המדינה יצחק הרצוג לספר בעצרת הממלכתית בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בכותל המערבי, את סיפורה של חלקה צבאית אחת – חלקה 9, באיזור א׳ של בית העלמין הצבאי בהר הרצל. "חלקת אלהים אחת קטנה", כדבריו, שמייצגת את תמציתו של הפסיפס הישראלי המלוכד.

בנאומו פירט נשיא המדינה אודות חללי חלקה 9, שבה טמונים זה לצד זה צברים וצבריות ילידי הארץ, חלקם נצר לדורות רבים בישראל, לצד עולים מכל רחבי תבל (תימן, הונגריה, גרמניה, לוב, איטליה, צרפת, פולין, בולגריה, רומניה), אנשי גיוס חוץ לארץ ומתנדבי חוץ לארץ, חללי צה"ל, המשטרה ושלוש המחתרות (הגנה, אצ"ל ולח"י), חרדים, מסורתיים, דתיים וחילונים, אם ובתה, בעלי מקצועות שונים, בגילים שונים וממצב משפחתי שונה.

לכל חלל סיפור משלו, דרך משלו, תפיסות, אמונות ואורחות חיים משלו, אבל המשותף לכולם, כך אמר הנשיא, הוא: "לכולם כתובת אחת – חלקה 9, הר הרצל, ירושלים. כולם – מכל הגוונים ארצות המוצא, המקצועות ואורחות החיים, כולם האמינו בתקומת ישראל בארצו, כולם חלמו על מדינת ישראל, כולם רצו לבנות ולהבנות בה. כולם שילמו בחייהם את מחיר הבית הלאומי המשותף, כאן בארץ מולדתנו.״

הנשיא הדגיש כי חללי חלקה 9, וכמוהם כלל החלקות הצבאיות, בגיוונם, משקפים את ההכרח להתעלות מעל השונות והמחלוקות ולבנות ביחד את הבית הלאומי: ״כלל בתי העלמין הצבאיים משקפים לנו היטב כי גיבורינו הנופלים לאורך השנים, יהודים, דרוזים, מוסלמים, נוצרים וצ'רקסים, נשים וגברים, עולים וותיקים, מכל רחבי הארץ, מכל האמונות, הדעות ותפיסות העולם, מסרו את נפשם מתוך דבקות בהכרח הקיומי העמוק – לבנות יחד, בשותפות, עוד ועוד קומות בביתנו הישראלי. עלינו לעשות הכול, הכול!, כדי לשמור על הבית המשותף הזה.״

נשיא המדינה התייחס בנאומו לשבר הפוקד את החברה הישראלית ביום הזיכרון השנה: "אזרחיות ואזרחי ישראל, הצפירה השנה, קריאת הצופן הישראלית כל כך, היא קריאת השכמה לכולנו. מחיר המחלוקת הפנימית כבד, כבד מאד. במקום הקדוש הזה, בו נשבעים להגנת המולדת רבים מחיילינו, זה הזמן לשוב ולהתחייב: יש לנו צבא אחד ומדינה אחת. צה"ל ומשרתיו מוכרחים להישאר מחוץ לכל מחלוקת. כולנו, מכל גווני העם, חייבים למצוא את המאחה והמאחד בינינו. ולא רק בבתי העלמין. לבסס את ברית החיים, להתחייב לאחדות ישראל, לנצח ישראל, למדינת ישראל היהודית והדמוקרטית."

לבסוף ביקש להוקיר, לחזק ולחבק את כל אנשי שירות הביטחון "שמגנים עלינו יומם ולילה, בעומס עצום, במסירות ובתחושת שליחות".

 

קרדיט צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023