רעיית נשיא המדינה אירחה את תערוכת הצילומים מבית החולים "כוכב מאיר" שהוקם באוקראינה

 

קרדיט צילום: ברונו שביט

רעיית נשיא המדינה, מיכל הרצוג אירחה היום, יום רביעי, כ"ג באדר, 16 במרץ את תערוכת הצילומים של בית החולים ״כוכב מאיר״, המשלחת ההומניטרית של מדינת ישראל לאוקראינה, יוזמה אשר נוצרה בשיתוף משרדי הבריאות והחוץ ובאמצעות המרכז הרפואי שיבא. באירוע נכחו גם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר נחמן אש. 

בית חולים שדה ״כוכב מאיר״ הורכב מאנשי צוות מכלל בתי החולים בארץ והופעלו בו מחלקות אשפוז לילדים ומבוגרים, מיון, חדר לידה ומרפאה לרפואה ראשונית.

התערוכה כללה צילומים של אנשי רפואה שפעלו במסגרת המשלחת, והוצגו בה כ-30 צילומים שנבחרו על ידי ועדה, אשר משקפים את העשייה ההומניטרית והמגוונת, שגרה לצד חירום. 

רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג פנתה אל המשתתפים ואמרה: "אני רוצה להתחיל בלהודות לכולכם – אתם הפנים היפות של המדינה שלנו. הצילומים שהוצגו היום מרגשים מאוד, תופסים רגעים קטנים שמשקפים את הנתינה הגדולה שלכם. דברים טובים נולדים משיתוף הפעולה, מהחשיבה ביחד, מהעבודה ביחד. זו התרגשות עצומה לראות את הפנים והדמויות, אני מודה לכם מכל הלב ומקווה שנמשיך להיות תמיד בצד המעניק והנותן."

משה בר סימן טוב, מנכל משרד הבריאות: "למערכת הבריאות בישראל יש תפקיד ברור ובסיסי הן בשגרה והן בחירום- הטיפול הרפואי באנשים.  ואולם, מבחינתי יש למערכת תפקיד משמעותי לא פחות והוא להכיל ולשקף את כל חלקי העם יחד. הן כמטפלים והן כמטופלים. זו מערכת בה המחיצות בינינו נופלות. 

מערכת הבריאות היא תיקון בזמנים של משבר וממשיכה להיות בלב הקונצנזוס. בכוחה גם להיות חלק מהמענה למחלוקות שאנחנו חווים כעת. בעבודתכם בבית החולים שדה ״כוכב מאיר״ הפצתם את האור של המערכת וסיפרתם סיפור אחר ויפה של ישראל שאנחנו פחות רגילים לשמוע על עצמנו. רוב הטיפולים שעשיתם שם הם טיפולי שגרה, כך היוותם תחליף למערכת הבריאות שם. גם בתנאים לא קלים. ישנו ערך לעשות את הדברים הללו – להושיט יד ולסייע לאוכלוסייה בשלב שבו הם הרגישו לבד. אני גאה בכם וגאה לעמוד בראש מערכת שהוציאה משלחת זו."

פרופ' נחמן אש, מנכל משרד הבריאות לשעבר: "התמונות מבטאות את הערכים שבית החולים הביא למקום ולמדינה שסבלה וסובלת עדיין.  בפן האישי, אבא שלי נולד בעיירה במזרח פולין כשפרצה המלחמה הוא היה בן 14 והעייריה עברה לבריה״מ. אבא שלי היה מהבודדים ששרדו את כניסתם של הנאצים לעיירה והמשלוחים לאשוויץ. גם במוסטייסקה מרבית היהודים נרצחו בשואה – זה לא מובן מאליו שאחרי 80 שנים אנחנו נותנים שם סיוע רפואי עם כל העוצמה שלנו כמדינה. גם היכולת של מדינת ישראל וגם באנושיות להושיט יד. המשלחת היתה שילוב של כל גופי מערכת הבריאות. אני שמח שזה הצליח. אני מאמין ומקווה הערכם של הביחד, המצוינות והאנושיות שהבאנו בבית חולים השדה ימישכו ויובילו אותנו כחברה."