רעיית נשיא המדינה אירחה בבית הנשיא את טקס הענקת פרס רעיית הנשיא לשירה עברית על שם גרדנר סימון לזכרה של נחמה ריבלין ז״ל

 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום רביעי, י״א באלול, 7 בספטמבר, את טקס הענקת פרס לשירה עברית על שם גרדנר סימון, לזכרה של נחמה ריבלין ז״ל.

השנה, הוענק הפרס בבית הנשיא בפעם הרביעית בשיתוף האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה עו״ד בן ציון פיגלסון, במטרה לעודד משוררות ומשוררים להעשיר את עולם השירה הישראלי, לטפח שירה עברית איכותית ולתרום לקידום התרבות בישראל.

במהלך האירוע, הוקראו קטעי שירה מיצירותיהם של הזוכים, והזמר אלון עדר ביצע את השירים ו'יש ציפור בשמיים' ואת השיר 'שיר לאמא'.

הפרס הראשי שעומד על 50 אלף שקלים, הוענק לחוה פנחס כהן על ידי רעיית הנשיא על ספרה "גשם בשפה זרה".

בנוסף, הוענקו שני ציונים לשבח על סך עשרת אלפים שקלים למשורר יצחק כהן על ספרו "כמעט טוב מאוד" ועשרת אלפים שקלים למשורר רפי וייכרט על ספרו "זיכרונות מחנות תקליטים.

הפרס גובש כיוזמה משותפת של רעיית נשיא המדינה לשעבר נחמה ריבלין ז״ל, והאפוטרופוסה הכללית לשעבר והשופטת דהיום סיגל יעקובי, במטרה לממש את עיזבונו של ד"ר גרדנר סימון למען קידום השפה העברית.

בראש הועדה עמד פרופ׳ מירון איזקסון. יחד עימו התכנס חבר השופטים שכלל את פרופ׳ חמוטל בר יוסף, עמיחי חסון, עו״ד דינה זילבר וענת ריבלין. חברי הועדה נבחרו על ידי בית הנשיא והאפוטרופסות הכללית וביצעו את עבודתם בהתנדבות ובאופן עצמאי.

רעיית נשיא המדינה פתחה את דבריה ואמרה: "בארץ הלוהטת הזאת מלים צריכות להיות צל" כך כתב, בחכמתו, המשורר יהודה עמיחי. וכאוהבת שירה שחשה לא אחת רגשות תודה עמוקים למילותיה, אין לי אלא להסכים ולהיקסם מהתמונה הנפלאה שעולה מתוך דבריו: תמונת-צללים של אותיות-שיר, על רקע הלובן הבוהק של הארץ מוצפת האור, הלומת השמש הזאת. צללי אותיות שירה הבוראים עבור הקוראים והקוראות בהם מקום מקלט, או נווה מדבר, או אפילו סככה, שם הנפש יכולה להסתופף מפני כל מה שחם מדי וחשוף ושורף מדי בארץ האהובה שלנו. ולכן – כמו הצל, גם השירה איננה מותרות. היא צורך חיוני, קיומי והכרחי. יש בה כח להציל נפשות.״

רעיית הנשיא התייחסה לזוכים בפרס: ״נפלה בחלקנו הערב זכות להעניק למשוררת אחת ולשני משוררים את פרס רעיית הנשיא ע"ש גרדנר סימון לשירה עברית. פרס שנוסד על ידי רעיית הנשיא העשירי – חברנו ראובן רובי ריבלין – הגב' נחמה ריבלין, עליה השלום, ומוענק היום לזכרה. כלת וחתני הפרס לשנת תשפ"ב הם תמצית מרתקת של המגוון האנושי והאוצר הרוחני העברי שלנו. חוה פנחס כהן – כלת הפרס, והמצוינים לשבח – יצחק כהן, ורפי וייכרט, כל אחת ואחד מהם בפני עצמו הוא תמהיל מרגש מאד של ישן וחדש של מסורת ופריצת דרך. כל אחת ואחד מהם מהווה חוליה להמשכיות שושלת המשוררות והמשוררים הנפלאה והמכובדת של העם הזה.״

״ברכות מעומק לב לך ולכם, כלת וחתני הפרס – על ש"הבנתם", אם להשתמש במילותיך – יצחק כהן – "איך להוציא מילים מהלב, ולהכניס אותן ללב של מישהו אחר". תודה לכולכם, ומזל טוב!"הנשיא העשירי של מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין: ״נחמה עסקה כל חייה בדברים שהיו קרובים ללבה. מניסיונה, היא ידעה שיש דברים שמתפנים אליהם בגיל מסויים או במצב מסויים. מבחינתה, הפרס הזה נוסד על מנת לקדם שירה עברית במרחב היצירה העברית כולה, אבל היא ביקשה לשים דגש על אלו שהשירה היתה דרכם אבל לא היתה להם היכולת לעסוק בה באופן שיאפשר לה לבוא לידי ביטוי. בנוסף היא הכירה בצורך של אומנים ואומניות לקבל הכרה ולפיכך שמחה מאוד על המעמד שאיפשר לה לחשוף נושאים ואנשים שעסקו בתרבות ואומנות. אנחנו משפחתה שמחים שהפרס הזה ממשיך להתקיים, במרחב העשייה של הגברת הראשונה מיכל הרצוג ובן זוגה הנשיא הרצוג.״

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ
 

קרדיט צילום: חיים צח, לע"מ
 

המשחק של כולנו: ספורטאיות וספורטאי ישראל, לצד נשיא המדינה מזמינים את הציבור להתארח בסוכת הנשיא לשנת תשפ״ד

לראשונה: הכדורגלן דניאל פרץ, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך, גולשת הרוח שחר טיבי ועוד שורת ספורטאיות וספורטאים ישראלים עטורי פרסים, התאחדו לסרטון שכולו חגיגת ספורט ישראלית

28.09.2023

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים בעצרת המרכזית לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים 

"פתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות."

27.09.2023

נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י"ב בתשרי, 27 בספטמבר, טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'. הטקס נערך במעמד מייסד ונשיא הארגון, אלי ביר, מנכ"ל הארגון, אלי פולק, והשתתפו בו חברי הנהלת הארגון, מתנדבים, ונציגים מרחבי הארץ.

27.09.2023