רעיית נשיא המדינה השתתפה בטקס סיום ההכשרה של משלחת אנשי טיפול מאוקראינה, על ידי עמותת נט״ל

 

קרדיט צילום: עמותת נט"ל

רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג פגשה אתמול, יום חמישי, כ״ט בתמוז, 28 ביולי, 26 אנשי טיפול אוקראינים המשתתפים בקורס של עמותת נט״ל לטיפול בנפגעי נפש. הקורס, מבוסס על תכנים שנט״ל פיתחה לאורך השנים לטיפול בטראומה על רקע טרור ומלחמה, ונועד להעניק למשלחת כלים לסיוע לעשרות אלפי תושבים באוקראינה, נשים וילדים.

במסגרת האירוע, רעיית נשיא המדינה בירכה את משתתפי המשלחת על סיום שבוע ההכשרה בישראל. בנוסף, הגברת הראשונה של אוקראינה אולנה זלנסקה השתתפה באירוע באמצעות לייב מרחוק ואף נשאה דברי ברכה.

פרויקט זה, לטובת חיזוק מטפלים בתחום בריאות הנפש והטיפול בטראומה באוקראינה, יוצא לדרך כתוצאה מהקשר המיוחד והקרוב של רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג עם הגברת הראשונה של אוקראינה אולנה זלנסקה. השתיים סיכמו על קיום פרויקט הומניטרי לטיפול בנפגעי הטראומה באוקראינה.

מצורפים דברי רעיית הנשיא במלואם:

״כמה טוב שכולכם כאן. זה מאד מרגש לראות את כולכם כאן בישראל, ובמשך הימים האחרונים אנו מקבלים תמונות וסרטונים מרגשים מהצוות של נט"ל שמארח אתכם. אני חושבת שאני מדברת בשם כולם כשאני אומרת עד כמה אנו נרגשים שביכולתנו לתמוך בעם האוקראיני בשעה קשה זו. אז תודה שאתם פה.

מן היום הראשון של המלחמה, אלפי מתנדבים ישראלים ויהודים נמצאים בשטח ופועלים בכדי לעזור לפליטים, ליצור מרחבים מוגנים עבור נשים וילדים, וכן ולספק סיוע הומניטרי ורפואי. 

לצערנו, היו לישראל אינספור הזדמנויות לרכוש ניסיון בטיפול בנפגעי טראומה. עמותת נט"ל הייתה ועודנה מובילה בתחום זה; סוללת את הדרך לטיפול, ממצבת את עצמה כמקור למידה, מעניקה סיוע, ומאפשרת שיקום לא רק עבורנו כאן בארץ, אלא לאנשים בכל העולם.

מומחיותה של עמותת נט"ל במניעה ובטיפול בטראומה הנגרמת כתוצאה ממלחמה ומטרור מעוררת השראה. בנוסף, נט"ל עשתה לעצמה שם עולמי בהכשרת מטפלים בתחום הפוסט-טראומה בעקבות מצבי מלחמה וטרור, בניסיון לטפל בבעיה ולמנוע אותה. מומחויותה הייחודית של נט"ל באה לידי ביטוי לאורך השנים בהדרכת המדריכים ובסיוע למסייעים, שזה בדיוק מה שנעשה כאן בשבוע האחרון.

הידיעה שעבודה מצילת-חיים זו חוצה גבולות ויבשות, מקדמת חמלה בעיתות משבר, מרגשת אותנו מאוד וממלאת את הנשמה בכל כך הרבה גאווה.

במקום בו שיש חושך, אנו מבקשים להוסיף אור ולהעמיק את הידידות ואת האחווה בינינו. כל זה בא לידי ביטוי בעבודה הנעשית בתחומים רבים וביכולת למצוא מזור לכאב פיזי ונפשי, בעוד אוקראינה מוסיפה להתמודד עם קשיים כה רבים.

שיתוף הפעולה בינינו מהווה מגדלור של תקווה, וכפי שציינתי מקור לגאווה גדולה. דווקא בהקשר זה, אני חשה את החיבור החם שלנו, ידידתי האמיצה אולנה זלנסקה, הגברת הראשונה של אוקראינה.

לפני מספר ימים, אירחת את וועידת הנשים והגברים הראשונים הבינלאומית השנייה, בה נשאתי דברים ושיבחתי את אולנה, אשר הגדילה לפעול למען עמה, ובעיקר למען נשים וטף, בניסיון למצוא מקורות תמיכה בשעה קשה זו. היא לקחה על עצמה את תיאום הסיוע לכל מי שנגרמה לו טראומה מהמלחמה, מתמודד עם בריאות הנפש או עם שיקום נפשי, או המנסה להתגבר על אבל עמוק. 

תודה לך, אולנה, על שקידמת את היוזמה המשותפת הזו, ועל השותפות, התקווה והאמונה. אנו מחבקות אותך מרחוק ומתפללות כי ימים טובים יבואו על אוקראינה, וסוף סוף יביאו מזור.

ליבנו נשבר מהתמונות אשר יוצאות מאוקראינה, ומהידיעה הכל כך מוכרת לנו כי אזרחים רבים באוקראינה יישאו את פצעי המלחמה בליבם לעד. שיתוף הפעולה בינינו נותן לנו את התקווה לרפא לבבות ולמנוע סבל אף יותר גדול.

אני מודה לשגרירות אוקראינה, וביחוד לך, אדוני השגריר, על שיתוף הפעולה, לקרן שוסטרמן ולפדרציות היהודיות בצפון אמריקה(JFNA), ובמיוחד ליושבת הראש ג'ולי פלאט, לא היססתם להתגייס לתמוך ולסייע במקום הנכון ובזמן הנכון, וכמובן לעמותת נט"ל על הובלת המיזם הזה.

אבקש לסכם עם מילותיו היפות של המשורר האוקראיני-עברי הגדול שאול טשרניחובסקי, משירו "אני מאמין": "כי עוד נפשי דרור שואלת, לא מכרתיה לעגל פז, כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז".

בהצלחה לכולכם ותודה. שנדע ימי שלום בזמן הקרוב מאוד.״

קרדיט צילום: עמותת נט"ל
 

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023