שם אחד – ארבעה עולמות שנגדעו

 

קרדיט: עמוס בן גרשום, לע"מ

24,068 חללים נפלו על משמר המולדת. בנאומו אמש בטקס הממלכתי לפתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בחר נשיא המדינה יצחק הרצוג להעלות על נס שם אחד, וארבעה עולמות שנגדעו בן רגע. 

בנאומו סיפר הנשיא את סיפורו של טוראי, אהוד שחר, בנם של עליזה ואהרון ארטק, היה נצר למייסדי מרחביה, שבעמק יזרעאל. ב-1954, כאשר התגייס אהוד לצה"ל, הוא כתב להוריו: "אנחנו הופכים לחיילים טובים בצבא המולדת, "נשתדל להגן עליה כמיטב יכולתנו". בפברואר 1955, במבצע "חץ שחור" למיגור קיני הטרור בעזה, נורה אהוד ונהרג, ואתו שבעה מחבריו. אימו, עליזה, נאלצה לבשר לבתה – מיכל את הבשורה שוברת הלב: "בת שלי, אין לנו יותר אח". חברו ממרחביה, אילן בורנובסקי, נשא אותו על גבו, משדה הקרב, חזרה אל הארץ, הביתה, למנוחת עולם. 

הנשיא סיפר כי עם נפילתו שלושה זוגות הורים בחרו לקרוא לילדם על שמו של אהוד שחר זכרו לברכה: אהוד שטוק, אהוד פלק ואהוד בורנובסקי. 

רב סרן, אהוד פלק נפל בטיסת אימונים באזור מדבר יהודה, בה התנגשו שני מטוסי 'בז׳ במהלך תרגול קרבות אוויר. בתאונה נהרג גם חברו סגן אלוף רם-ידידיה קולר. הוא הובא לקבורה בחלקה הצבאית בבית-העלמין במושב מרחביה. הותיר אחריו אישה, בת, הורים ושני אחים.

״כשנולד לאילן בורנובסקי, חברו של אהוד שחר, אשר נשא אותו על גבו משדה הקרב חזרה לארץ, ולרעייתו דגנית בן, גם הוא קרא לו על שם אהוד," סיפר הנשיא. 

רב טוראי, אודי בורנובסקי, התנדב לקומנדו הימי, ובדצמבר 1986, נהרג באימון צניחה. כשאביו אילן – שקבר את אודי בנו ואת אהוד חברו – פוגש חיילים צעירים, הוא אומר להם: "אין לנו מדינה אחרת". ומבקש: "תעשו את המיטב לשמור על המדינה". 

ואהוד שְטוֹק? הראשון שנולד, היה האחרון שנפל. סגן ניצב, אודי שטוק, לימים – סדן, היה קצין הביטחון בשגרירות הישראלית בטורקיה, כשארגון טרור פלסטיני הטמין פצצה במכוניתו. הוא נפל ב-מֵרְץ 1992, שבועיים לפני יום הולדתו השלושים ושבעה.״ אמר הנשיא וסיפר ששוחח עם אלמנתו רחל והוסיף: "גם היא, כמו אילן בורנובסקי, ביקשה בהתרגשות: "תשמרו לנו על המדינה".

הנשיא סיכם באומרו: "שלושה אהודים שנקראו על שם אהוד אחד: אהוד שחר, אהוד פלק, אהוד בורנובסקי, ואהוד שטוק-סדן. ארבעה אהודים. ארבע דמויות מופת. ארבעה לוחמים שגילמו בשמם, בהלכותיהם ובגופם, את הערבות ההדדית את הרעות, הישראלית כל כך, שעוברת מדור לדור."

אודי (אהוד) סדן
 

באדיבות המשפחה

אהוד שחר
 

באדיבות המשפחה

אהוד פלק
 

באדיבות המשפחה

אהוד בורנובסקי
 

באדיבות המשפחה