״בוקר אור ישראלי" – חגיגת יום העצמאות ה-74 בבית הנשיא

 

קרדיט צילום: קובי גדעון, לע"מ

לראשונה בכהונתו, אירחו נשיא המדינה ורעייתו את אירוע יום העצמאות ה-74 לשנת תשפ"ב, בוקר אור ישראלי

חגיגת יום העצמאות המסורתית בבית הנשיא התקיימה השנה לראשונה באירוח נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, תחת הכותרת "בוקר אור ישראלי", בהשתתפות אמני ישראל, הלהקות הצבאיות ותזמורת צה"ל

נשיא המדינה ורעייתו, אירחו הבוקר, יום חמישי, ד' אייר, 5 במאי, בבית הנשיא בירושלים, את החגיגות המרכזיות בבוקר יום העצמאות ה-74 של מדינת ישראל באירוע "בוקר אור ישראלי", בהשתתפות צמרת ההנהגה בישראל, ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ואלופי המטה הכללי בעבר ובהווה. החגיגות המשיכו בטקס החיילים המצטיינים המסורתי. באירוע בוצעו עיבודים חדשים למבחר שירים ישראליים על ידי הזמרים אגם בוחבוט, בניה ברבי, עילי בוטנר וילדי החוץ ובליווי הלהקות הצבאיות ותזמורת צה"ל.

הטקס החל במטס כבוד בהשתתפות מטוסי ומסוקי הקרב של חיל-האוויר בהצדעה לחיילים המצטיינים המייצגים את זרועות הצבא, ולאחר מכן סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורת המצטיינים. במת האירוע נבנתה לראשונה במבנה ייחודי וחדש בו האורחים הקיפו אותה מצידיה.

נשיא המדינה בחר להקדיש את חגיגות יום העצמאות ה-74 למפגשים וחיבורים אנושיים וישראליים, כאלו המציפים את החיובי ואת האור אחד שבשני בתוך החברה הישראלית כולה על כלל מגזריה.

על כן, שולבו במהלך האירוע סרטוני וידאו המלווים יחידים וארגונים המפיצים רוח התנדבות והפצת אור בחברה. נשיא המדינה בחר לצאת לטייל בשביל ישראל, מיסודה של החברה להגנת הטבע, יחד עם מטיילים צעירים שבחרו לעשות את השביל במלואו. לאחר צעידתם המשותפת על רקע נופי ישראל, נפגשו הנשיא והמטיילים ועם מלאכי השביל, אותם יחידים ומשפחות המארחים את המטיילים בשביל ומספקים להם קורת גג וארוחות לאורך מסע אלף הקילומטרים. אורן ומרב שערבי ממושב אשתאול, הורים לשלושה ילדים, אירחו את הנשיא וצעירי השביל לשיחה קצרה בה סיפרו על חוויות האירוח השונות ממאות הצעירים שהתארחו בביתם.

במהלך האירוע הוקרן לראשונה, במחווה מיוחדת של נשיא המדינה, ביצוע מחודש של הזמרת ירדנה ארזי לשיריה שנכתבו על ידי המשורר יורם טהרלב ז"ל, בעוד משפחתו צפתה מהקהל: "אתה לי ארץ", "שובי הרמוניקה", "שהשמש תעבור עלי" ו"לא נעצור".

בהמשך, שודרו ברכות מיוחדות שנשלחו מנשיא ארה"ב, נשיא גרמניה, נשיאת יוון, ראש ממשלת הודו, ראש ממשלת יפן ונוספים לרגל יום הולדתה של המדינה.

האירוע התקיים בגינת בית הנשיא בהנחיית דוריה למפל ועמוס תמם.

במאי ועורך ראשי: רונן פלד חדד.

מצורפים דברי הנשיא במלואם:

חג עצמאות שמח ישראל! 

אני ומיכל מתרגשים לפתוח את הבית שלנו, ביתו של העם, ביום ההולדת של מדינת ישראל. תחי מדינת ישראל! 

ראינו בתקופה האחרונה, בשנים האחרונות, כמה וכמה אתגרים, שיכולנו להם. קודם כל, ראינו מערכת בריאות נפלאה, שעמדה מול הקורונה ומול האתגרים השונים, ואנו מודים לה מקרב לב. ראינו מערכת ביטחון נהדרת, שעמדה ועומדת מול האתגרים יום ולילה, אנשים ונשים שעושים מלאכת קודש יום ולילה ואנו מודים להם. ראינו את מערכות המדינה ברווחה ובחינוך, בביטחון הפנים, בתרבות ובאמנות, במדע ובהשכלה הגבוהה, בעולם התורה ובעולם המחשבה, בפילוסופיה. מיכל ואני רואים את זה יום יום, שעה שעה, כשאנחנו מסיירים במסע מופלא ברחבי החברה הישראלית. אני רוצה לומר לעם ישראל כולו, מותר לנו לפרגן לעצמנו ביום הזה. מזל טוב!

ראינו הסכמים פורצי דרך שהביאו לנו ברכה עם שכנינו ממדינות ערב, ראינו כלכלה ישראלית שמתמודדת באומץ עם רגעי הקושי, ותעשייה ישראלית שממשיכה להפוך לשם דבר בעולם. התרגשנו עד דמעות עם הספורטאיות והספורטאים הנפלאים שלנו. התרגשנו והתפוצצנו מגאווה, מיכל ואני, עם לינוי ועם ארטיום המדהימים, עם ואיאד, מארק ועמי הענקיים. שמונה מדליות זהב – זה לא הולך ברגל!

ראינו גם גיבורות וגיבורים בצבא ההגנה לישראל, במוסד ובשב"כ, במשטרה, במשמר הגבול, בשירות בתי הסוהר, ובשירותי החירום וההצלה, ששומרים עלינו יומם ולילה. 

מהבית הזה יצאנו בכל יום בשנה החולפת אל מסע אמיתי, מסע בחברה הישראלית. מסע בו אני זוכה לפגוש אתכם – אתם, שהופכים את מדינת ישראל לפלא. בכל פעם שאני חוזר מנקודה במסע, אני אומר למיכל כמה אני גאה, ומודה על הזכות לשרת את העם שלנו. 

אני חייב להגיד לכם משהו: מיכל ואני ניחמנו בשבועות האחרונים את המשפחות השכולות מגל הטרור שתקף אותנו, משפחות מרשימות ומרגשות. פגשנו גם את משפחות חללי משמר הגבול והמשטרה – יאזן פאלח, שיראל אבוקרט ואמיר חורי, שנפלו מאש מרצחים שפלים. נחשפנו לעוצמות בלתי נתפסות. אני מתרגש מאוד שמשפחתו של השוטר הגיבור – אמיר חורי עליו השלום, ששיקפה בפנינו את השותפות הישראלית המדהימה, מכבדת אותנו בנוכחותה כאן היום, וראויה לכבוד ואהבה מכולנו. 

חשוב שנזכור, אחיות ואחים יקרים, לא היינו מצליחים ככה, אם לא היינו עושים זאת יחד. הפסיפס הישראלי המרהיב – הוא הכוח המיוחד שלנו. 

יקיריי, כאן על הבמה נמצאים 120 מצטיינות ומצטייני צבא ההגנה לישראל. מכל החילות והזרועות, מכל רחבי הארץ – ומתפוצות עמנו. אתם – גאווה אמיתית. אני מצדיע לכם! 

קראתי את הסיפורים שלכם. התרגשתי מהסיפורים שלכם. באמת מכל אחת ואחד. אתם כאן: בזכות מי שאתם, ובזכות מי שאנו – בזכותכם. תודה רבה לכם! תודה גדולה לא פחות גם לכם – ההורים והמשפחות היקרות. אנחנו גאים בילדים שלכם וגם אנחנו מתרגשים אתכם! 

מדינת ישראל, ביום העצמאות הזה הגיע הזמן לחשוב קדימה, להתוות דרך אל מעבר למחר, ולהתמקד בחזון מדינת ישראל בשנת ה-100 לעצמאותה. עומדים בפנינו אתגרים כבירים, עומדות בפנינו הזדמנויות גדולות, ולכל אלה נוכל – אם נישאר מאוחדים. אנחנו חייבים לנהוג באחווה, בהושטת יד, באחריות. 

יחד אתכם אני מתפלל לשובם של חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים; ולרפואה שלמה לכל הפצועים בגוף ובנפש. אני מאחל לכולנו שנזכה להגיע לשנה הבאה בעזרת השם – שנת ה-75 למדינת ישראל, עם הישגים, עם אחדות, עם אהבת חינם, ועם המון המון גאווה. מזל טוב וחג עצמאות שמח ישראל!

 

קרדיט: קובי גדעון, לע"מ