נשיא המדינה בשיתוף עם Meta בישראל – בקמפיין ״תחשבו טוב״ לשינוי השיח ברשת

 

בין המשתתפים בקמפיין: ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, שרת הפנים איילת שקד, חה"כ מירי רגב, חה"כ מיקי זוהר, חה"כ משה ארבל, הכדורגלן מאור בוזגלו, אנה זק, ריף נאמן, אקי אבני, בל אגם, קארין עליה, ליאל אלי, הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק, הפובליציסט ישראל כהן, עומר חזן ועוד.

היום, יום שלישי, ג' בטבת תשפ"ב, 7 בדצמבר 2021, עלה לאוויר קמפיין ״תחשבו טוב״ לשינוי השיח ברשת, ביוזמת נשיא המדינה יצחק הרצוג וחברת Meta בישראל (לשעבר פייסבוק). במסגרת הפרויקט, עשרות ידוענים ודמויות מוכרות בארץ ישתפו סרטונים של עצמם מקריאים את התגובה הפוגענית ביותר שקיבלו ברשת, כאשר המילים הבוטות והתוקפניות צונזרו והוחלפו במילים חיוביות ומחזקות. מטרת הפרויקט היא להציף בפני מיליוני עוקבים את הקושי שקיים מאחורי קריאת תגובות קשות, לעודד אנשים לחשוב פעמיים לפני השימוש בשפה פוגענית ואלימה, ולחשוב מחשבות חיוביות לפני שכותבים תגובה.

במהלך ייחודי, התגובות הבוטות והפוגעניות ביותר יצונזרו ויוחלפו בתגובות חיוביות, כאשר ידוענים מובילים ייחשפו באופן פומבי וימחישו למיליוני ישראלים את הכוח הרב שיש למילים – מילים שיכולות לפגוע גם במשפיעני רשת וידוענים עם מאות אלפי עוקבים, וגם בשרים וחברי כנסת המתמודדים עם ביקורת יומיומית. מטרת הקמפיין היא להעלות למודעות הציבורית את השלכותיה של בריונות ברשת ולעודד שיח מאחה ומקרב ברשתות החברתיות במקום השפה הפוגענית והיד הקלה על המקלדת. חלק מיוצרי התוכן יפנו גם לקהלים צעירים יותר כאשר כוכבי נוער יחלקו עם בני ובנות הנוער טיפים לשמירה על הבטיחות ברשת. הקמפיין נולד מתוך המחויבות למניעת בריונות ושיח פוגעני ואלים ברשתות החברתיות, ולאור נאום ההשבעה של נשיא המדינה בו אמר: "כשכל קבוצה חשה מאוימת, כשכל אחד מתכנס בעמדותיו ובהשקפותיו – ובטוח שהצדק רק איתו, הניכור מעמיק מיום ליום. ניכור בין אנשים ובין קבוצות, שעלול חלילה להידרדר לכדי ניכור בין אזרחים למדינתם… הצעד הראשון לאחדות הוא לעצור את הפחד. הוא נפוץ מדי ונפיץ מדי ומתודלק בעיקר במילים. מילים, שכולנו נוטים, לעיתים, להקל ראש בכוחן. טועים

לחשוב, שהשפעתן חולפת עם תומו של נאום, כתיבת פוסט, סינון קללה. יש להן כוח עצום, למילים. כוח לברוא-מציאות וגם לשנות אותה, כוח להרוס, אבל גם כוח לבנות-מחדש. כוח שעלול להבעיר אש, שעלולה לכלות עולם ערכי שלם. ואז, כפי שכתב המשורר רבי שלמה אבן גבירול, אחד מענקי הרוח של יהדות ספרד: "מי שזורע שנאה – יקצור חרטה". לכן בימים האלה, כל מנהיג ציבור חייב לנהוג באחריות, להיות קול ממתן ומרגיע, להקפיד ולהיזהר בדבריו. להבטיח את חופש הביטוי – ולמנוע, בכל מחיר, את חופש השיסוי."

מצ"ב רשימת המשתתפים המלאה בקמפיין: ראש הממשלה נפתלי בנט (513K בפייסבוק ו-126K באינסטגרם), שר החוץ יאיר לפיד (505K בפייסבוק ו-121K באינסטגרם) ושרת הפנים איילת שקד (227K עוקבים בפייסבוק ו-62K באינסטגרם), מאור בוזגלו (387K), אנה זק (1.4M), חה״כ מירי רגב (345K) משה ארבל ומיקי זוהר (44K), הג׳ודוקא פיטר פלצ׳יק (56K), ג׳ודי מוזס (29.5K), אביתר עוזרי (506K), ליאל אלי (476K), ריף נאמן (391K), עומר חזן (363K), שירה לוי (172K), גל זהבי (146K), יאנה לוי (62K), בל אגם (59K), אור אלקיים (57K), אקי אבני (44.5K), רז שכניק (29K), דילן דרור (26K), ליקי רוזנברג (98K), מוחמד מג׳אדלה (24K), נדב אבקסיס (10K), עמית בחובר (221K), אהוד פורת מנהל קהילת פשפשוק (503K חברים בקבוצה), קארין עליה (249K), קרן אלאלוף שרעבי, מנהלת קהילת מאמאצחיק עם 325K חברים, העיתונאי ינון בן שושן (16K), סער בן הרוש, מנהל ומייסד קהילת אבא פגום עם 130K חברים, ישראל כהן (40K).

נשיא המדינה, יצחק הרצוג: ״השיח ברשתות מטריד אותי. היד הפכה להיות קלה על המקלדת ונחצים כל העת קווים אדומים ברשת הדיגיטלית. שמתי לי למטרה מרכזית למתן את השיח הפוגעני והבריונות ברשת, אשר פוגעים בנו כיחידים וכחברה, באופן יום-יומי. אני שמח להוביל פרויקט חשוב מאוד שנקרא "תחשבו טוב", אשר מעלה את המודעות הציבורית לכוחן של מילים ברשת ומעודד שיח מקרב ברשתות החברתיות ובמיוחד מעודד לעצור ולחשוב לפני שלוחצים על המקלדת. חשוב לנו להציף בפני מיליוני עוקבים את הקושי שקיים מאחורי קריאת תגובות קשות, דרך התמודדותם של אנשי ציבור ומשפיענים מתחומים רבים. עלינו לעשות כל שביכולתנו, ביחד, כדי לשנות את השיח ברשת ובעם כולו. אנחנו חייבים להתחיל לחשוב טוב ולכתוב טוב."מנכ״לית Meta בישראל, עדי סופר-תאני: ״אני נרגשת לשתף פעולה עם נשיא המדינה ועשרות מובילי דעה. פרויקט 'תחשבו טוב' מפנה זרקור אל הרגעים הקשים ביותר ברשתות החברתיות כדי לעורר שיח ולהשמיע אמירה ברורה נגד תופעה שאין לה מקום בפלטפורמות שלנו. אני מודה לכל מי שהסכימו לחשוף באומץ את המילים המכוערות ביותר שנכתבו להם, כדי להוביל מהלך חשוב כל כך נגד כל גילוי בריונות,

שיח פוגעני ושפה אלימה ברשת. יש לנו מחויבות בלתי-מתפשרת לספק חוויה בטוחה וחיובית למיליארדי אנשים המשתמשים בפלטפורמות שלנו."

מצורף טור של נשיא המדינה יצחק הרצוג להשקת קמפיין "תחשבו טוב" לשינוי השיח ברשת בשיתוף עם Meta ישראל:

הגיע הזמן לחשוב טוב.

תגידו, מה קרה לנו?

איך הפך השיח בינינו למתלהם כל-כך, לקיצוני ולמשולח כל רסן?

איך הפכנו את הרשתות החברתיות לבמה שבה הכל לכאורה מותר, שבה אפשר ללכלך על כל אדם, להשפיל, לבזות, להתייחס לכל יריב או סתם בעל דעה אחרת לאויב?

קשה לחלוק על כך שהרשתות החברתיות, הביאו הרבה טוב לעולם. הן מאפשרות לא פעם ריבוי דעות ויצירת קהילות מבורכות שעוזרות, תומכות ולפעמים אפילו מצילות חיים. אבל היום גם אין ספק שהגבולות אינם ברורים מספיק, ושהפלטפורמות המבורכות משמשות גם לדורסנות, בריונות ואלימות. כולנו נחשפים לעלבונות, לקללות שמוטחות, לסגנון שאסור לנו לקבל. המקלדת לא סובלת הכול, והרשת לא סובלת הכול, וגם אנחנו צריכים להפסיק לסבול.

את השיח הקיצוני והמתלהם הזה אנחנו חייבים לשנות. היכולת להביא את השינוי הזה מתחילה במקלדת ובסלולרי של כל אחד ואחת מאיתנו. רגע לפני שאנחנו משחררים עוד תגובה מעליבה סתם כי אנחנו יכולים, קצת לפני שאנחנו משחירים או כותשים במילותינו את מי שרואה את הדברים אחרת מאיתנו – אנחנו חייבים לעצור, לנשום עמוק ולזכור: השפה הבוטה, המילים הפוגעניות, אינן משיגות דבר. הן רק גורמות נזק. ויותר משמדובר בנזק למי שנגדו אנחנו יוצאים, זהו בראש ובראשונה נזק לכולנו: לחברה שלנו, ליכולת שלנו לחיות כאן יחד, לבנות יחד עתיד משותף. זו הקומה הראשונה והמתחייבת – קומה שבה אנו מפסיקים את אלימות המקלדות.

ויש עוד קומה, של הוספת אור וטוב בעולם, כדברי המשורר בספר תהלים "סור מרע ועשה טוב". הרי יש להן כוח עצום, למילים. כוח לברוא מציאות וגם לשנות אותה, כוח להרוס, אבל גם כוח לבנות מחדש. לכן, מתוך אמונה ביכולת שלנו להביא יחד לשינוי השיח ברשתות החברתיות, אני קורא לכולנו לחשוב טוב ומזמין אתכם ואתכן להצטרף לקמפיין אותו אנו משיקים בימים אלה למען עידודה של התנהלות אחרת ברשתות. אם נשנה את האווירה, אם "נרים" קצת לאחרים – כל אחד ואחת, אם נראה את הטוב, נפרגן, נאיר את אורנו ונעזור לאחרים להאיר את אורם שלהם – אני בטוח שנצליח יחד ליצור מרחב ציבורי נעים יותר, לחיינו המשותפים כאן בארץ היפה הזאת. כדברי המשורר איש ירושלים יהודה עמיחי: "בארץ הלוהטת הזאת, מילים צריכות להיות צל".

בנאום ההשבעה שלי כנשיא המדינה אמרתי זאת, וכאן אני שב ומדגיש: בואו נבחר, כל יום מחדש, בנו. נבחר לנצח ביחד, לא רק אחד את השני. נבחר להאיר פנים, לכבות את הבעירה והשנאה עם הרוח הישראלית, להרבות באהבת ישראל. נבחר להיות מאוחדים לא רק בערכים ובעקרונות, אלא גם בתקוות ובחלומות שלנו. אני מאמין בנו. מאמין שאם נחשוב טוב, ונקליד טוב, הטוב בוא יבוא.

נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח הערב, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא, בשיתוף מיזם 929, בהובלת הרב בני לאו. באירוע השתתפו אנשי כוחות הביטחון, תלמידי תיכון ואנשי חינוך והוראה

19.09.2023

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל

נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל היום, יום שלישי, ד' בתשרי, 19 בספטמבר, את כתבי ההאמנה של שגרירי חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל החדשים בישראל, בסדרת טקסים רשמיים בבית הנשיא.

19.09.2023

ערב ראש השנה התשפ"ד, שלח נשיא המדינה ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות

ערב ראש השנה התשפ"ד, יום שישי, כ"ט באלול, 15 בספטמבר, שלח נשיא המדינה יצחק הרצוג ברכת שנה טובה לאזרחי ישראל בארץ ולקהילות היהודיות בתפוצות.

15.09.2023